هفته دفاع مقدس
1389/10/28 12:58:00
سرویس بین الملل
بروجردی در جمع خبرنگاران پارلمانی:

امارات و کویت بر حضور ایران در اجلاس ابوظبی تاکید داشتند

**رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تماس تلفنی رئیس مجلس امارات با لاریجانی و تاکید این کشور بر حضور ایران در اجلاس ابوظبی خاطرنشان ساخت: با محقق شدن شرط جمهوری اسلامی ایران مبنی بر حذف دستور کار جزایر سه گانه از دستور کار اجلاس بین المجالس، رئیس مجلس در این اجلاس حضور خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در حاشیه جلسه علنی روز سه شنبه 28 دی ماه 89 علاءالدین بروجردی نماینده بروجرد در جمع خبرنگاران پارلمانی با اشاره به حضور ایران در اجلاس بین المجالس اسلامی اظهار داشت: به دنبال موضع قاطعی که مجلس شورای اسلامی در مقابل دستور غیرحضوری و غیرقابل قبول مجلس امارات مبنی بر تشکیل کمیته مساعی حمیده در این اجلاس و مخالفت صریح جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کرد.

رئیس مجلس امارات در تماس تلفنی با دکتر لاریجانی درخواست کردند که این سفر حتما صورت گیرد.

وی افزود: از آنجا که ما موسس بین المجالس اسلامی هستیم، رئیس مجلس امارات تاکید فراوانی داشتند که رئیس مجلس حتما در اجلاس حضور داشته باشند آقای لاریجانی هم در پاسخ مجددا بر علت عدم حضور تاکید کردند و اشاره کردند که جمهوری اسلامی ایران تنها در صورت حذف دستور کار ابوظبی پیرامون جزایر سه گانه در این اجلاس حضور پیدا خواهد کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به تماس روز گذشته رئیس مجلس کویت با لاریجانی اشاره کرد و گفت: وی در این تماس عنوان کرد که کویت نیز موافق این دستور کار اجلاس نیست و آمادگی دارد که برای حذف این دستور کار تلاش کند و عدم حضور ایران را موجب تضمین اجلاس دانستند و بر حضور ایران در اجلاس تاکید کردند.

بروجردی در ادامه به ملاقات خود با سفیر کویت اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: در این دیدار مطالب مشابهی رد و بدل شد و وزارت خارجه نیز اقدام مشابهی در این راستا انجام داد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: شب گذشته رئیس مجلس کویت و رئیس مجلس امارات با آقای لاریجانی تماس گرفته و بر حضور ایران در اجلاس تاکید کردند.

بروجردی گفت: رئیس مجلس کویت در این تماس عنوان کردند که تلاش خود را برای حذف این دستور کار انجام داده و توانسته این دستور کار را حذف کند.

رئیس مجلس امارات هم به عنوان رئیس اجلاس و میزبان هم در تماسی با رئیس مجلس اعلام کردند که این دستور کار را حذف کرده اند لذا رئیس مجلس عصر امروز به همراه هیات همراه عازم ابوظبی خواهند شد تا در اجلاس سران که فردا برگزار خواهد شد شرکت کنند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی همچنین درخصوص آخرین وضعیت پیگیری پرونده عسگری نیز اظهار داشت: در آخرین اقدام کمیسیون امنیت ملی از خانواده ایشان دعوت کرد و مقرر شد که از همه ظرفیت ها برای پیگیری موضوع استفاده شود.

وی خاطرنشان ساخت: اقداماتی نیز به لحاظ سیاسی و بین المللی در حال جریان است که امیدواریم به نتیجه مطلوب دست یابیم.

نماینده بروجرد همچنین در خصوص موضع جمهوری اسلامی و مجلس شورای اسلامی درخصوص کشور سودان نیز گفت: من شخصا با تجزیه هر کشور اسلامی مخالفم و معتقدم که وحدت، یکپارچگی و تمامیت ارضی کشورهای اسلامی بسیار حایز اهمیت است.

وی تصریح کرد: سودان یکی از بزرگترین کشورهای اسلامی است و تصمیم نهایی را خود سودانی ها اتخاذ خواهند کرد اما بر این اعتقادم که این اقدام یک توطئه امریکایی ـ صهیونیستی و در راستای دشمنی های آنها با دنیای اسلام است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد: باید از همه ظرفیت های دنیای اسلام، سازمان کنفرانس اسلامی و وحدت کشورهای مسلمان با این روند تحمیلی با جهان اسلام مخالفت شود.

بروجردی همچنین با اشاره به مذاکره تلفنی نبیه بری رئیس مجلس لبنان با لاریجانی گفت: اگر کشور لبنان در اجلاس ابوظبی حضور پیدا کند مذاکره و رایزنی هایی نیز در این اجلاس انجام خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet