انتخابات ریاست جمهوری
1389/09/14 18:43:00
سرویس صحن
دولت در برنامه پنجم مجاز شد:

تدوین نظام درآمدهای پایدار شهرداری‌ها

**نمایندگان در جریان تصویب مواد برنامه پنجم توسعه دولت را مجاز به تدوین نظام درآمدهای پایدار شهرداری‌ها تا پایان سال اول اجرای برنامه پنجم توسعه کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت از صحن علنی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان در آخرین گام از تصویب برنامه پنجم توسعه، امروز موادی را که برای اصلاح و بررسی به کمیسیون تلفیق ارجاع و سپس از سوی این کمیسیون گزارش آنها به مجلس ارائه شده بود، مورد بررسی قرار دادند تا برنامه پنجم توسعه را به آخرین مراحل قانونی شدن خود نزدیک‌تر کنند.
نمایندگان عصر امروز و در دقایق پایانی جلسه علنی مجلس با تصویب ماده 156 مکرر3 مجوز تصمیماتی جدید را در حوزه شهرداری‌ها به دولت دادند تا دولت با استفاده از این مجوز اقدام به تدوین نظام درآمدهای پایدار برای شهرداری‌های سراسر کشور کند.
در بخشی از سیاست‌هایی که نمایندگان برای تحقق این اهداف مجوز آن را به دولت داده‌اند دولت می‌تواند نرخ عوارض صدور پروانه ساختمانی در کاربری‌های مختلف را یکسان کند و همچنین برای هریک از شهروندان سهمی را به عنوان سهم تامین هزینه‌های خدمات عمومی و شهری مشخص کند.
در این ماده همچنین اجازه تعیین ضمانت اجرایی برای وصول عوارض شهرداری‌ها، افزایش تراکم زمین‌های مشجر و برون سپاری وظایف قابل واگذاری شهرداری‌ها نیز به دولت داده شده است.
متن ماده 156 مکرر 3 که بعد از اصلاح کمیسیون تلفیق با 144 رای موافق از میان 194 رای نمایندگان حاضر در صحن و تنها با 14رای مخالف به تصویب رسید، به شرح زیر است: به دولت اجازه داده می‌شود تا پایان سال اول برنامه از طریق مراجع ذی‌ربط نسبت به تدوین نظام درآمدهای پایدار شهرداری‌ها با اعمال سیاست‌های ذیل اقدام نماید:
1. یکسان سازی نرخ عوارض صدور پروانه ساختمانی در کاربری‌های تجاری، اداری، صنعتی با کاربری‌های مسکونی و نیز تبدیل این عوارض به عوارض و بهای خدمات بهره‌برداری از واحدهای احداثی این کاربری‌ها و همچنین عوارض بر ارزش افزوده اراضی و املاک ناشی از اجرای طرح های توسعه شهری.
2. تعیین سهم شهروندان در تامین هزینه های خدمات عمومی و شهری، نگهداری نوسازی و عمران شهری و همچنین تعیین سهم دولت در ایجاد زیرساخت های توسعه، عمران شهری و حمل و نقل.
3. تبدیل عوارض موضوع درآمد شهرداری ها از عوارض بر املاک و عوارض ناشی از مصرف و خدمات
4. تعیین ضمانت اجرایی برای وصول عوارض، بهای خدمات و سایر درآمدهای قانونی شهرداری ها
5. افزایش تراکم زمینهای مشجر با سطح اشغال کمتر نسبت به زمینهای غیر مشجر با سطح اشتغال بیشتر
6. تقویت سازو کارهای مدیریت و نظارت بر هزینه کرد شهرداری.
7. برونسپاری وظایف قابل واگذاری و هد ایت بودجه شهرداری ها به سمت هزینه کرد در حوزه وظایف اصلی و قانونی آنها و ممنوعیت پرداخت هرگونه هزینه از اعتبارات شهرداری به دستگاه های اجرایی.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet