اربعین حسینی
1389/10/30 13:30:00
سرویس اقتصادی
فولادگر خبر داد

اعلام نظر مجلس درباره راه‌ حل‌های چالش‌های اجرای اصل 44

**رئیس کمیسیون اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: گزارش تازه ارائه شده به مجلس از سوی کمیسیون اصل ۴۴، درباره چالش‌ها و مشکلات اجرایی شدن این اصل قانون اساسی است که در یکی دو هفته آینده راه حل‌های پیشنهادی را هم در صحن علنی مطرح کرده و در معرض رأی نماینده‌ها خواهیم گذاشت.

"حمیدرضا فولادگر" با اعلام این خبر درباره فعالیت‌های کمیسیون اصل 44 به روزنامه "نسل فردا" گفت: کمیسیون اصل 44 به عنوان یک کمیسیون ویژه و نظارتی است که در تمام دوره‌های گذشته مجلس شاید چهار یا پنج بار تشکیل شده است. در آیین‌نامه مجلس هم آمده است که مجلس می‌تواند در مواقع خاص و حساس این کمیسیون را تشکیل دهد.

وی در ادامه افزود: این کمیسیون در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی دوبار تشکیل شده که بار اول برای طرح تحول اقتصادی و هدفمندی یارانه‌ها بوده و بار دوم نیز برای نظارت و پیگیری بر نحوه اجرای سیاست اصل 44.

 رئیس کمیسیون اصل 44 قانون اساسی درباره نحوه انتخاب اعضای این کمیسیون و عملکرد آن نیز خاطر نشان کرد: اعضای این کمیسیون در صحن علنی انتخاب شدند و کمیسیون از اوایل سال گذشته کار خود را شروع کرد  وتا به حال سه جلسه برگزار کرده‌ایم. در این جلسات مسئولان را دعوت می‌کنیم و آنها گزارش می‌دهند. غیر از آن نکاتی را هم نمایندگان متذکر می‌شوند. مکاتباتی نیز با نهادها داریم که درباره اجرای اصل44 یا اجرای سیاست‌ها تذکر می‌دهیم. البته گاهی هم طرح یا لایحه‌ای به ما ارجاع می‌شود.

 وی یادآور شد: طبق آیین نامه کمیسیون ویژه می‌تواند طرح یا لایحه را نیز بررسی کند که تا به حال هم چند مورد اینچنینی داشته‌ایم.

فولادگر درباره گزارش جدید این کمیسیون که در روزهای آینده ارائه خواهد شد نیز توضیح داد: در دو سه هفته گذشته گزارشی درباره چالش‌ها و مشکلات فراروی اجرای سیاست‌های اصل44 به مجلس ارائه دادیم که البته این سومین بخش گزارش کمیسیون ما بود.

رئیس کمیسیون اصل 44 تأکید کرد: گزارش کمیسیون از 4 بخش تشکیل شده است؛ بخش اول درباره واگذاری‌ها بود که نقاط ضعف و قوت این اقدام بررسی شد. در زمینه واگذاری‌ها اقدامات خوبی انجام شده است که البته باید ادامه پیدا کند و ضمن آن تصدی دولت کم شود. قسمت دوم هم درباره سرمایه‌گذاری‌ها بوده که از این به بعد نیز انجام خواهند شد و برای حضور بخش خصوصی و تعاونی در میدان باید مقدمات مورد نیاز را فراهم کرد.

وی در ادامه افزود: در مرحله سوم درباره برخی اقدامات مغایر با اصل 44 صحبت شده است و در قسمت چهارم هم راه‌حل‌ها را ارائه کرده‌ایم که پس از بررسی و پیشنهادهای نمایندگان در صحن علنی رأی‌گیری خواهیم کرد

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet