هدر اصلی
1389/09/18 11:34:00
سرویس بین الملل
ناگفته‌هایی از مجمع مجالس آسیایی؛

تلاش ناکام اعراب برای جایگزینی نام مجعول بجای خلیج فارس

**امیری خامکانی از نمایندگان اعزامی مجلس به مجمع مجالس آسیایی از تلاش اعراب برای گنجاندن واژه‌ای مجعول به جای واژه "خلیج فارس" در بیانیه پایانی این مجمع خبر داد و گفت: با رایزنی‌ها و تهدیدهای هیئت ایرانی سوریه که مسئولیت تدوین این بیانیه را داشت مجبور به حذف این واژه مجعول شد.

"حسین امیری خامکانی" نماینده اعزامی مجلس شورای اسلامی به مجمع مجالس آسیایی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خانه ملت به بیان ناگفته‌هایی از مجمع مجالس آسیایی پرداخت و از رایزنی‌های اعتراض آمیز و تهدیدهای چند ساعته هیئت ایرانی با مسئولان سوریه برای حذف واژه مجعول خلیج ع‌ر‌ب‌ی از متن پایانی این اجلاس خبر داد.

خامکانی با بیان این مطلب که سوریه به عنوان میزبان این اجلاس و شخص "محمود الابرش" به عنوان رییس جدید مجمع مجالس آسیایی و مدیر اجلاس پایانی مسئولیت مستقیم در تدوین این بیانیه داشتند، ضمن انتقاد از رویکرد آنان گفت: سوریه به واسطه میزبانی این مجمع و ریاست جلسات آن باید نظر موافق تمامی اعضای این مجمع را در تدوین بیانیه پایانی این اجلاس تامین می‌کرد نه اینکه با استفاده از واژه ای مجعول سعی در لطمه وارد کردن به تمامیت ارضی سرزمین ما داشته باشد.

نماینده مردم زرند با بیان این مطلب که هیئت ایرانی بیش از 3 ساعت بر سر حذف این واژه مجعول مشغول رایزنی با مسئولان سوریه بود، گفت: مسئولان اجلاس حاضر به حذف این واژه مجعول نبودند و در ابتدا تنها رضایت به استفاده کلمه خلیج بدون هیچ پیوندی کردند که این موضوع رضایت ما را جلب نمی کرد و با تهدید ما به خروج از این اجلاس و اعتراض به این رفتار زشت در نهایت آنها مجبور به حذف این واژه مجعول شدند.

به گفته خامکانی این اصرار هیئت ایرانی به حذف واژه مجعول موجب شد تا نشست پایانی مجمع مجالس آسیایی که منتظر قرائت بیاینه پایانی بود، بیش از یک ساعت به حالت معطل دربیاید.

سوریه در متن پایانی این اجلاس که تحت نظارت "محمود الابرش" رییس مجلس سوریه و رییس جدید مجمع مجالس آسیایی تدوین شده بود، در بخشی که به ظرفیت های قاره آسیا اختصاص داشت این متن را گنجانده بود که " 70 درصد نفت جهان از خلیج ع‌ر‌ب‌ی استخراج می شود" که استفاده از این واژه مجعول به جای واژه اصیل خلیج فارس موجب اعتراض و تهدید هیئت ایرانی حاضر در اجلاس شد.

پنجمین مجمع مجالس آسیایی روزهای هشتم و نهم آذرماه سال‌جاری مصادف با بیست و نهم و سی‌ام نوامبر سال 2010 با حضور نمایندگان بیش از 20 کشور آسیایی در پایتخت سوریه دمشق برگزار شد و رییس مجلس ایران نیز به همراه غلامعلی حداد عادل که پایه گذار این مجمع بود در روز اول این اجلاس در آن حاضر شده و به سخنرانی پرداختند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet