سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
عابدی:

نظارت مجلس بر بانک مرکزی ضروری است

سرویس اقتصادی
**نماینده مردم فردوس و طبس در مجلس شورای اسلامی گفت: از آنجا که مجلس نظارت دقیقی بر این بانک ندارد، برای جبران آن در برنامه پنجم توسعه مصوب شد که مجلس بر عزل و نصب رئیس این بانک، مثل رئیس دیوان محاسبات کشور نظارت داشته باشد.
چهارشنبه 22 دی 1389 ساعت 11:15

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، "محمدکریم عابدی" در گفت‌وگو با هفته‌نامه بشارت نو یزد درباره ترکیب مجمع عمومی بانک مرکزی تصریح کرد: به هم ریختگی در نوع نظارت و کنترل بر سرمایه‌های ملی انکار ناپذیر است.

عابدی افزود: درآمدها و هزینه‌ها باید تحت نظارت و کنترل مجلس و دستگاه‌های نظارتی کشور باشد که به این منظور، باید یک ساختار پاسخگو داشته باشیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درباره نقش بانک مرکزی در حفظ سرمایه‌های ملی توضیح داد: بانک مرکزی باید مستقل باشد و تحت نظر هیچ قوه‌ای نباشد تا سرمایه‌های کشور در آنجا جمع شود و به ویژه حساب‌های ارزی در آن کنترل شود. این بانک پیشانی سرمایه‌های ملی است که می‌تواند بانک‌ها، تورم، قیمت‌ها و... را کنترل کند.

عابدی ادامه داد: از آنجا که مجلس نظارت دقیقی بر این بانک ندارد، برای جبران آن در برنامه پنجم توسعه مصوب شد که مجلس بر عزل و نصب رئیس این بانک، مثل رئیس دیوان محاسبات کشور نظارت داشته باشد.

این نماینده در پاسخ به مخالفت‌های صورت گرفته با این مصوبه گفت: چطور رئیس دستگاهی چون دیوان محاسبات کشور باید از مجلس رأی بگیرد، بعد رئیس بانک مرکزی که از رئیس دیوان محاسبات به لحاظ مرتبه بالاتر و حساس‌تر است، نباید از مجلس رأی بگیرد؟

نماینده مردم طبس درباره فواید تصویب این مصوبه توضیح داد: به این ترتیب، رئیس بانک مرکزی در برابر دو قوه پاسخگو خواهد بود و مبنای تصمیم‌گیری مجلس نیز همین بوده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه‌کرد: از آنجا که نظر شورای نگهبان درباره این مصوبه با مجلس متفاوت بود - با این استدلال که استقلال بانک مرکزی طبق قانون اساسی باید حفظ شود و نظارت مجلس مصداق تداخل قوا است- تصویب این ماده را صلاح ندانسته که این ماده برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته است و باید منتظر بمانیم تا ببینیم رأی مجمع چیست.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000