اربعین حسینی
1389/10/26 10:22:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون فرهنگی:

واگذاری بخش‌های دولتی به خصوصی درحوزه میراث فرهنگی حساسیت دارد

**عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره‌ برخی افراد که چند مسؤولیت دارند، گفت: قحط الرجال باید باشد که این‌گونه می‌شود. این همه افراد توانمند در مجموعه‌ی نظام هستند و این [اتفاق] خود یک سؤال بزرگ است. مگر یک فرد چقدر می‌تواند کشش داشته باشد؟

سیدعلی حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، در ادامه درباره‌ی واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی، بویژه کاخ ـ موزه‌ها اظهار کرد: به‌طور کلی، واگذاری بخش‌های دولتی به بخش خصوصی امر مطلوبی است؛ اما این موضوع، بویژه در حوزه‌ی میراث فرهنگی حساسیت دارد، زیرا قرار است از هویت ملی و فرهنگی حفاظت شود و آن را به مردم خود و ملل دیگر نشان دهیم. در حقیقت، یک شخصیت فرهنگی باید چنین مجموعه‌های فرهنگی را اداره کند.

او ادامه داد: دولت علاوه بر مسائل مالی که در همه‌ی مزایده‌ها و مناقصه‌ها وجود دارد، در حوزه‌ی میراث فرهنگی، شرایط فرهنگی را نیز باید لحاظ و آیین‌نامه‌ای را تهیه کند تا افرادی که شایسته‌ی این کار هستند، انتخاب شوند تا به این ترتیب، هدفی که دولت و نظام دارد مبنی بر این‌که مواریث فرهنگی به‌نحو احسن محافظت و معرفی شوند، برآورده شود.

وی درباره‌ی واگذاری کاخ ـ موزه‌ها گفت: بر همین اساس، به نظرم برای این کار باید دست نگه داریم تا زمینه‌های آن فراهم شود. مقدمه‌ی این کار، تشویق و ایجاد انگیزه برای گردشگران داخلی و خارجی برای دیدن آثار است و باید معرفی جاذبه‌های گردشگری و تاریخی و تسهیلات ورود و خروج گردشگر اتفاق بیفتد.

نماینده‌ی مردم نیشابور در خانه‌ی ملت بیان کرد: با شرایطی که ما در عرصه‌ی گردشگری داریم، به نظرم اگر این کار انجام شود، عقیم خواهد ماند، زیرا هر کسی پولی پرداخت می‌کند، می‌خواهد در کنار بحث فرهنگی، استفاده‌ی اقتصادی خود را نیز ببرد. درحالی‌که امروزه می‌بینیم در بسیاری از شهرهای کشور مانند نیشابور که از نظر تاریخی قدمت زیادی دارند، اصلا گردشگر خارجی دیده نمی‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار کرد: با انتقال برخی معاونت‌های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور به خارج از تهران، ارتباط و انسجامی که پیش از این وجود داشت، تقلیل یافته است.

او توضیح داد: درباره‌ی انتقال معاونت‌های سازمان میراث فرهنگی پیش از این گفته بودم و اکنون نیز که چندماهی از این اقدام می‌گذرد و تبعات آن خود را نشان می‌دهد، اوضاع حاکی از این است که کار کارشناسی انجام نشده و به نوعی سبب شده است که گسستی بین مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و زیرمجموعه‌ی آن به‌وجود آید. به این ترتیب، ارتباط و انسجامی که پیش از این وجود داشت، اکنون تقلیل یافته است.

وی ادامه داد: علاوه بر این، در انتقال بسیاری از نیروهایی که باید به استان‌های دیگر می‌رفتند و مسائل مربوط به آن‌ها مشکلاتی وجود دارد. هم‌چنین ارتباط ارباب رجوع‌ها با مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی با مشکل مواجه شده است.

حسینی گفت: با وجود این‌که قرار بود تفویض اختیارات انجام شود و بخشی از آن انجام شده است، می‌بینیم که به نوعی معاونان این سازمان به مدیریت سازمان نیاز دارند، درحالی‌که مدیر در تهران است و معاونان در اصفهان و شیراز. در واقع، ارتباط بدنه‌ی کارشناسی این دو معاونت با ستاد دچار مشکل است.

او با اشاره به ارباب رجوع‌هایی که به او مراجعه کرده‌اند و در انجام امور مربوط به سازمان میراث فرهنگی دچار مشکل شده بودند، توضیح داد: افرادی از خراسان آمده بودند که باید برای انجام کار خود به معاونان این سازمان مراجعه می‌کردند و طبیعی است که باید به اصفهان و شیراز می‌رفتند، درحالی‌که تمام امور کشوری در تهران است و آن‌ها وقتی به تهران می‌آمدند، چند کار دیگر را نیز انجام می‌دادند؛ اما اکنون باید مسافت زیادی را فقط برای انجام یک کار طی کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان این‌که در ابتدای انتقال، ناهماهنگی‌هایی ایجاد می‌شود، اضافه کرد: اگر قرار باشد این کار فقط در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خلاصه شود، کار ناقصی خواهد بود، زیرا هدف دولت برآورده نمی‌شود. اگر هم قرار باشد با روند موجود گسترش یابد، نابسامانی‌ها بیش‌تر می‌شود. در واقع اگر معاونت‌های سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها این‌گونه جابه‌جا شوند، بین آن‌ها انشقاق ایجاد می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet