هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
باهنر با اشاره به بررسی مواد اختلافی باقیمانده در جلسه روز شنبه مجمع تشخیص:

قانون برنامه پنجم هفته آینده به دولت ابلاغ می‌شود

سرویس اقتصادی
**رییس کمیسیون تلفیق برنامه پنجم توسعه و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با تصویب دو ماده اختلافی مجلس و شورای نگهبان در خصوص لایحه برنامه، این برنامه آماده ابلاغ به دولت خواهد شد.
چهارشنبه 22 دی 1389 ساعت 10:57

"محمدرضا باهنر" نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به جلسه روز سه شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: در جلسه فوق العاده روز سه‌شنبه مجمع از 6 مورد اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان در رابطه با لایحه برنامه پنجم توسعه، چهار مورد بررسی و به تصویب رسید.

وی افزود: در مباحث مربوط به فاینانس و معاملات و تمهیدات مالی خارجی با وجود آنکه شورای نگهبان آن را خلاف شرع تشخیص داده بود اما با توجه به اصرار دولت بر این مصوبه، مجمع نیز همچون مجلس آن را به تصویب رساند، در مبحث مربوط به صندوق توسعه ملی هم بحث‌های زیادی صورت گرفت که در نهایت با انجام پاره‌ای از اصلاحات، اساسنامه صندوق توسعه ملی به تصویب مجمع تشخیص مصلحت رسید، مجمع همچنین مصوبه مربوط به ترکیب شورای پول و اعتبار را که در برنامه چهارم نیز عینا وجود داشت، تائید کرد.

رییس کمیسیون تلفیق گفت: در جلسه روز شنبه آینده دو مورد اختلافی باقیمانده مربوط به مجمع عمومی بانک مرکزی و شرایط عزل و نصب رییس کل بانک مرکزی و ماده 196 لایحه برنامه پنجم پیرامون ترکیب شورای هماهنگی نهادهای نظارتی را مورد بررسی قرار خواهد داد و انشاالله با تصویب این دو ماده و رفع موارد اختلافی، لایحه برنامه پنجم آماده ابلاغ به دولت خواهد شد.

باهنر در ادامه به اظهارات اخیر رییس جمهور مبنی بر اینکه مجمع تشخیص قانون اساسی را تغییر می دهد اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: اصل 112 قانون اساسی تاکید دارد که مجمع تشخیص مصلحت نظام می تواند در مواردی خاص که به مصلحت نظام است اجازه دهد خلاف قانون اساسی عمل شود.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان ادامه داد: مواردی که مجلس بر آنها اصرار و تاکید دارد ممکن است با بعضی از موازین شرع یا قانون اساسی مغایرت داشته باشد اما اصل 112 این اختیار را به مجمع داده است  که اگر  آن را به مصلحت نظام تشخیص دهد، تائید و تصویب کند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به مصوبه مربوط به استفاده دستگاه‌ها از منابع مالی خارجی اشاره کرد و اظهار داشت: شورای نگهبان این ماده را خلاف موازین شرعی تشخیص داده بود ولی همانطور که دولت بر این مصوبه تاکید داشت ما نیز در خصوص استفاده از این منابع احساس ضرورت و نیاز می کنیم و معتقدیم که این مراودات باید وجود داشته باشند لذا مجمع تشخیص همچون مجلس و برخلاف نظر شورای نگهبان این مصوبه را تائید کرد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000