هدر اصلی
1389/10/25 11:39:00
سرویس بین الملل
بروجردی با اشاره به سفر نمایندگانی برای بازدید از تاسیسات هسته‌ای ایران:

بازدیدها گام بلند تهران برای اعتماد‌سازی است

**رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی سفر نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی برای بازدید از تاسیسات هسته‌ای ایران را گام بلند تهران برای اعتماد‌سازی دانست و اعلام کرد: انجام این باردیدها از این به بعد خط بطلانی بر هرگونه عدم شفافیت فعالیت‌های هسته‌ای صلح آمیز ایران خواهد کشید.

"علاءالدین بروجردی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به سفر نمایندگان برخی از سازمان‌های بین‌المللی برای بازدید از تاسیسات هسته‌ای ایران و مخالفت برخی کشورهای غربی با این بازدیدها، گفت: مخالفت آمریکا و اتحادیه اروپا با این بازدیدها بیشتر به خاطر این است که آنها با این بازدیدها نمی خواهند بهانه جویی در مذاکرات (استانبول) را از دست بدهند.

نماینده بروجرد با اظهار اینکه کشورهای آمریکا و اتحادیه اروپا اگر صداقتی داشتند باید در این بازدیدها کشورهای دیگر را همراهمی می کردند، افزود: کاری که جمهوری اسلامی با دعوت از نمایندگان دیگر کشورها و سازمان‌های بین المللی برای بازدید از تاسیسات هسته‌ای کشور انجام داده، نشان دهنده اوج حسن نیت ایران و گام بلند برای اعتماد سازی است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تصریح کرد: انجام بازدیدها از تاسیسات هسته‌ای کشورمان از این به بعد خط بطلانی بر هرگونه عدم شفافیت فعالیت‌های هسته ای صلح آمیز ایران خواهد کشید و این اقدامی است که با استقبال بسیاری از کشورها مواجه شده  و بر این اساس نمایندگان تعداد زیادی از کشورها به جمهوری اسلامی آمده‌اند.

بروجردی همچنین در پایان بازدید نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی از تاسیسات هسته‌ای ایران را نمایش فعالیت‌های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی عنوان کرد و افزود: با این بازدیدها حقانیت حرف‌های ایران اثبات خواهد شد.

سفرا و نمایندگان بیش از 120کشور در آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از تاسیسات هسته ای ایران شامگاه جمعه وارد تهران شدند. 

به گزارش واحد مرکزی خبر، علی اصغر سلطانیه، سفیر و نماینده دایم ایران در آژانس بین المللی انرژی هسته ای در بدو ورود این سفرا به تهران، گفت: این هفت سفیر آژانس بین المللی انرژی هسته ای که همراه من به ایران سفر کرده اند نماینده 120 کشور عضو آژانس بین المللی انرژی هسته ای هستند.

سلطانیه افزود: سفرای آژانس علاوه بر بازدید از تاسیسات نطنز و اراک با مقامات بلند پایه ایرانی هم دیدار خواهند کرد.

سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی هسته ای همچنین پیش از عزیمت به تهران گفت: این سفر نشان دهنده شفافیت ایران در فعالیت های های هسته ای است.

سلطانیه خاطرنشان کرد: سفرای همراه من نماینده اکثریت کشورها هستند.البته ما از برخی از دیگر کشورها و سفرا از جمله نماینده اتحادیه اروپا دعوت کرده بودیم که آنها ازاین فرصت استفاده نکردند.وی افزود: این تنها بازدید سفرای آژانس است و ربطی به بازرسی آژانس ندارد.

سلطانیه گفت: ارتباطی که اتحادیه اروپا بین این مسئله و بازرسی رسمی آژانس ایجاد کرده است برای من قابل هضم و درک نیست.دوستان روسی و چینی نیز از این دعوت استقبال کردند اما مشکلاتی با زمان بندی و هماهنگی برای سفر داشتند.به هرحال هر کس دعوت ما را پذیرفت مورد استقبال ما قرار گرفت.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet