خبرگزاری خانه ملت

ولادت امام موسی کاظم (ع)
1387/05/08 11:22:00
سرویس اقتصادی

رسیدگی به اصلاح بند (ج) ماده 10 قانون برنامه چهارم توسعه به جلسه بعد موکول شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی لایحه اصلاح بند (ج) ماده ۱۰ قانون برنامه چهارم مصوب سال ۱۳۸۳ را آغاز کردند اما تصمیم گیری در خصوص کلیات این لایحه به جلسه بعدی موکول شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، دولت این لایحه را با هدف اجرای سیاست های پولی در چهارچوب قانون عملیات بانکی بدون ربا - مصوب 1362 - ارائه کرده که براساس آن به شورای پول و اعتبار اجازه داده می شود تا در موقع لزوم با تصویب هیات وزیران از ابزار اوراق مشارکت به منظور هدایت و کنترل حجم نقدینگی استفاده نماید.

محمد دهقان نماینده طرقبه و چناران در مخالفت با این لایحه اظهار داشت: هدف از ارائه این لایحه کنترل و هدایت نقدینگی است و نه صرفا کنترل حجم نقدینگی.

وی افزود: اگر منظور کنترل و بلوکه کردن نقدینگی از سوی بانک مرکزی است موضوع قابل تاملی است.

وی تصریح کرد: اما آنچه در اینجا مدنظر است هدایت و کنترل نقدینگی است که این مساله نیز خلاف قانون است چرا که اگر دولت اوراق را بفروشد این امر باعث می شود بودجه شفافیت لازم را نداشته باشد.

دهقان گفت: این کار خلاف قانون اساسی است و باعث می شود دخل و خرج دولت از کنترل مجلس خارج شود.

اما سیدکاظم دلخوش در موافقت با کلیات این لایحه گفت: ما یک اوراق مشارکت داریم که دولت برای کارهای عمرانی توزیع می کند و یک اوراق مشارکت است که از سوی بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی و تورم است.

وی با اشاره به سخنان مخالف گفت: ما اینجا اصلا منظورمان انتشار اوراق مشارکت از سوی دولت نیست.

دلخوش گفت: از سوی دیگر طبق قانون برنامه چهارم این اجازه به بانک مرکزی داده شده که هر جا لازم دید با تصویب شورای پول و اعتبار دست به انتشار اوراق مشارکت بزند.

نماینده مصومعه سرا خاطرنشان کرد: در بخش پایه پولی هم انتشار اوراق مشارکت باعث کاهش پایه پولی می شود.

وی تصریح کرد: از همکاران می خواهم با توجه به اینکه روند فعلی انتشار اوراق طولانی نشود با کلیات این لایحه موافقت کنند.

گزارش خانه ملت می افزاید: بدلیل همزمانی بررسی این لایحه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و طرح سوال دو تن از نمایندگان از وی، ادامه رسیدگی به این لایحه به جلسه بعدی مجلس موکول شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet