انتخابات ریاست جمهوری
1389/10/25 16:21:00
سرویس اقتصادی
محمدرضا رضایی:

کشاورزی سنتی دیگر جوابگو نیست

**محمدرضا رضایی؛ نماینده مردم جهرم در یادداشتی که در روزنامه «خبر جنوب» فارس منتشر شده است بر ضرورت استفاده از تکنولوژی‌های روز برای بهروری بیشتر در بخش کشاورزی خبر داد.

در حال‌حاضر با توجه به وسعت خشکسالی‌ها مهم‌ترین اقدامی که می‌توان برای کاهش خسارات انجام‌داد، مدیریت بحران،‌کنترل آب‌ها و جلوگیری از هدررفت بیهوده آن است تا بتوانیم از این طریق حداکثر بهره‌برداری از آب را داشته باشیم.

در سالیان گذشته به دلیل بارش‌های فراوان و پرآبی استان، ایجاد زیرساخت‌ها و به ویژه احداث سدها برای مهار باران‌های فصلی پیش‌بینی نشده بود، اما اکنون که خشکسالی به کشاورزان خسارت وارد کرده و اوضاع نامساعدی را فراهم کرده، این نیاز به شدت احساس شده ‌است، به همین دلیل احداث سد‌ها و فراهم ساختن زیر‌ساخت ها در دستور کار قرار گرفته است.

با این حال آنچه سرعت کار را پایین‌می‌آورد، کمبود اعتبارات لازم است. در واقع به دلیل تأمین نشدن اعتبارات مالی، بسیاری از طرح‌ها به مرحله اجرا نمی‌رسند‌.

ما این مشکل را در همه شهرهای استان و به ویژه جهرم شاهد هستیم. البته مجمع نمایندگان استان پیگیر افزایش اعتبار برای توسعه زیرساخت‌ها در بخش کشاورزی است. نکته قابل‌توجه اینکه تا فراهم شدن این زیرساخت‌ها باید با نگاه درست و مدیریت کارآمد به سمتی حرکت کنیم که خسارات وارده به کشاورزان به حداقل ممکن برسد. یکی از این فاکتورها اصلاح الگوی کشت است. ما باید با درک این موضوع که کشاورزی سنتی پاسخگوی نیازهای ما نیست، کشاورزان را به سمت صنعتی شدن و کشت مکانیزه سوق دهیم. از سوی دیگر باید آموزش‌های لازم  برای استفاده بهینه از آب به کشاورزان ا‌رائه شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet