خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1386/05/15 15:22:00
سرویس سیاسی

رئیس مجلس: اکو می‌تواند به یکی از نیرومندترین پیمان‌های منطقه‌ای در آسیا مبدل شود

رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر روز دوشنبه در دیدار با «خورشید انور» دبیرکل سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو)، این سازمان را گامی به سوی تشکیل بازار مشترک کشورهای اسلامی و دارای ظرفیت‌های فراوان برای تقویت رشد و توسعه اقتصادی منطقه دانست.

ه گزارش خانه ملت، دکتر غلامعلی حدادعادل با اشاره به تاریخچه تشکیل اکو، نقش سه کشور جمهوری اسلامی ایران، پاکستان و ترکیه را در این سازمان بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: ویژگی‌‌های جمعیتی و جغرافیایی و پیشرفت‌های اقتصادی ایران، پاکستان و ترکیه ظرفیت‌ها و قابلیت‌های اکو را افزایش داده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به نقش سازمان‌های منطقه‌ای در رشد و توسعه اقتصادی کشورهای شرق آسیا، تاکید کرد: پیمان‌های اقتصادی - بازرگانی موجب تقویت نقش کشورها در عرصه مناسبات بین المللی و اهرم قدرتمندی برای حضور موثر در اقتصاد جهانی خواهد بود.

دکتر حدادعادل با بیان این که میدان فعالیت اکو بسیار وسیع‌تر از عرصه عمل این سازمان تاکنون می‌باشد گفت: با توجه به خصوصیات مشترک کشورهای عضو، اکو می‌تواند به یکی از نیرومندترین پیمان‌های منطقه‌ای در آسیا مبدل شود.

وی در ادامه به تشریح نقش و جایگاه ایران در اقتصاد منطقه بویژه در زمینه انرژی پرداخت و خاطرنشان کرد: نقش ایران برای انتقال انرژی به شرق آسیا و اروپا می‌تواند موجب تقویت جایگاه اکو در عرصه اقتصاد جهانی باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از تقویت این سازمان در همکاری‌های منطقه‌ای تاکید کرد.

خورشید انور دبیرکل اکو نیز در این دیدار با تاکید بر اهمیت ایران در سازمان اکو افزود: حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران تاکنون نقش اسلاسی در تقویت اکو داشته است.

دبیرکل اکو همچنین تجارت، حمل و نقل و انرژی را، سه حوزه مهم فعالیت اکو دانست و برنامه خود را برای تقویت جایگاه اکو در اقتصاد منطقه و جهان تشریح کرد.

وی یکپارچگی سازی بازار منطقه از طریق افزایش همکاری‌های تجاری را هدف اصلی اکو اعلام و کاهش تعرفه گمرکی میان کشورهای عضو را گامی مهم در این مسیرخواند.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet