وکالة الانباء للمجلس الشوری الاسلامی

هدر اصلی
1389/10/25 10:07:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
درصورت کارشکنی 1+5 در مذاکرات استانبول صورت می‌گیرد؛

تصویب قطع مذاکرات تبادل سوخت و تولید اورانیوم با غنای بالاتر

**اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تاکید کردند: در صورت کارشکنی مجدد غرب در مذاکرات استانبول با قرار گرفتن اولین میله های سوخت تولید ایران در قلب راکتور تهران، طرح منتفی شدن ارسال اورانیوم به خاک ترکیه و قطع مذاکرات در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصویب و به صحن علنی مجلس فرستاده می شود.

**کوثری: قطع مذاکرات، آخرین اولتیماتوم ایران به 1+5

در همین ارتباط، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: قطع مذاکرات آخرین اولتیماتوم ایران به گروه1+5  است که در صورت ادامه  کارشکنی ها در مذاکرات استانبول محقق می شود.

اسماعیل کوثری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخوردهای دوگانه غرب و در رأس آن امریکا با مسئله هسته ای ایران گفت: 1+5 در مذاکره با ایران همواره موضوع دوگانه اتخاذ کرده و در صورت ادامه این رویه در استانبول قطعاً مجلس شورای اسلامی اجازه ادامه مذاکرات را به دولت نخواهد داد.

وی تصریح کرد: گروه1+5 به دنبال گسترش صلح در سطح جهان و حل مسالمت آمیز مسئله هسته ای ایران نیست. و حتی در مقابل حسن نیت ایران در خصوص دعوت از نمایندگان کشورهای مختلف از تأسیسات هسته ای، موضع منفی اتخاذ کرده لذا نمایندگان ملت ایران به عنوان آخرین اولتیماتوم، در صورت ادامه کار شکنی ها، طرح قطع مذاکرات را بررسی و آنرا تصویب خواهند کرد و به صحن علنی مجلس ارائه می دهند.

 

**با قرارگیری اولین میله های سوخت تولیدی ایران در راکتور تهران، دولت موظف به ساخت اورانیوم با غنای بالاست

در ادامه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: با قرار گیری اولین میله های سوخت تولیدی کشورمان در راکتور تهران، دولت موظف به ساخت اورانیوم با غنای بالا می شود.

محمد کرمی راد نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه مجلس دولت را موظف به صیانت از حق مسلم ایران در دستیابی به فناوری هسته ای کرده گفت: دولت موظف است چرخه سوخت را کامل نماید لذا با دستیابی به اورانیوم 20 درصد که مختص مصارف پزشکی و درمانی کشور می باشد موظف به ادامه راه می باشد و مجاز به هیچگونه عقب نشینی نیست.

وی این مطلب را خواست مردم و مجلس برشمرد و افزود: دنیای غرب و در راس آن آمریکا همواره دست به جو سازی علیه جمهوری اسلامی ایران زده اند اما جمهوری اسلامی ایران با قدرت راه خود را می پیماید و به راحتی می تواند تولید اورانیوم با غنای بالا را در دستور کار خود قرار دهد.

کرمی راد افزود: جمهوری اسلامی ایران نیازمند تبادل سوخت و یا مذاکره در خصوص تبادل سوخت نمی باشد و می تواند مستقلا زیر نظر آژانس و در چارچوب NPT به فعالیت صلح آمیز هسته ای خود ادامه دهد.

 

**ابراهیمی: جمهوی اسلامی خود را برای تولید اورانیوم با غنای بالا آماده می سازد

در ادامه نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: به دنبال غنی سازی 20 درصدی اورانیوم جمهوری اسلامی ایران خود را برای تولید اورانیوم با غنای بالا مهیا می سازد.

 

حسین ابراهیمی نماینده بیرجند و درمیان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به فن آوری هسته ای بیشتر راه را پیموده است تا حدود زیادی به خواسته های به حق خود دست یافته است افزود: جمهوی اسلامی ایران با قدرت راه خود را ادامه خواهد داد و در راه رسیدن به مقصود لحظه ای درنگ نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه ایران توقع حمایت و پشتیبانی آژانس هسته ای را از فعالیت صلح آمیزش دارد اذعان داشت: ایران بارها و بارها حسن نیبت خود را در استفاده از فن آوریهای هسته ای به جهانیان اثبات کرده لذا در صورت ادامه خصومتهای بی دلیل گروه 1+5 و کارشکنی های آنها در مذاکرات استانبول جمهوری اسلامی ایران دلیلی برای ادامه مذاکرات نخواهد دید.

وی تصریح کرد: با ادامه بدرفتاری های گروه 1+5 مجلس اجازه ادامه مذاکرات با 1+5 را به دولت نخواهد داد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی افزود: جمهوری اسلامی ایران در آستانه قرار گیری میله های سوخت در راکتور تهران قرار دارد و به دنبال آن نیازی به ادامه مذاکرات و ارسال اورانیوم به کشور ترکیه ندارد.

 

**درصورت ادامه شانتاژ های سیاسی 1+5 استانبول پایان راه مذاکرات ایران و گروه 1+5 خواهد بود

همچنین عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: شانتاژهای سیاسی گروه 1+5 و برخوردهای کینه توزی این گروه منجر به شکست مذاکرات خواهد شد.

سید علی آقا زاده افساری نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به رفتار کینه توزانه و شانتاژهای سیاسی گروه 1+5 گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره با حسن نیت به کار شکنی های گروه 1+5 نگریسته اما با ادامه این رفتار در استانبول مذاکرات پایان خواهد یافت.

وی افزود: با قرار گیری اولیه میله های سوخت تولیدی کشورمان در قلب راکتور تهران مجلس شورای اسلامی به عنوان نمایندگان مردم اجازه ادامه مذاکرات به دولت را نخواهد داد و در صورت ادامه کار شکنی های 1+5 ،  کمیسیون امنیت ملی نیز طرح ترک میز مذاکرات توسط ایران را تصویب و آنرا به صحن علنی ارجاع می دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet