روز مجلس
1387/05/07 17:47:00
سرویس سیاسی

لاریجانی: استراتژی آمریکا سلطه بر انرژی خاورمیانه است

رئیس مجلس با بیان اینکه استراتژی آمریکا در خاورمیانه سلطه بر انرژی منطقه است، گفت: اراده ملل مسلمان این استراتژی را تخریب و آنها را پشیمان کرده است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بعداز ظهر امروز دوشنبه طی سخنانی در جمع مهمانان فرهنگی، هنری و اصحاب رسانه های عراقی اظهار داشت: کشور شما کشوری بسیاری مهم و تاثیرگذار در تاریخ تمدن منطقه است.

وی افزود: امروزه ممکن است برخی دول خارجی قدر فرهنگ و تمدن شما را نفهمیده باشند اما افرادی وجود دارند که تاریخ و تمدن عراق و تاثیرات آن در تاریخ تمدن اسلامی را می‌دانند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به روابط ایران وعراق گفت: ‌ایران و عراق دو کشور ممتاز در منطقه هستند که در گذشته دچار پدیده صدام شدند که هم به ایران و هم به عراق ضربه زد و صدام در تلاش بود تا در بین دو ملت شکاف ایجاد کند اما فرهنگ دو کشور این پیوندها را محکم کرد و لذا پیوند ایران و عراق قلبی و استراتژیک است.

لاریجانی خاطر نشان کرد:‌ اگر امروزه برخی شیادان غربی با فرافکنی‌های غلط خود سعی در دوری این دو ملت از یکدیگر دارند در اشتباه هستند و علایقی که بین دو ملت ایجاد شده است با شیطنت آمریکا جدا نخواهد شد اما آنها دست از شیطنت برنمی‌دارند چرا که آنها این دو ملت را نمی‌شناسند و نمی‌دانند که این دو ملت دارای آرمان‌های مشترکی هستند و با تزویر دشمنان این دو ملت از هم جدا نخواهند شد.

وی اظهار داشت: ‌امروزه باید روی این بناهای فرهنگی و فکری سرمایه‌گذاری کرده و در منطقه فضایی ایجاد کنیم که آرامش به منطقه بازگردد و اصحاب رسانه و کسانی که طبقه ممتاز در فرهنگ اسلامی محسوب می‌شوند این وظیفه را بر عهده دارند. هنرمند کسی است که بر روی اراده افراد تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل ارج و قرب هنرمند و اصحاب رسانه بسیار بالا است و آنها با قلب خود صحبت می‌کنند لذا تاثیرگذار هستند.

لاریجانی با اشاره به ظلم و ستم‌های صدام در دوران حکومتش  گفت: قلب شما مردم عراق از صدام و آمریکا مجروح اما به همین میزان نیز وظیفه شما سنگین است. امروزه مردم عراق به خاطر حکومت دیکتاتوری صدام مشقت‌ها دیدند و ما هم در زمان پهلوی 50 سال در رنج بودیم و صدام در همان زمان که به شما ظلم می‌کرد به ما نیز ظلم و ستم کرد و بسیاری از افراد برجسته کشور ما به خاطر دفاع از میهن و وطن‌شان زیر چرخ‌های ستم صدام سلاخی شدند.

رئیس مجلس افزود:‌ وقتی آمریکا قصد حمله به عراق را داشت ما مخالفت کردیم چرا که آنان چشم به منابع عراق داشتند اما ادعا می کردند که قصد بیرون کردن تروریسم و ساخت برج دموکراسی در عراق را دارند اما این وضعیتی است که پس از سالها حضور در عراق ایجاد کردند و با ایجاد پادگان در عراق می‌خواهند عراق را به سمت آرامش ببرند. آنها وعده دموکراسی به مردم عراق دادند اما این چه دموکراسی است که زندان ابوغریب و شکنجه‌گاه‌های مختلف به تبع آن ایجاد می شود .

وی با اشاره به اینکه استراتژی امریکا در منطقه ایجاد درگیری بین شیعه و سنی است، گفت: استراتژی امریکا در منطقه ایجاد مشکلات اساسی است و حتی در لبنان نیز جنگ 33 روزه را آمریکایی‌ها ایجاد کردند اما باید بدانیم که هر کشوری به میزان مقاومت می‌تواند برجسته شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اگر امروزه حزب‌الله در لبنان استوار ایستاده و آمریکا نتوانست فتنه‌گری خود را در این کشور به ثمر برساند به خاطر مقاومت و جهاد آنهاست. امروز مردم عراق آمریکایی‌ها را خسته کرده‌اند و مردم عراق مردم رشیدی هستند که اجازه حضور و آسایش را به آنها نخواهند داد و شکست آمریکا در منطقه به خاطر بیداری مسلمین منطقه است.
لاریجانی با اشاره به ذات مدرنیته که توسط کشور آمریکا مطرح می‌شود، گفت: ذات مدرنیته آنها توحش است و بعد از 11 سپتامبر آنها این حادثه را بهانه‌ای برای حمله به کشورهای منطقه قرار دادند اما آنها امروزه در رقابت‌های انتخاباتی خود بحث خروج از عراق را مطرح می‌کنند چراکه با سرنیزه قصد ایجاد دموکراسی در منطقه را داشتند.

رئیس مجلس گفت: امروزه اراده ملل مسلمان استراتژی آمریکا و دشمنان را تخریب کرده است و آنها را ازکارهایشان پشیمان کرده و آنها امروز پشیمان هستند و ما امیدواریم آنها این موضوع را درک کنند و هر چه زودتر عذرخواهی کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امروزه کشور عراق، دولت و مجلسی مردمی دارد، گفت: امروزه شما با داشتن دولت و مجلسی مردمی در معرض تهدیدات هستید و آنها به دنبال شعبه شعبه کردن شما از یکدیگر هستند اما موفق نمی‌شوند چرا که مردم عراق و دوستان این کشور به آنها اجازه نمی‌دهند. آنها به دنبال ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی هستند و این مختص کشور عراق نیست و در کشور عراق، افغانستان و لبنان نیز این تفرقه‌افکنی‌ها وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه آمریکا منطقه را ملک طلق خود می‌داند، خاطرنشان کرد: تصور آمریکایی‌ها این است که منطقه ملک شخصی آنها است اما آنها باید بدانند که خاورمیانه یک غذای خاردار است و اگر هوس خوردن آن را دارد باید مراقب حنجره خود باشند و شما بدانید که آنها علاوه بر اینکه راه اشتباهی را رفتند اما هنوز وسوسه سیطره در منطقه را در سر خود می‌پروراند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها برای منابع نفتی منطقه بسیار هوسناک هستند، گفت: آنها برای کسب منابع نفتی عراق بسیار عجله دارند اما نفت مربوط به مردم منطقه است آنها مدتی نفت این منطقه را به نفع خود بردند اما امروز روز بیداری مردم منطقه است و این مردم اجازه نمی‌دهند شما منافع آنها را غارت کنید.

لاریجانی با بیان اینکه امروزه دشمنان از بیداری ایجاد شده در منطقه بسیار نگران هستند، گفت: نگرانی آنها به این دلیل است که اگر کشورهایی که این موج بیداری در آنها ایجاد شده است با هم متحد شوند جایی برای اغیار نیست و لذا آنها باید فتنه کنند تا این اتحاد ایجاد نشود و از رسانه‌هایشان در ایجاد این فتنه بیشترین استفاده را می‌کنند و باید مراقب این نقشه‌ها بود و با زبان هنر این شگردها را روشن کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet