ولادت امام حسن عسکری (ع)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
دهقان:

قانون جدید مجازات اسلامی در شرف تصویب نهایی است

سرویس دیگر رسانه‌ها
**عضو هیئت رئیسه مجلس گفت که قانون جدید مجازات اسلامی در شرف تصویب نهایی است و قانون قبلی نیز تا پایان سال 1390 معتبر خواهدبود.
دوشنبه 20 دی 1389 ساعت 14:26

محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس در خصوص قانون مجازات اسلامی، اظهار داشت: این قانون از سال 70 به صورت آزمایشی در کشور اجرا می‌شود و در حال حاضر نیز قانون مجازات اسلامی به صورت آزمایشی در حال اجراست.

وی افزود: طبیعتا قوه قضاییه و دولت باید زودتر لایحه‌ای را در این راستا به مجلس ارائه می‌دادند ولی این لایحه اواخر مجلس هفتم به قوه مقننه ارائه شد.

دهقان خاطرنشان کرد: اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بعد از ارائه لایحه مذکور آن را در مجلس هشتم بررسی و تصویب و برای تأیید نهایی به شورای نگهبان ارسال کردند.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه بررسی این لایحه در شورای نگهبان چندین ماه طول کشید، گفت: علیرغم اینکه شورای نگهبان برای بررسی مصوبات مجلس بیش از 20 روز وقت ندارد اما باتوجه به اینکه بحث مجازات اسلامی یک بحث شرعی است و شورای نگهبان برای اعلام نظر درخصوص مسائل شرعی معتقد نیست که ظرف 20 روز اعلام نظر کند لذا بررسی این موضوع در شورای نگهبان چندین ماه طول کشید.

این نماینده مجلس هشتم تصریح کرد: در حال حاضر نظر شورای نگهبان با 178 ایراد به کمیسیون آمده که انشاءالله در روزهای آینده نظرات این شورا با حضور اعضای شورای نگهبان بررسی و تأمین خواهد شد.

وی افزود: بعد از تأیید نهایی این موضوع توسط شورای نگهبان قانون مجازات اسلامی به قانون دائمی تبدیل می‌شود.

 

* قانون جدید مجازات اسلامی در شرف تصویب نهایی است

دهقان خاطرنشان کرد از آنجا که ممکن است رفت و برگشت این موضوع بین مجلس و شورای نگهبان ادامه داشته باشد و رفع ایرادات این شورا در مجلس طولانی شود لذا قوه مقننه قانون قبلی را تا پایان سال 1390 تمدید کرد تا در کشور خلا قانونی نداشته باشیم.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در ادامه گفت‌وگوی خود به خبرنگار فارس گفت: قانون جدید در شرف تصویب نهایی است و قانون قبلی نیز تا پایان سال 1390 معتبر خواهدبود.

 

* طبق آئین‌نامه جدید نیازی به تصویب تمام مواد قانون مجازات اسلامی در مجلس نیست

دهقان ادامه داد: هنگامی که لایحه جدید به قانون تبدیل شود قانون قبلی نسخ خواهد شد و بر این اساس وقتی لایحه جدید به قانون تبدیل شود طبق اصلاحات جدیدی که در آیین نامه داخلی مجلس صورت گرفته، دیگر لازم نیست همه مواد آن را در صحن علنی مطرح و تصویب کنیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت که بر این اساس تنها یک ماده واحده در این زمینه در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود و قبل از اتمام 5 سال اجرای آزمایشی قانون جدید، کل مواد لایحه جدید یکجا به قانون دائمی تبدیل می‌شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس افزود: آنچه که در قانون مجازات اسلامی می‌آید همان موازین شرع و برگرفته از فقه اسلامی ماست لذا مباحث مهم آن تغییرات زیادی با گذشته ندارد اما در بخش‌هایی نیازمند تغییراتی بوده که در قانون جدید اعمال شده است.

وی افزود: کمیسیون سعی کرده آنچه که متناسب با نیازهای جامعه و راهگشای بیشتر مشکلات است را در قانون جدید در نظر بگیرد.

 

* قانون 1000 ماده‌ای مجازات اسلامی مدت زیادی در مجلس معطل نماند

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح کرد: قانون مجازات اسلامی از جمله قوانینی است که باتوجه به حجم بالای آن و حدود هزار ماده و تبصره، مدت زیادی در مجلس معطل نمانده است.

وی افزود: مرکز پژوهش‌های مجلس و قوه قضاییه در خصوص مواد این لایحه کار مفصل و عمیقی انجام دادند لذا ما نیز در کمیسیون بر اساس کار کارشناسی انجام شده طی چندین جلسه شبانه روزی و سه شیفته این لایحه را بررسی و تصویب کردیم.

نماینده طرقبه و چناران تصریح کرد: بر این اساس بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه مذکور در اولویت دستور کار کمیسیون حقوقی و قضایی قرار دارد و طی چند ماه باقیمانده به بررسی بودجه 90 در مجلس این موضوع بررسی می‌شود که ممکن است بررسی آن حدود 6 ماه به طول انجامد.

گفتنی است نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز چهارشنبه 25 آذر ماه گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در خصوص لایحه مجازات اسلامی ( کلیات، حدود، قصاص، دیات) را طبق اصل 85 قانون اساسی و به منظور تعیین مدت اجرای آزمایشی در دستور کار خود قرار دادند و بعد از بررسی آن،‌ با 159 رأی موافق 12 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع با اجرای آزمایشی این قانون به مدت 5 سال موافقت کردند.

بر پایه این گزارش لایحه جدید مجازات اسلامی مشتمل بر 428 ماده است که با احتساب آیین‌نامه‌های اجرایی آن، به 900 ماده می‌رسد.

کلیات این لایحه 19 شهریور ماه سال گذشته به تصویب نمایندگان مجلس رسیده بود و نمایندگان آبان 87 بررسی جزئیات آن را در فصول کلیات حدود، دیات و قصاص را به کمیسیون قضایی و حقوق مجلس واگذار کردند که کمیته‌ای ویژه متشکل از اعضای این کمیسیون و کارشناسان برای بررسی این لایحه تشکیل شد.

نمایندگان با توجه به ایرادات شورای نگهبان به لایحه جدید قانون قبلی را به مدت یکسال در تاریخ 28 آذر ماه 89 تمدید کردند.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000