انتخابات ریاست جمهوری
1389/09/14 10:45:00
سرویس صحن
لاریجانی

دولت نمی تواند مانع اجرای قانون مصوب مجلس شود

**علی لاریجانی در پاسخ به اخطار اصل ۵۸ قانون اساسی احمد توکلی که ماده ۳۳ رامغایر با این اصل دانسته بود،‌گفت:‌ هرگاه مجلس بار مالی مصوبه ای را مشخص می کند دولت نمی تواند از اجرای آن سرباز زند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت" احمد توکلی" در جلسه علنی امروز در ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از مواد ارجاع شده و مراعی مانده برنامه پنم توسعه در اخطاری مطابق با اصل 58 قانون اساسی خواستار حذف عباراتی از ماده 33 برنامه پنجم به دلیل زیرسوال بردن قابلیت اجرایی قوانین مصوب مجلس شد و گفت: حکم ماده 23 درخصوص تصویب نامه ها و بخشنامه ها باعث انضباط مالی می شود اما در ادامه این ماده در بخش هایی ازاین ماده تعیین قابلیت اجرایی این مصوبه از اختیار مجلس خارج می شود و به دستگاه های دیگر سپرده می شود که این خلاف اصل 58 قانون اساسی است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر تصریح کرد: با روندی که در ماده 33 طی می شود مجلس دیگر نمی تواند به دولت برای اجرایی نکردن قانون تذکر دهد.

وی یادآور شد: مسئله در ماده 199 مکرر هم مطرح شده بود که مجلس آن را رد کرد و تقاضا دارم مجدداً به حذف عباراتی که در این ماده تکرار شده است رای دهید.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن وارد دانستن این اخطار گفت: تصویب این ماده به همین شکل مانع اعمال نظارت قوه مقننه می شود.

وی تصریح کرد:‌طبق اصل 75 هرگاه مجلس بار مالی قانونی را که وضع می کند تعیین نماید و شورای نگهبان نیز آن را تایید کند دیگر کسی نمی تواند مانع اجرای آن شود.

وی افزود:‌احکام این ماده مانع قانونگذاری و مخل نفوذ قوه مقننه است قانونی که نوشته شود کسی نمی توان مانع آن شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet