شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
یادداشتی از محمدعلی دلاور

هر چه زودتر برای میادین نفت و گاز موجود در درگز برنامه‌ریزی کنید

سرویس اقتصادی
**"محمدعلی دلاور" نماینده مردم درگز و عضو کمیسیون کشاورزی، ‌آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی بر ضرروت تسریع در برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری از میادین نفت و گاز موجود در درگز تاکید کرده است.
شنبه 25 دی 1389 ساعت 09:11

متن یادداشت این نماینده که درروزنامه قدس خراسان رضوی منتشر شده، به شرح زیر است:

منطقه درگز در استان خراسان رضوی موقعیت ویژه‌‌ای برای سرمایه‌گذاری دارد و همین موقعیت آن را به فرصتی بکر برای سرمایه‌گذاران تبدیل کرده است. در منطقه درگز میدان نفت و گاز مشترکی بین ایران و ترکمنستان وجود دارد که اگر سریعتر به آن توجه و برای آن برنامه‌ریزی نکنیم منجر به تکرار تجربه ما در میادین آزادگان و. . . خواهد شد.

از سوی دیگر باید توجه داشته باشیم که برای احداث و ایجاد پتروشیمی دو زیرساخت و نیازحیاتی وجود دارد. یکی دسترسی به آب و دیگری گاز است. منطقه درگز به منابع گازی بسیاری دسترسی دارد و حتی از طریق ترکمنستان هم به منابع گاز مجهز است. از سوی دیگر در منطقه درگز رودخانه‌های بسیاری داریم که بعضاً به سبب عدم مدیریت آب آنها هدر می‌رود و از مرزهای کشور خارج می‌شود. از سوی دیگر احداث چند سد وضعیت منطقه را در نقطه‌ای بهتر از سایر نقاط استان قرار داده است. بنابراین اگر سرمایه‌گذاری بخواهد در زمینه پتروشیمی وارد کارزار شود درگز بهترین نقطه برای او محسوب می‌شود زیرا این منطقه از کشور از یکسو به راه‌آهن دسترسی دارد و از سوی دیگر آب و گاز دارد. بنابراین به راحتی می‌توان در این منطقه پتروشیمی احداث کرد و نگران حمل و نقل و زیرساخت‌های اولیه هم نبود. به ویژه آنکه می‌توان با تکیه بر تولیدات پتروشیمی صادرات به منطقه آسیای میانه را رونق بخشید. بنابراین و با توجه به شناختی که بنده به عنوان نماینده مردم درگز از منطقه دارم و مشاوره‌هایی که مردم در این زمینه ارائه می‌کنند باید به مسئولان بخش نفت کشور توصیه‌ای مؤکد داشته باشم که پیش از آنکه تجربه میادین مشترک گاز و نفت در درگز تکرار شود به فکر برنامه‌ریزی برای توسعه و بهره‌برداری از این نعمت در این خطه از کشور باشند.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000