هدر اصلی
1389/09/29 09:16:00
سرویس اقتصادی
رنجبرزاده:

کارخانه ذوب‌آهن اسدآباد دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد

** استان همدان اگرچه به عنوان قطب کشاورزی کشور مطرح است و زمین و آب و هوای مساعد آن، زمینه‌ای برای رشد کشاورزی در این استان بوده،اما افزایش جمعیت، نیاز به ایجاد اشتغال برای جوانان و همچنین خشکسالی‌های چندسال اخیر، موجب توجه جدی مسئولان این استان به صنعت و توسعه شهرک‌های صنعتی شده است.

 اکنون در سراسر استان، آنچه به صورت برجسته‌ای به چشم می‌آید، احداث زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه گذاران به‌ویژه در حوزه راه‌ها و همچنین افتتاح یا کلنگ‌زنی شهرک‌های صنعتی است. اسدآباد یکی از این مناطقی است که چندین پروژه مهم صنعتی به طور هم‌زمان در حال احداث و پیگیری در آن است.

اکبر رنجبرزاده، نماینده مردم اسدآباد درباره این پروژه‌ها و همچنین فراهم آوردن بسترهای مناسب برای جذب سرمایه‌گذار با روزنامه همدان پیام سخن گفته است،که می‌خوانید.

 یکی از پروژههای مهم اسدآباد که مدتهاست از زمان اجرای آن میگذرد، کارخانه ذوبآهن است. این کارخانه اکنون در چه مرحلهای قرار دارد و چه زمانی به بهرهبرداری میرسد؟

کارخانه ذوب‌آهن اسدآباد در منطقه چهاردولی با ظرفیت تولید 70 هزار تن آهن در سال در مراحل انتهایی کار قرار دارد و طرح‌های توسعه‌ای آن در دست اقدام است. به گفته هیأت مدیره این کارخانه، قرار است با اتمام فعالیت‌های اجرایی، ذوب‌آهن اسدآباد در دهه فجر به بهره‌برداری برسد

 چندی پیش از جذب نیرو از آبان ماه امسال خبر داده بودید.

بله، اتفاقاً این کارخانه اقدام به جذب نیرو کرده و مراحل گزینش کتبی و مصاحبه در حال اجراست.

 ذوبآهن اسدآباد ظرفیت ایجاد اشتغال برای چه تعداد نیرو را دارد؟

کارخانه ذوب‌آهن اسدآباد قابلیت جذب 250 نفر را به طور مستقیم و به صورت غیرمستقیم تا 800 نفر را داراست. معادن سنگ نیز در کنار این کارخانه قرار دارند و همین امر بسیاری از مشکلات را برای حمل و جابه‌جایی این سنگ‌ها مرتفع می‌کند.

 پیش از این از احداث کارخانه کنستانتره در جوار کارخانه ذوبآهن سخن گفته بودید. این کارخانه اکنون در چه مرحلهای قرار دارد؟

ما دو طرح بزرگ دیگر در اسدآباد و در کنار کارخانه ذوب‌آهن داریم که تأثیرگذاری آن به لحاظ اشتغال‌زایی و صنعتی بیش از ذوب‌آهن است. یکی از این کارخانه‌ها، تولید کنستانتره است. در واقع سنگ آهنی که عیار پایینی دارد و حتی قابلیت صادرات را ندارد، تبدیل به کنستانتره می‌شود که آن خوراک ذوب‌آهن کوره بلند است.

کنستانتره و گندله‌سازی نیاز به 36 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری دارند. مقدمات کار برای اجرایی شدن آن انجام شده و جزو طرح‌های آمایش استان درآمده و اعتبار آن نیز مشخص و تعیین شده است. بر اساس جدول زمان‌بندی به نظر می‌رسد این کارخانه‌ها نیز 22 بهمن کلنگ‌زنی شوند.

 پس از کلنگزنی، براساس جدول زمانبندی شده چه تاریخی این کارخانهها به بهرهبرداری میرسند و میزان اشتغالی که ایجاد میکنند، چه میزان است؟

به دلیل اهمیت این دو کارخانه برای ذوب‌آهن و همچنین اشتغالی که ایجاد می‌کنند، قرار است ظرف 20 ماه پس از کلنگ‌زنی به بهره‌برداری برسند. این کارخانه‌ها علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم برای 200 نفر و اشتغال غیرمستقیم برای 1000 نفر، سودآوری بسیاری نیز خواهند داشت که این امر می‌تواند زمینه بسیار مناسبی برای رشد و توسعه این حوزه انتخابی باشد.

 موضوع دیگری که از مصوبات سفر هیأت دولت بوده و به نظر میرسد با تأخیر همراه شده، بحث ایجاد شهرک صنعتی فولاد است.

بله، این شهرک برای قطعه‌سازی صنایع پایین‌دست مصوب شده و در قالب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است. در حال حاضر مقدمات برای زیرساخت‌های آن معین شده و مکاتبات در حال انجام است. یکی از دلایل طولانی شدن این طرح، همین آماده‌سازی مقدمات و مکاتبه با سرمایه‌گذار بوده که اکنون بخش مهمی از آن به انجام رسیده و امیدوارم مابقی کار با سرعت بیشتری ادامه یابد.

 به عنوان سؤال آخر از روند پیشرفت کارخانه داروسازی بگویید.

طرح صنعتی قابل ذکر دیگر در اسدآباد، کارخانه داروسازی و ساخت مواد اولیه دارویی است. مطالعات این امر انجام شده و احداث این کارخانه نیاز به 5/4 میلیارد تومان اعتبار دارد. کارهای مالی آن در بانک صنعت و معدن در حال انجام است و توسط چهار تن از نخبگان علمی کشور پیگیری می‌شود. این کارخانه نیز می‌تواند با بهره‌برداری، زمینه ساز توسعه و رشد اسدآباد باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet