انتخابات ریاست جمهوری
1389/10/21 14:56:00
سرویس اقتصادی
کواکبیان:

افزایش 20 برابری قیمت گازوئیل به اقشار ضعیف جامعه آسیب می‌زد

**۱۸ روز پس از اصلاح قیمت‌ها، دولت قیمت گازوئیل و برق را برای برخی مصرف‌کنندگان کاهش داد و سهمیه جدید گازوئیل با قیمت ۱۵۰ تومان به اضافه یک ریال در دی‌ماه علاوه بر سهمیه‌های قبلی گازوئیل برای بخش حمل‌ونقل عمومی تعیین شد.

همچنین با موافقت رئیس‌جمهور، میانگین تعرفه برق بخش تجاری در بسته هدفمندی یارانه‌ها از 1200 ریال به 1000 ریال کاهش یافت.

"مصطفی کواکبیان" نماینده مردم سمنان و مهدیشهر در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با کویر درباره این اقدام دولت گفت: مجلس در اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها دست دولت را باز گذاشت و اصلاً برای هیچ کدام از حامل‌های انرژی قیمت تعیین نکرد اما مجلس تصویب کرد، اصلاح قیمت‌ها با شیب ملایم 5 ساله صورت پذیرد.

کواکبیان افزود: پس از آن که ستاد هدفمندی یارانه‌ها قیمت اولیه گازوئیل را برای امسال لیتری 350 تومان تعیین کرد، خودشان در یک ارزیابی به این نتیجه رسیدند که این قیمت بسیار بالاست و می‌تواند سقف نهایی قیمت گازوئیل باشد چرا که الان در فوب خلیج فارس چنین قیمتی داریم و ما باید در طول 5 سال به چنین قیمتی می‌رسیدیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وقتی قیمت هر لیتر گازوئیل از 16 تومان بیش از 20 برابر افزایش می‌یابد و به 350 تومان می‌رسد، این مسئله به طبقات ضعیف جامعه در بخش‌های حمل و نقل، کشاورزی و دامداری و حتی بخش‌های دیگری مثل کوره پزخانه‌ها و برخی نانوایی‌ها آسیب می‌رساند. بنابراین به نظر می‌رسد این تصمیم منطقی‌تر و بهتر است و لازم است درباره برخی دیگر از حامل‌های انرژی مثل CNG نیز تجدید نظر کند چون همان طور که عرض کردم باید در طول 5 سال به چنین قیمتی می‌رسیدیم ولی الان با یک شیب تند حرکت کرده‌ایم که مجلس با چنین کاری موافق نبود.

کواکبیان در پایان افزایش قیمت طلا و سکه در بازار را مربوط به قیمت جهانی آن دانست و گفت: افزایش قیمت طلا و سکه چندان به وضعیت هدفمندی یارانه‌ها ارتباط ندارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet