هدر اصلی
1389/10/27 10:56:00
سرویس بین الملل
سروری با اشاره به جهت‌گیری‌های سیاسی و غیرمنطقی اتحادیه اروپا:

غرب می‌خواهد مذاکرات را از مسیر اصلی خود منحرف کند

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مسیر مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ به یک مسیر یک‌جانبه تبدیل شده است،خاطرنشان ساخت: متاسفانه علی‌رغم آنکه جمهوری اسلامی تاکنون به تمامی تکالیف خود عمل کرده است اما طرف مقابل نه تنها به تکالیف خود عمل نکرده بلکه با برخوردهای سیاسی و غیرکارشناسی دست به اقداماتی می‌زند تا روند مذاکرات را از مسیر اصلی خود منحرف کند.

"پرویز سروری" نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص سفر نمایندگان سازما‌های بین المللی به ایران برای بازدید از تاسیسات هسته‌ای، اظهار داشت: این اقدام جمهوری اسلامی ایران در جهت راستی آزمایی و اثبات حقانیت خود در پیمودن مسیری مبتنی بر چارچوب‌های تعیین شده در ان پی تی است تا از این طریق به جامعه بین الملل اطمینان دهد که در مسیری صلح‌آمیز حرکت می کند.

وی افزود: متاسفانه این روند در حال تبدیل شدن به یک مسیر یک جانبه است؛ از یک سو کشور ما قرار دارد که تا کنون به تکالیف خود به طور کامل عمل کرده و حتی اقدامات فراتری را نیز در جهت اعتمادسازی انجام داده است اما طرف مقابل نه تنها به وظایف خود عمل نکرده بلکه بعضا کارشکنی‌هایی را نیز انجام داده است.

 عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه تکالیف جمهوری اسلامی تاکنون بیش از حد مجاز بوده است، گفت: ایران از ابتدا در مسیر قانونی حرکت کرده اما طرف مقابل با برخوردهای سیاسی، جهت گیرانه و غیرکارشناسانه دست به اقداماتی می زند تا روند مذاکرات را از مسیر اصلی خود منحرف کند.

وی با تاکید بر اینکه در آستانه مذاکرات استانبول باید به این حسن برخورد جمهوری اسلامی پاسخ متقابل داده شود، تصریح کرد: گروه 1+5 باید اثبات کند اهداف سیاسی را در این مذاکرات دنبال نمی کند و به دنبال رسیدن به یک راهکار درست و منطقی برای برون رفت از وضعیت موجود است.

سروری در ادامه اقدام اتحادیه اروپا در رد درخواست ایران مبنی بر بازدید از تاسیسات هسته‌ای را در ادامه برخوردهای سیاسی‌کارانه این اتحادیه عنوان کرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی از همان ابتدا تلاش کرد به تمامی اتهامات وارد شده به شکل قانونی پاسخ دهد تا ابهامات موجود برطرف شود اما این کشورها در مقابل هر قدم مثبت ما ادعاهای بی اساس دیگری را مطرح کردند و  منجر به ادامه پیدا کردن و فرسایشی شدن موضوع شدند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی درهای مراکز خود را باز گذاشته و با کمال انعطاف اعلام کرده است هر کس نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای ایران نگرانی دارد یا معتقد است انحرافی در اهداف هسته‌ای ایران صورت گرفته می تواند از این مراکز بازدید کند و پیشنهادی شفاف‌تر و روشن‌تر از این برای رفع نگرانی‌ها و ابهامات وجود ندارد.

نماینده تهران به اعلام آمادگی 120 کشور برای بازدید از تاسیسات هسته‌ای ایران اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: کشورهای اتحادیه اروپا هم در نهایت مجبورند در این فرایند قرار گیرند و اگر هم بخواهند به رویه گذشته خود ادامه دهند جامعه بین الملل به رفتارهای غیرمنطقی و سیاسی‌کارانه آنها پی خواهد برد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه با تاکید بر اینکه افق روشنی برای مذاکرات استانبول دیده نمی شود، گفت: در مذاکرات ژنو مقرر شد که مذاکرات استانبول  صرفا بر روی بسته پیشنهادی ایران ادامه یابد ولی با توجه به مواضع اخیر گروه1+ مبنی بر اینکه مذاکرات پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای ایران انجام خواهد شد و  خلف وعده‌ها و پشت پازدن‌های مکرر این گروه به توافقات پیشین، به نظر نمی رسد مذاکرات استانبول نیز به نتیجه روشن و قابل توجهی برسد.

سروری تاکید کرد: این اقدام طرف اروپا عملی خلاف و غیرمنطقی است از این رو باید پیش از شروع مذاکرات باید بر روی موضوع مذاکرات توافق حاصل شود و موارد اختلافی برطرف شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet