خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1389/10/25 15:04:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فلاحت‌پیشه:

با حفظ فضای تعامل می‌توانیم سیاست‌های آمریکا را تعدیل کنیم

**یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره مذاکرات استانبول میان ایران و گروه ۱ + ۵ گفت: باید مذاکرات در قالب موضوعات همکاری و کم‌تر اختلافی و در فضای کلی و در عرصه بین‌المللی ادامه پیدا کند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مذاکرات استانبول میان ایران و گروه 1 + 5، اظهار کرد: با توجه به تحولاتی که شکل گرفته است موضع ایران در مذاکرات استانبول تقویت شده‌ است که از جمله تحولات شکل‌گرفته، می‌توان به بازدید نمایندگان نهادها و سازمان‌های بین‌المللی از تاسیسات هسته‌یی کشورمان اشاره کرد.

وی ادامه داد: آن چه که اکنون بیش از هر مساله دیگری بر میز مذاکرات ایران و 1 + 5 حاکم است، متاثر از فضای دیپلماسی عمومی است؛ در یک طرف اعضای 1 + 5 تلاش می‌کنند که ادعا کنند ایران تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی است و یک فضاسازی عمومی را در قالب دیپلماسی عمومی علیه ایران انجام دهند؛ و در مقابل ایران هدفش این است که نشان دهد که 1 + 5 دید سیاسی به برنامه هسته‌یی ایران داشته و یک نگاه تحریف‌آمیز بدان حاکم کرده است و آژانس بعد از بیست و اندی گزارش هنوز هیچ ادله‌ای مبنی بر پایبند نبودن ایران نتوانسته ارائه کند.

وی با اشاره به بازدید برخی از نمایندگان نهادها و سازمان‌های بین‌المللی از تاسیسات هسته‌یی ایران قبل از مذاکرات استانبول، اضافه کرد: این اقدام خوبی است که قبل از مذاکرات استانبول انجام می‌گیرد زیرا زمانی که این نمایندگان از تاسیسات هسته‌یی بازدید می‌کنند دو واقعیت برای آنان آشکار می‌شود؛ اولین واقعیت توانایی و قدرت ایران در دستیابی به فن‌آوری هسته‌یی است و دومین واقعیت این است که این موضوع می‌تواند موجب ابهام‌زدایی شود.

وی گفت: نمایندگان با بازدید از این تاسیسات برایشان ثابت می‌شود که آژانس برخلاف اساسنامه‌اش نگاه تبعیض‌آمیزی به برنامه هسته‌یی ایران داشته و این موضوع می‌تواند موضع ایران را تقویت کند.

این نماینده مجلس با اشاره به صدور قطعنامه تحریمی علیه ایران در شورای امنیت ادامه داد: تنها 17 کشور تحریم‌های قطعنامه 1929 که اوج فشار گروه 1 + 5 علیه ایران است را تایید کرده‌اند، معنای این مساله این است که آن‌ها در این راه ناکام مانده‌اند و ایران با دعوت از نمایندگان کشورهای دیگر می‌توانند عملا موضوع هسته‌یی کشورمان را از تجمیع فشار بین‌المللی خارج کنند؛ بر همین اساس برخی از کشورها مانند انگلیس از موضوع هسته‌یی ناامید شدند و به سمت موضوعاتی مانند حقوق بشر و دموکراسی در ایران می‌روند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مذاکرات استانبول اظهار کرد: از لحاظ محتوایی می‌تواند اختلاف جدی بر سر محتوای مذاکرات میان طرف‌ها به وجود آید که در این‌باره باید به گونه‌ای عمل کنیم که از نظر محتوایی موضوع در قالب موضوعات همکاری و کم‌تر اختلافی ادامه یابد و تنها به موضوع هسته‌یی ایران محدود نشود و مذاکرات در فضای کلی و در عرصه بین‌المللی ادامه پیدا کند.

فلاحت‌پیشه درباره موضوعات قابل همکاری در مذاکرات با اشاره به خلع سلاح عمومی، گفت: ایران موضوعاتی را پیشنهاد داده است که نشان‌دهنده حسن‌نیتش است، یکی از این موضوعات خلع سلاح هسته‌یی است، اگر آن‌ها به دنبال صلح و امنیت در منطقه هستند باید در قالب خلع سلاح جامع حرکت کنند.

وی ادامه داد: یکی از مسایل دیگر بهانه‌زدایی از سیاست‌های ناامن‌ساز در منطقه است و باید از مسایلی که باعث ناامنی در منطقه شده است بهانه‌زدایی شود؛ یعنی به گونه‌ای باید عمل کرد که کشورهای منطقه از جمله ایران در راهبردهای منطقه‌یی صاحب نقش باشند تا بهانه‌ای برای حضور در منطقه به وجود نیاید، به همین دلیل باید مذاکرات استانبول را به گونه‌ای پیش بریم که به جای این که تنها درباره برنامه هسته‌یی ایران صحبت شود در موضوعات دیگر نقش و جایگاه ایران معین و مشخص شود.

این نماینده مجلس با اشاره به رفتار دوگانه آمریکا درباره موضوع هسته‌یی ایران، اضافه کرد: رابطه ایران با آمریکا را باید جدا از رابطه ایران با کل گروه 1+ 5 دانست؛ نگاه آمریکا به ایران نگاه تضعیف راهبردی و بازی تاکتیکی با ایران است،از لحاظ راهبردی اگر آمریکایی‌ها ایران را به عنوان یک واقعیت نمی‌پذیرند اما از لحاظ تاکتیکی ممکن است چراغ‌های سبزی به ایران نشان‌دهند.

وی افزود: از سوی دیگر آن‌ها به دنبال اعمال تحریم‌های بیش‌تر از قطعنامه 1929 علیه ایران هستند و این نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها در راهبرد ایران مشکل دارند که به این تاکتیک انحرافی گفته می‌شود. به همین دلیل زمانی که آن‌ها با ما بازی تاکتیکی می‌کنند ما نیز باید با آن‌ها بازی تاکتیکی کنیم.

فلاحت‌پیشه در ادامه اظهاراتش افزود: گفته‌های هیلاری کلینتون نشان‌دهنده این واقعیت است که در قبال موضوع هسته‌یی ایران تحولات تازه‌ای شکل گرفته است زیرا ایران کشوری غیرقابل تعلیق است و مذاکرات بر خلاف شرایط آن‌ها ادامه می‌یابد، در واقع در مواجهه با 1 + 5 به میزانی که ما با قدرت و در عین با حفظ فضای تعامل پیش بریم به همان اندازه تعدیل سیاست‌های آمریکا را در قبال موضوع هسته‌یی ایران را مشاهده خواهیم کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet