انتخابات ریاست جمهوری
1389/10/25 15:09:00
سرویس اقتصادی
وکیل‌سپه آجیرلو خواستار شد

تبدیل شهرستان مغان به منطقه آزاد تجاری

**نماینده مردم پارس آباد و بیله‌سوار در ملس شورای اسلامی خواستار تبدیل شهرستان مغان به منطقه آزاد تجاری شد.

بحث هدفمند‌کردن یارانه‌ها هرچند یک جراحی ضروری برای اقتصاد کشور بود و در طول یک‌ماه اخیر روند اجرای خوبی داشته است اما دیده می‌شود که در برخی مناطق خصوصاً مناطق کشاورزی مانند پارس‌آباد مغان با مشکل هزینه حمل‌ونقل روبه‌رو شدند و این قضیه کشاورزان را تحت‌فشار قرارداد. پیرو این اتفاق نمایندگان در تلاشند تا این وضعیت را به روال قبلی بازگردانند.

هفته‌نامه «خبر اردبیل»  پیرو این مسئله با وکیل سپه آجیرلو به گفت‌وگو نشسته است:

جناب آجیرلو از عمدهترین مشکلات و نگرانیها در حوزه انتخابیه خود پارسآباد مغان توضیحاتی بفرمایید.

در حال‌حاضر حدود یک‌ماه از اجرای قانون هدفمند‌کردن یارانه‌ها می‌گذرد و این مسئله یک دغدغه اصلی برای بخش کشاورزی ایجاد کرده بدین معنا که با توجه به افزایش قیمت گازوئیل و اینکه عمده حمل و نقل بخش کشاورزی با استفاده از سوخت گازوئیل است لذا بخش کشاورزی منطقه را متحمل فشار زیادی کرده است، بنابراین ما به عنوان نمایندگان مجلس پیگیر هستیم تا در صورت امکان این قیمت‌ها را در منطقه تغییر دهیم.

از آخرین وضعیت پروژههای  این شهرستان توضیحاتی بفرمایید. ضمن اینکه درصد پیشرفت این طرحها را نیز اعلام کنید.

همان‌طور که می‌دانید ما بحث عملیات شبکه آبیاری تحت‌فشار اراضی سد خداآفرین و محدوده شرق این حوزه را داریم که وسعتی در حدود 7هزار و 200هکتار است و این اقدام تأثیرات بالقوه و مثبتی را در بحث کشاورزی منطقه ایجاد خواهدکرد. از سوی دیگر در هفته گذشته بحث بررسی منابع آبخیزداری و اصلاح نظام بهره‌برداری از منابع آبخیزداری مورد تبادل‌نظر نمایندگان کمیسیون کشاورزی قرار گرفت و نتایج مطلوبی نیز حاصل شد.

پروژه بعدی که در شهرستان پارس‌آباد پیگیری شد عملیات احداث سالن مسافربری گمرک بیله‌سوار بود که با وسعتی حدود 2400متر مربع و با مبلغی حدود 50میلیارد ریال آغاز شد و با توجه به پیگیری‌های انجام شده برای بهسازی و بازسازی محوطه این حوزه مبلغی حدود 21 میلیارد ریال اعتبار لحاظ شده و امید می‌رود هرچه زودتر به اتمام برسد. البته با پیگیری مداوم و مستمر بحث تخصیص اعتبار برای لایروبی و احداث دریاچه مصنوعی مغان قطعی شد و امید می‌رود به زودی عملیاتی شود. البته بحث فرودگاه برای منطقه آزاد ارس در کنار رودخانه پارس‌آباد هم همچنان پیگیری می‌شود تا ان‌شاء‌الله با توجه به ظرفیتی که در این مناطق هست بتوان از آن بهره لازم را گرفت.

جناب آجیرلو تا پیش از این بحث بیکاری یک معضل اصلی در تمام نقاط ایران از جمله پارسآباد مغان بود تاکنون چه میزان از این مشکل رفع شده و اگر اقداماتی در این مورد لحاظ شده به تفصیل بفرمایید.

مشکل بیکاری و تبعات حاصل از آن به حدی بوده که سبب شده پارس‌آباد مغان به عنوان یک منطقه مهاجرپرور مطرح باشد و اکثریت افراد به استان‌های همجوار مهاجرت کنند. این منطقه یک منطقه‌ای است که در آن کاملاً فعالیت کشاورزی انجام می‌شود و متأسفانه  مشکلات کشاورزان منطقه پارس‌آباد مغان مانند سایر مناطق در کشور یک معضل جدی است ضمن اینکه این مسئله وجود دارد که منطقه پارس‌آباد مغان یک منطقه مرزی است و متأسفانه تاکنون سرمایه‌گذاری کافی در بخش‌های صنعت و صنایع مادر برای این منطقه انجام نشده است، لذا امید می‌رود که این منطقه به یک منطقه آزاد تجاری تبدیل شود تا بتوانیم مشکلاتی از این دست را حل کنیم چرا که معتقدیم منطقه پارس‌آباد مغان از پتانسیل و ظرفیت خوبی برخوردار است و می‌تواند موجبات تحول را ایجاد کند.

در سالجاری کشاورزان منطقه شما از مسئله خشکسالی دچار آسیبهای جدی شدند چه اقداماتی را برای پوشش این مرزها لحاظ کردید و تا چه حد مطلوب بود؟

کاملاً درست است در سال‌جاری در بخش تولید از نظر آب با مشکل مواجه شدیم زیرا بارندگی در طول سال خصوصاً در فصل بهار کم بود و موجب شد که 30درصد کاهش تولید در مزارع آبی ایجادکند. از سوی دیگر مزارع چغندر به دلیل دیرکاشت اکثرا متضرر شدند که پیرو این مشکلات و با توجه به مصوباتی که برای این کشت و صنعت وجود داشت قول‌های مساعدی از سوی متولیان در جهت جبران خسارت‌های وارد شده داده شد و امیدواریم این قول‌ها عملی شوند.

بحث مشکلات گندمکاران و سویاکاران به کجا رسید و چه حجمی از مشکلات آنها مرتفع گردید؟

درمورد خسارت گندمکاران پارس‌آباد مغان خوشبختانه صندوق بیمه کشاورزی به خوبی عمل کرد و اکثر گندمکاران از این مزایا بهره‌مند شدند اما متأسفانه کمک‌های ارائه شده از سوی صندوق کافی نبود البته این امر بازمی‌گردد که در انتخاب گزینه‌های بیمه، کشاورزان نسبت به انتخاب گزینه‌های ارزان اقدام می‌کنند و همین سبب می‌شود تا در زمان خسارت‌دهی پول کمتری به آنها تعلق گیرد. از سوی دیگر در مورد سویاکاران منطقه که در سال‌گذشته به علت بارندگی و مشکل زمان برداشت با 50درصد کاهش تولید روبه‌رو شدند اما هیچ‌کمکی از سوی صندوق حوادث غیرمترقبه صورت نگرفت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet