هدر اصلی
1386/05/16 12:39:00
سرویس صحن

انتقاد خادم به مسئولان فرهنگی کشور

امیررضا خادم با برشمردن برخی از معضلات فرهنگی کشور از مسئولان حوزه فرهنگ در برخورد با این مسائل انتقاد کرد.

امیررضا خادم‌‌ازغدی، دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی

گفت:‌چند صباحی است بطور کاملاً نامحسوس وجه غالب اتفاقات تلخ و شیرین، زیبا و زشت، مأیوس‌کننده و امیدبخش، شادی‌آفرین و غم‌انگیزی که در کشور در حال وقوع است، حول محور موضوعات فرهنگی می‌باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس حوادث و رویدادهایی مانند رحلت آیت‌الله مشکینی، روز قلم، روز تبلیغ و اطلاع‌رسانی دینی، کنسرت استاد شجریان و حواشی‌اش، ایام میلاد باسعادت ائمه اطهار، روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، ایام اعتکاف، روز بزرگداشت علامه مجلسی، روز خبرنگار، پیروزی غرورآفرین تیم ملی بستکبال، شکست تیم ملی فوتبال، روز جهانی مسجد، طرح امنیت اجتماعی، طرح عفاف، موفقیت یک سریال تلوزیونی در جشنوارههای بین‌‌اللملی، موفقیتهای تیم ملی دومیدانی‌، کسب اولین مدال دومیدانی قهرمانی بانوان آسیا توسط بانوی محجبه ایرانی، قاچاق فیلم، نتایج درخشان تیم ملی والیبال جوانان در آوردگاه جهانی، بزرگداشت مولانا، مقابله با اراذل و اوباش، فیلتر یک سایت و یک خبرگزاری، توقیف دو روزنامه، سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی را از جمله وقایعی برشمرد که همگی مرتبط با حوزه فرهنگی جامعه می‌‌باشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر همه این موارد را مصادیق بارز و عینی فرهنگ دانست که رفتارهای فرهنگی جامعه را تشکیل می‌دهند.

به گفته وی اینها و دهها موارد دیگر مانند آن عین فرهنگ یک کشوراند، بوده‌اند، هستند و خواهندبود و تأثیرات مثبت و منفی آنهاست که رفتارها، هنجارها و کاملتر از همه فرهنگ و راه و مسیر حرکت آینده فرهنگی یک جامعه را نشان می‌دهد.

امیررضا خادم در ادامه با مطرح کردن این سؤال که در نزد سیاست‌گذاران، برنامه‌ریزان و تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان کشور چه میزان هدف‌گذاری، برنامه‌های استراتژیک کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت برای آنها تدوین شده‌است؟ چرا نوع موضع‌گیریها و رفتارهای بخشهای متنوع تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز نظام فرهنگی ما منعکس‌کننده هیچ نگاه عملیاتی و کاربردی نیست؟ گفت: چنان بنظر می‌رسد که ما برای تعریف مشخص توقعات فرهنگی‌مان بدنبال اتفاقاتی ماورایی و حرکت بر روی آسمانیم، نه شناخت واقعیات موجود در یک جامعه و گام برداشتن بر روی زمین.

وی با بیان اینکه  شاید طرح برخی مصادیق در ارتباط با نوع رفتارهای موجود در درون نظام فرهنگی جامعه بتواند منظور اینجانب را از طرح فوق‌الذکر بهتر نمایان سازد،‌ پرسید: آیا با نوع برخوردی که با استاد موسیقی ایران یعنی استاد شجریان در زمان برگزاری کنسرتش صورت گرفت، رفتاری برآمده از وجود چهارچوبی تعریف شده در میان متولیان فرهنگ کشور بود؟ آیا مصادره فیلسوف ایرانی به نام مولانا توسط دیگران نشان از وجود برنامه‌ریزی فرهنگی دارد؟ چرا باید بزرگان هنر تأتر کشور پس از گذشت بهترین سالهای عمرشان بر روی صحنه و حفظ بخش از فرهنگ این کشور، حال نگران بیمه مشاغل خود یعنی حق حداقلی هر شهروند عادی جامعه باشند؟

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: ما به اصطلاح سیاستگذاران و متولیان فرهنگ کشور را چه می‌شود که در آستانه روز خبرنگار بعنوان قشری بمعنای واقعی کلمه غیربرخوردار و مظلوم و اما پر سر و صدا و خبرساز را چنان در حاشیه ناامنی نگاه داریم که به فرض تنبیه یک فرد بعلت خطایی، شاهد به مخاطره افتادن امنیت شغلی طیفی عظیمی جوان فعال در این عرصه باشیم.

خادم اظهار داشت: متولیان فرهنگ کشور با فرمایش مقام معظم رهبری در مهندسی فرهنگ کشور چه کرده‌اند؟ آیا برگزاری یک همایش و طرح مباحثی تئوریک و غیرعملیاتی شده، نهایت عمل به یک واقعیت مسلم است؟ چگونه است که ایام سوگواریمان پرتب و تاب برگزار می‌شود اما ایام شادی و سرورمان را نمی‌دانیم چگونه ساماندهی کنیم؟

وی افزود: ایام میلاد ائمه اطهار انجام امور کلیشه‌ای و سطحی و توزیع ناعادلانه شادی در میان آحاد مختلف جامعه به اتمام می‌رسد ولی سوگواری نوعی دیگر است و تازه شاید در این بخش هم ارادت قبلی مردم متدین و دوستدار اهل بیت است که این ایام نیز زنده مانده است و یا در زمان شکست تیم فوتبال ملی‌مان،‌ ماهها و ماهها زانوی غم در بغل می‌گیریم و در میان زمین و آسمان بدنبال مقصر می‌گردیم و گرد یأس در سطح جامعه پخش می‌کنیم، اما پیروری جوانمردان غیورمان در رشته دیگر ورزشی چندصباحی بیشتر دوام ندارد و چون یخی در کوره سریع آب می‌شود و بخار می‌گردد.

نماینده تهران با اشاره به قهرمانی نماینده زن جمهوری اسلامی ایران در مسابقات دومیدانی آسیا گفت: آیا کاری که بانوی محجبه دومیدانی‌کار ایرانی در آوردگاه قاره پهناور آسیا کرد را هیچ گشت ارشاد و طرح امنیت اجتماعی و نیروی بازدارنده‌ای می‌تواند انجام رساند؟ این دختر جوان ایرانی با حفظ کامل شأن زن ایرانی مسلمان و با حرکت پرتوان خود،‌ نه به خواهر مسلمان ایرانی خود که به جهانیان ثابت نمود «حجاب محدودیت نیست».

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet