عید سعید غدیرخم
1389/09/15 10:37:04
سرویس اقتصادی
شاپور پولادی:

طرح مسکن مهر طرحی قابل دفاع است

**مسکن بخش مهمی از نیازهای اساسی خانوار است که تأمین این نیاز در اصل ۳۱ قانون اساسی به عنوان حق هر فرد برشمرده شده است و با گذشت سی سال از انقلاب اسلامی تلاش‌های فراوانی برای تحقق این مسئله انجام گرفته است اما همچنان داشتن مسکن رویای بسیاری از خانوارهاست؛ طرح مسکن مهر چند سالی است که آغاز شده و اینک وزیری بر وزارت مسکن و شهرسازی مدیریت می‌کند که عمده هم و غمش را در تحقق اهداف این طرح گذاشته و همین مسئله این امیدواری را ایجاد کرده که طرح مسکن مهر حداقل تا چند سال آینده با قوت و قدرت پیگیری خواهد شد.

برای بررسی برخی جنبه‌های این طرح هفته نامه «طنین غرب» ایلام با "شاپور پولادی" عضو کمیسیون عمران و نماینده مردم شهرستان‌های ایلام، شیروان چرداول، ایوان، مهران و ملکشاهی گفت‌وگویی اختصاصی انجام داده است که مشروح آن از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد:

جناب آقای پولادی همانگونه که مستحضرید در چند سال اخیر طرح واگذاری زمین در قالب اجاره بلند مدت با هدف کاهش هزینه تمام شده ساخت واحدهای مسکونی به اجرا درآمده و در کنار بسته‌ای خاص از سیاست‌های حمایتی دیگر طرح مسکن مهر شکل گرفته است. نظر شما درخصوص کلیت این طرح چیست؟

مسکن یکی از نیازهای اساسی انسان است و در جوامع امروز بخش مهمی از هزینه‌های خانوار مربوط به هزینه‌های سکونت است. در جمهوری اسلامی ایران بر اساس قانون اساسی، داشتن مسکن متناسب با نیاز حق هر فرد است و دولت‌ها مکلفند برنامه‌هایی برای تأمین مسکن مردم داشته باشند. طرح مسکن مهر از این نظر که می‌تواند به خانه‌دار شدن بخشی از جامعه که بدون حمایت‌های دولتی اساساً باید سالها در انتظار خانه‌دار شدن می‌ماندند بینجامد قطعا طرحی قابل دفاع و مفید بوده و هست.

طرح‌های زیادی از ابتدای انقلاب تاکنون برای خانه‌دار شدن مردم به اجرا گذاشته شده است که به عنوان مثال واگذاری زمین‌های شهری به اقشار هدف با قیمت‌های ارزان یکی از این موارد است که گذر زمان نشان داده این‌گونه طرح‌ها گاه باعث ناهنجاری‌های شهری شده که حتی بخشی از بافت‌های فرسوده و غیراستاندارد فعلی معلول همان سیاست‌های حمایتی است. آیا مسکن مهر هم در بلند مدت به این معضلات دچار می‌شود؟

اتفاقا مسکن مهر با استفاده از تجارب گذشته به نحوی طراحی شده که واحدهای مسکونی به صورت گروهی و با رعایت استانداردهای ساخت و ساز احداث شوند و این نکته باعث شده واحدهای احداثی مسکن مهر استانداردهای فنی و ساختمانی را احراز کنند. از سوی دیگر امکان دلالی زمین به خاطر شرایط خاص حقوقی این پروژه نیز منتفی شده است. و باید گفت نکات منفی طرح‌های اجرا شده قبلی در طرح مسکن مهر تا حدود زیادی حذف شده در حالی که همه مزایای طرح‌های قبلی به نحو مطلوبی در طرح مسکن مهر وجود دارد.

از نظر استانداردهای شهرسازی نیز استانداردها و اصول شهرسازی رعایت شده است؟

طرح‌های مسکن مهر عمدتا در شهرهای کوچک یا شهرهای اقماری شهرهای بزرگ اجرا شده است و از این نظر بسیاری از استاندارهای شهرسازی به خوبی رعایت شده است از نظر کوچه بندی، خیابان‌سازی، فضای سبز و غیره دست طراحان و مهندسان باز بوده و استاندارهای شهرسازی عمدتا رعایت شده است مضافا بسیاری از معضلات همچون ترافیک در شهرهای کوچکی که طرح‌های مسکن مهر در آنها اجرا شده تا حدود زیادی حل شده است. بنابراین از نظر استاندارهای شهرسازی می‌توان ادعا کرد حداقل در شهرهای استان ایلام مسکن مهر مشکل خاصی نداشته و ندارد.

آیا اقداماتی از نظر اصول شهرنشینی و زیرساخت‌های فرهنگی همچون پذیرش فرهنگ آپارتمان‌نشینی و هماهنگ‌سازی محیط فضاهای در حال احداث با فرهنگ‌های بومی هر منطقه صورت پذیرفته است؟

عمده متقاضیان واحدهای مسکونی مسکن مهر از قشر جوان و عمدتا تحصیل‌کرده هستند و به همین دلیل فرهنگ آپارتمان‌نشینی برای این قشر کاملاً جا افتاده و حل شده است و از این نظر مسئله مهمی وجود ندارد. خوشبختانه در حال حاضر با فعالیت‌های مختلف فرهنگی و گسترش تبادلات فرهنگی حتی ساکنان روستاها هم از طریق تلویزیون و روزنامه و فیلم و سریال کم و بیش با فرهنگ آپارتمان‌نشینی آشنا هستند از این گذشته تأمین مسکن خانوارها اینقدر ضرورت و اهمیت دارد که می‌توان آموزش‌ها و هماهنگ‌سازی‌های فرهنگی را به نهادهای فرهنگی و اجتماعی واگذار کرد و حتی اگر مسائل کوچکی در این زمینه وجود دارد می‌توان گفت این مسائل از دایره وظایف وزارت مسکن و شهرسازی به عنوان متولی تأمین مسکن و طراحی شهری خارج است.

منظور بنده توجه به ضرورت‌های فرهنگی مناطق مختلف است. در واقع الگوهای رفتاری خانوارها در مناطق مختلف به نوعی شکل واحد مسکونی مورد تقاضا و مطلوبشان را مشخص می‌کند. آیا در طراحی واحدهای مسکونی این تفاوت‌ها مورد توجه قرار گرفته است؟

توجه به تفاوت‌های فرهنگی و الگوهای موردتوجه اقوام در تأمین کالایی همچون مسکن نیازمند مطالعات جداگانه است که می‌بایست همزمان با ورود آپارتمان به شهرهای ما انجام می‌شده است در حال حاضر آپارتمان جزءلاینفک زندگی شهری است بنابراین یک پدیده پذیرفته شده در زندگی خانوارهای امروزی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet