هدر اصلی
1389/10/25 13:28:00
سرویس اقتصادی
نماینده زنجان و طارم مطرح کرد:

کمک به بخش صنعت و کشاورزی زنجان در هدفمند‌سازی یارانه ها

**جمشید انصاری معتقد است که بخش کشاورزی و صنعت نیاز به بیشترین حمایت را پس از هدفمند‌سازی یارانه‌ها دارد.

 وی با اشاره به صنعت روی و سرب زنجان می‌گوید که حمایتهای تولیدی به ویژه در صنعت روی و سرب زنجان که انرژی‌بر است کافی نیست و نیاز است در طبقه‌بندی حمایتهای وزارت صنایع توجه ویژه‌ای به آنها شود چون قیمت برق و انرژی بالا رفته است و بر قیمت تمام شده سرب و روی به شدت تأثیر می‌گذارد، بنابراین با قیمتهای جهانی همخوانی ندارد و آنها هم حاشیه سودشان را از دست داده‌اند. بنابراین باید به گونه‌ای حمایت شوند تا ساختار تولید اصلاح شود و تکنولوژی ارتقا یابد تا مصرف انرژی کاهش یابد. البته بخش کشاورزی هم نیاز به حمایت دارد.

 وی درباره بودچه سال آینده نیز پیش‌بینی می‌کند که تا آخر دی‌ماه به دست نمایندگان برسد. انصاری درباره مشکلات کشاورزان در زنجان معتقد است که متأسفانه سیستم فروش محصولات کشاورزی، سنتی است و سال‌هاست که سیستم قیمت‌گذاری و فروش محصولات کشاورزی توسط افرادی خارج از چرخه کشاورزی و به صورت سنتی تدوین می‌شود در حالی که این کشاورزان و بازار می‌باشند که باید قیمت محصول را به‌نوعی تعیین نمایند، اما باز هم شاهد هستیم که دلالان نقش اساسی در تعیین قیمت دارند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه می‌دهد: در صورت تأمین اعتبار، طرح محور «تهم - چورزق» تیرماه سال 1390 به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین تکمیل و بهره‌برداری از محور «تهم - چورزق» در اولویت طرح‌های راهسازی استان زنجان قراردارد، اما پیچیدگی اجرایی این محور به گونه‌ای است که حداقل زمان ممکن برای احداث باید مورد توجه قرار گیرد.

جمشید انصاری؛ نماینده زنجان و طارم در گفت‌وگو با روزنامه «مردم نو» زنجان به هدفمند‌سازی یارانه‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید که بخش‌هایی مانند حمل و نقل جاده‌ای و عمومی و صنعت مانند در تمام کشور دچار مشکل هستند و متأسفانه متناسب با افزایش قیمتها نوع حمایتهایی که می‌شود کافی نیست.

وی ادامه می‌دهد که باید به گونه‌ای حمایت شوند تا ساختار تولید اصلاح شود و تکنولوژی ارتقا یابد تا مصرف انرژی کاهش یابد.

انصاری درباره مشکلات زنجان نیز ادامه می‌دهد که در صورت تأمین اعتبار، طرح محور «تهم - چورزق» تیرماه سال 1390 به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین تکمیل و بهره‌برداری از محور «تهم - چورزق» در اولویت طرح‌های راهسازی استان زنجان قراردارد، اما پیچیدگی اجرایی این محور به گونه‌ای است که حداقل زمان ممکن برای احداث باید مورد توجه قرارگیرد.

 

نگاه ملی نماینده

 در هدفمندسازی یارانهها به عقیده شما کدام بخش بیشتر آسیب خواهددید؟

 بخش‌هایی مانند حمل و نقل جاده‌ای و عمومی و صنعت در تمام کشور دچار مشکل هستند و متأسفانه متناسب با افزایش قیمتها نوع حمایتهایی که می‌شود کافی نیست.

 چرا؟

حمایتهای تولیدی به ویژه در صنعت روی و سرب زنجان که انرژی‌بر است کافی نیست و نیاز است در طبقه‌بندی حمایتهای وزارت صنایع توجه ویژه‌ای به آنها شود چون قیمت برق و انرژی بالا رفته است و بر قیمت تمام شده سرب و روی به شدت تأثیر می‌گذارد، بنابراین با قیمتهای جهانی همخوانی ندارد و آنها هم حاشیه سودشان را از دست داده‌اند. بنابراین باید به گونه‌ای حمایت شوند تا ساختار تولید اصلاح شود و تکنولوژی ارتقا یابد تا مصرف انرژی کاهش یابد، البته بخش کشاورزی هم نیاز به حمایت دارد.

 همانطور که میدانید لایحه بودجه سالانه را دولت باید تا 15 آذرماه به مجلس تقدیم میکرد. این تأخیر چه تأثیری در روند تصویب دارد؟

با تأخیر در ارائه لایحه بودجه فرصت بررسی برای مجلس و فرصت توجیه برای دولت از بین می‌رود که هیچ‌کدام از اینها به صلاح کشور نیست. بر اساس ماده 216 آیین نامه داخلی مجلس دولت موظف است لایحه بودجه سالانه کشور را حداکثر تا پانزدهم آذرماه هرسال به مجلس تسلیم نماید.

تعیین نیمه آذر به عنوان آخرین فرصت ارائه بودجه به مجلس به این دلیل است که در فرصت باقی مانده تا آخر سال نمایندگان با دقت تمام به بررسی لایحه بودجه کشور بپردازند و دولت هم بتواند موارد مورد نظر خود را برای مجلس توضیح دهد و آنان را متقاعد کند که متأسفانه با تأخیر دولت در ارائه بودجه این فرصت از دست می‌رود و مصالح عمومی کشور لطمه می‌بیند.

 امیدواریم روزی فرا‌برسد که همه دولت‌ها خود را در برابر قانون مطیع بدانند و بر اجرای قوانینی که به صلاح کشور است دقت داشته باشند. دولت بهانه عدم ابلاغ برنامه پنجم را در ندادن بودجه دارد اما دولت که می‌داند بالاخره این برنامه تصویب شده است.

 تصور میکنید چه زمانی لایحه بودجه به دست مجلس برسد؟

پیش‌بینی می‌کنم تا پایان دی ماه بودجه به مجلس ارائه شود که در این صورت تنها دو ماه زمان برای رسیدگی آن داریم.

 

نگاه استانی نماینده

 یکی از مشکلات زنجان مانند سایر استانهای کشور بیکاری است. آیا بنگاههای اقتصادی توانستهاند این مشکل را حل کنند؟

هم‌اکنون 48 هزار بیکار در استان وجود دارد و سالانه 14 هزار نفر به این آمار افزوده می‌شود.

از 48 هزار بیکار استان، 25 هزار نفر آن در شهر زنجان ساکن هستند و سالانه هفت هزار نفر به آمار بیکاران زنجان اضافه می‌شود. اگر افزایش سالانه بیکاران نبود، مشکل بیکاری در طول چهار سال خاتمه می‌یافت چون سالانه یک میلیون نفر به آمار بیکاران در سطح کشور افزوده می‌شود که همین امر مهار بیکاری را سخت کرده است.

براساس آمار رسمی دولت نرخ بیکاری در سال 1388، 11/19 درصد و نرخ فعالیت 40 درصد بوده است که اگر جمعیت کشور را 70 میلیون نفر در نظر بگیریم، نتیجه می‌گیریم از این آمار فقط 30 میلیون نیروی فعال شاغل مشغول به کار هستند.

اعتبار مورد نیاز برای ایجاد یک فرصت شغلی در کشور 30 میلیون تومان است و سالانه 3/5 میلیون نیروی مازاد بیکار در کشور داریم که برای ایجاد اشتغال این افراد اعتباری بالغ بر 105 هزار میلیارد تومان نیاز است. باید قبول کرد معضل بزرگی به نام تأمین منابع برای ایجاد فرصت‌های شغلی وجود دارد، باید با روش‌های جدید بتوانیم هزینه‌های سرمایه‌گذاری در بحث اشتغال را کاهش دهیم.

باید تعریف جدید از کارآفرینی انجام شود، افراد کارآفرین نیز باید تلاش کنند از منابع محدود کشور بهتر بتوانند برای ایجاد اشتغال بهره‌گیرند.

 آقای انصاری، وضعیت راههای شهرستان عمران را چطور ارزیابی میکنید؟

 در صورت تأمین اعتبار، طرح محور «تهم - چورزق» تیرماه سال 1390 به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین تکمیل و بهره‌برداری از محور«تهم - چورزق» در اولویت طرح‌های راهسازی استان زنجان قراردارد، اما پیچیدگی اجرایی این محور به گونه‌ای است که حداقل زمان ممکن برای احداث باید مورد توجه قرارگیرد.

از طرفی باید تأمین اعتبار این طرح از طریق منابع ملی و استانی پیگیری شود چون تأمین نشدن به موقع اعتبارات این طرح موجب تأخیر در اجرا خواهد شد.

اعتبار مورد نیاز برای بهره برداری از محور تهم - چورزق بیش از 120 میلیارد ریال است  و محور «تهم - چورزق» از جمله مسیرهایی است که مطالعات آن از 23 سال قبل و کار اجرایی آن نیز از سال 66 آغاز شده است. اعتبارات طرح‌های «درام - هشتجین (خلخال)»، «کلور (اردبیل) - درام» و «ملاصرا - شفت - آب بر» از محل ردیف ملی تأمین‌می‌شود، البته حجم اعتبارات تخصیصی این طرح‌ها پس از توزیع مشخص خواهد شد.

 امسال در سطح کشور برای اجرای حدود 200 طرح راهسازی بالغ بر پنج هزار میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.

 وضعیت کشاورزان چگونه است؟

متأسفانه سیستم فروش محصولات کشاورزی، سنتی است و سال‌هاست که سیستم قیمت‌گذاری و فروش محصولات کشاورزی توسط افرادی خارج از چرخه کشاورزی و به صورت سنتی تدوین می‌شود در حالی که این کشاورزان و بازار می‌باشند که باید قیمت محصول را به‌نوعی تعیین نمایند، اما باز هم شاهد هستیم که دلالان نقش اساسی در تعیین قیمت دارند. من قبلاً هم عنوان کرده‌ام که باید اتحادیه‌های فروش محصولات کشاورزی در میادین میوه و تره‌بار روستایی برای قیمت‌گذاری عادلانه تولیدات کشاورزی تشکیل ‌شود. در صورتی که تعاونی‌هایی در این زمینه تشکیل شود، نه تنها شاهد حضور کم‌رنگ دلالان خواهیم بود، بلکه در فروش محصولات کشاورزی خود کشاورزان تأثیرخواهند داشت که این امر، بی‌شک منافع فراوانی برای بخش کشاورزی خواهد داشت.

متأسفانه دلالان نقش اساسی در بازار فروش تولیدات کشاورزی ایفا می‌کنند، هنگامی که کشاورز محصول خود را برداشت کرده و در زمانی‌که به‌شدت نیازمند نقدینگی است، دلالان با حضور در بازار، وی را مجبور می‌کنند تا محصول خود را به قیمت دلخواه آنها به فروش برساند. کشاورز نیز به‌دلیل نیاز به نقدینگی و با توجه به اینکه نمی‌تواند محصول خود را به‌دلیل خراب شدن نگهداری کند، ناچار از فروش محصول می‌شود.

 قرار بود برنامه 10 ساله ای جهت توسعه و رفع محرومیت برای بخش قرهپشتلو تدوین شود؟

توجه به محرومیت شدید بخش قره‌پشتلو و همچنین محدودیت اعتبارات استانی جهت رفع محرومیت‌ها  لازم است و  باید برنامه توسعه این بخش در حوزه‌های کشاورزی، صنعت روستایی، بهداشتی و رفاهی، آموزشی، آب شرب و کشاورزی و دیگر موارد تدوین ‌شده تا در جهت ارتقای سطح درآمد و کیفیت زندگی مردم گام‌های مؤثری برداشته شود. با تلاش مضاعف و برنامه‌ریزی مناسب و تلاش در  جهت جذب اعتبارات ویژه برای این بخش می‌توان چهره محرومیت را از بین برد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet