هدر اصلی
1389/09/23 15:51:00
سرویس سیاسی

رئیس‌جمهور نپال به دنبال پایان دادن به بحران سیاسی در این کشور

**رئیس‌جمهور نپال برگزاری جلسه فوق‌العاده پارلمان برای انتخاب نخست‌وزیر جدید این کشور را خواستار شد.

به گزارش خانه ملت به نقل از خبرگزاری رسمی نپال، پس از ناکامی پارلمان نپال در انتخاب نخست‌وزیر جدید این کشور این بار "رام باران" رئیس جمهور این کشور برای حل مشکل نپال، برگزاری جلسه فوق العاده پارلمان در 19 دسامبر را خواستار شد.

درخواست رئیس جمهور نپال از پارلمان در پی تقاضای 187 نماینده پارلمان که عمدتا عضو حزب مائویست و دیگر احزاب کوچک و مخالف پارلمانی هستند، مطرح شد.

پس از برگزاری 16 جلسه پارلمان نپال برای انتخاب نخست‌وزیر جدید این کشور نامزد مورد نظر نتوانست اکثریت آراء را به خود اختصاص دهد و آینده مبهم حیات سیاسی نپال همچنان نگرانی‌های زیادی را برای مردم نپال به همراه دارد.

از سوی دیگر وضعیت اقتصادی نپال با رکود مواجه است و عدد تورم در این کشور روز به روز در حال افزایش است.

نپال از ابتدای 30 ژوئن(9 تیر) و در پی برکناری نخست‌وزیر وقت از سمت خود بدون نخست وزیر است.

نخست‌وزیر پیشین نپال بر اثر فشارهای وارده از احزاب مخالف پارلمان در عدم توانایی برای کنترل وضعیت کشور از سمت خود برکنار شد و سپس از کشور گریخت.

ابتدا رهبر حزب مائویست‌ها و رئیس کنگره نپال دو نامزد شرکت‌کننده در این انتخابات بودند که هردوی آنها نتوانستند‌ اکثریت آراء نمایندگان را به خود اختصاص دهند. پس از شکست چند جلسه پارلمان در انتخاب نخست وزیر، رهبر حزب مائوئیست‌ها از عرصه رقابت خارج شد.

بحران سیاسی در نپال در حالی اوج می‌گیرد که پیش از این وزیر اقتصاد این کشور نامه‌ای به پارلمان نوشته و در آن ضمن توضیح شرایط  بد و خطرناک اقتصادی در این کشور از نمایندگان خواست در معرفی نخست‌وزیر جدید نپال به سرعت عمل کنند.

به گفته مقام‌های سیاسی نپال تا وقتی که احزاب سیاسی در پارلمان بر مواضع سیاسی خود پافشاری کنند انتخاب نخست‌وزیر این کشور با اکثریت آراء ممکن نخواهد شد.

شورشیان مائوئیست در سال 2006 با کنار گذاشتن سلاح‌های خود، حزب مائوئیست‌ها را تشکیل دادند و دو سال قبل در انتخابات پارلمانی پیروز شدند.

حزب مائوئیست‌ها اکنون ادعا دارد به عنوان بزرگترین حزب پارلمان اختیار تشکیل دولت باید به آنها داده شود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet