هدر اصلی
1389/10/20 18:15:00
سرویس اقتصادی
کواکبیان:

نظارت بر بانک مرکزی وظیفه مجلس است

**مصطفی کواکبیان معتقد است نظارت بر عملکرد بانک مرکزی ازجمله وظایف نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.

این درحالی است که نمایندگان مجلس در جلسه علنی چهارشنبه با وجود مخالفت شورای نگهبان، بر مصوبه قبلی خود درمورد تبصره یک ماده 80 مبنی بر نحوه انتخاب رئیس کل بانک مرکزی اصرار کرده و این مصوبه را به مجمع تشخیص مصلحت فرستادند. طبق تبصره‌ مصوب مجلس در ماده 80 رئیس کل بانک مرکزی با پیشنهاد رئیس‌جمهور، تأیید مجمع عمومی و رأی اکثریت مجلس شورای اسلامی انتخاب و با حکم رئیس‌جمهور منصوب می‌شود.

شورای نگهبان در ایراد خود به این تبصره عنوان کرده بود که در قانون اساسی تنها به احراز صلاحیت وزرا از سوی مجلس اشاره شده است، از این رو رأی مجلس به رئیس کل بانک مرکزی خلاف قانون است.

در روز سه‌شنبه نیز بحث‌‌های فراوانی در مجلس، درمورد ترکیب مجمع عمومی بانک مرکزی، صورت گرفت تا درنهایت نمایندگان مجلس در جلسه علنی بعدازظهر سه‌شنبه با پیشنهاد احمدتوکلی، نماینده تهران موافقت کرده و ترکیب مجمع عمومی را متشکل از رئیس‌جمهور به عنوان رئیس مجمع، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت رئیس‌جمهور، وزیر امور اقتصاد و دارایی و دو وزیر به انتخاب هیأت وزیران تعیین کردند.

بدین ترتیب رئیس کل بانک مرکزی با پیشنهاد رئیس‌جمهور، تأیید مجمع عمومی و رأی اکثریت مجلس شورای اسلامی انتخاب و با حکم رئیس‌جمهور منصوب می‌شود، قائم‌مقام بانک مرکزی با پیشنهاد رئیس کل و تأیید مجمع و با حکم رئیس‌جمهور انتخاب خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی و قائم‌مقام وی باید از میان متخصصان مجرب پولی، بانکی و اقتصادی با حداقل ده سال تجربه کاری و تحصیلات حداقل کارشناسی ارشد در رشته‌هاب مرتبط و دارای حسن شهرت انتخاب شود. همچنین با پیشنهاد مصباحی مقدم مصوب شد که رئیس کل بانک مرکزی به پیشنهاد رئیس‌جمهور و رأی اکثریت مجلس انتخاب ‌شود.

مصطفی کواکبیان نماینده مردم سمنان و مهدیشهر در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با کویر دراین باره توضیح داد: مجلس درباره انتخاب رئیس کل بانک مرکزی نسبت به نظر خودش در برابر ایراد شورای نگهبان اصرار دارد و به همین دلیل این مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.

وی گفت: براساس مصوبه اول، رئیس‌جمهور عضو مجمع بانک مرکزی نبود اما در مصوبه اخیر، رئیس‌جمهور به مجمع عمومی افزوده شد. همچنین مجلس تصویب کرده رئیس بانک مرکزی، با پیشنهاد رئیس‌جمهور و مجمع عمومی و با رأی اکثریت نمایندگان مجلس انتخاب شود که شورای نگهبان به این مصوبه ایراد گرفت و چون مجلس بر نظر خود اصرار دارد به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی خاطرنشان کرد: این مصوبه مفید است چون نظارت بر عملکرد بانک مرکزی را تبیین می‌کند و نظارت بر عملکرد بانک مرکزی از وظایف مجلس شورای اسلامی است، به این دلیل که شورای پول و اعتبار در بانک مرکزی استقرار دارد و سیاست‌های پولی و بانکی کشور در آنجا تعیین می‌شود. حتی برخی نمایندگان مجلس پیش از این خواستار تحقیق و تفحص از بانک مرکزی یا ارائه توضیح درباره حساب ذخیره ارزی بودند که البته در مجلس رأی نیاورد اما اینها نشان می‌دهد که نمایندگان مردم در خانه ملت، نسبت به این موضوع دغدغه دارند و حالا با این مصوبه تاحدودی این دغدغه می‌تواند برطرف شود.

نماینده مردم سمنان و مهدیشهر در پایان نیز اظهار داشت: این وضعیت دربسیاری از کشورهای دیگر نیز وجود دارد و در بیشتر این کشورها، رئیس بانک مرکزی را پارلمان‌ها انتخاب می‌کنند ولی چون بانک مرکزی جنبه اجرایی نیز دارد، طبیعتا رؤسای دستگاه‌های اجرایی هم در آن اعمال نظر دارند و برای همین پیش‌بینی شده شده که رئیس‌جمهور ریاست بانک مرکزی را پیشنهاد کند و مجلس به این فرد مثل وزرای کابینه، رأی اعتماد دهد.

امیدوارم مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز نظر مجلس شورای اسلامی را تأیید کند تا در یک سازوکار دموکراتیک و مردم‌سالارانه، نمایندگان مردم بر عملکرد بانک مرکزی هم نظارت داشته باشند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet