هدر اصلی
1389/10/23 13:46:00
سرویس سیاسی
رحیمی:

ارسال مصوبات مجلس به مجمع، براساس مصلحت نظام صورت می‌گیرد

**سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: اگر دستگاه قانونگذاری کشور مصوبه ای را بر مصلحت نظام تشخیص دهد و آن را پس از رد شورای نگهبان به مجمع تشخیص نظام ارسال نکند خلاف قانون عمل کرده است.

امین‌حسین رحیمی نماینده ملایر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به بحث‌های اخیر در ارتباط با اصرار و ارسال برخی مصوبات مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: درست است که در  پیش نویس قانون اساسی جایگاهی برای مجمع تشخیص مصلحت نظام در نظر گرفته نشده بود اما رهبر انقلاب سال 67 پس از آنکه مشکلی بین مجلس و شورای نگهبان در خصوص مصوبه‌ای ایجاد شد، دستور تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام را صادر کردند تا تصمیمی بر اساس مصلحت نظام بگیرد.

نماینده مردم ملایر در مجلس افزود: در زمان اصلاح و بازنگری بر روی قانون اساسی بار دیگر جایگاه و مسئولیت مجمع تشخیص مصلحت نظام با قاطعیت مطرح شد تا در مصوبات مورد اختلاف میان شورای نگهبان و مجلس را قضاوت کند.

رحیمی عنوان کرد: با در نظر گرفتن وظایف مجمع در متن صریح قانون هر زمان که مجلس بر مصوبات خود پافشاری کند و ایرادهای شورای نگهبان را برطرف نکند، رای و نظر مجمع تشخیص مصلحت  نظام تعیین کننده خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی با بیان اینکه اصرار و ارسال مصوبات به مجمع تشخیص مصلحت نظام حق مجلس است، تصریح کرد: درصورتی که مصوبه ای به مصلحت کشور باشد و مجلس بر روی آن اصرار نکند و نظر مجمع تشخیص مصلحت را نخواهد قانون را زیر پا گذاشته است.

محمود احمدی نژاد بیستم دی ماه در حاشیه جلسه هیات دولت گفته بود: اصرار به تغییر قانون اساسی و ارجاع آن به مجمع تشخیص مصلحت نظام خلاف قانون اساسی است و مجمع نهادی نیست که بتواند قانون اساسی را تغییر دهد.  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet