هدر اصلی
1389/10/30 14:15:00
سرویس سیاسی
حیدری:

با استانی شدن انتخابات اتحاد مجامع نمایندگان بیشتر می‌شود

**فخرالدین حیدری که سابقه دو دوره حضور در مجلس شورای اسلامی را در کارنامه خود دارد نیز جزو نمایندگانی است که دیدگاهی مثبت نسبت به استانی شدن انتخابات مجلس دارد.

هفته‌نامه "سوران" کردستان با وی در این خصوص گفت‌وگویی داشته‌ که به اختصار پاسخگوی سؤالاتمان بوده است.

جناب آقای حیدری به نظر شما دلایل مطرح شدن بحث استانی شدن انتخابات مجلس در شرایط کنونی چیست؟

 همان‌طور که می‌دانید گستره وظایف نمایندگی در قانون اساسی گستره‌ای به وسعت کل کشور است اما شرایط نمایندگی و حوزه‌های کوچک انتخابیه منجر به این شده که وظایف نمایندگی به یکی دو شهرستان تقلیل یابد، لذا نمایندگان با مشاهده چنین وضعی به این نتیجه رسیده‌اند که برای تقویت جایگاه مجلس و ایجاد روحیه و نگاه کلان‌نگرانه به مسائل طرح استانی شدن انتخابات را مطرح کنند.

به نظر شما استانی شدن انتخابات به ضرر چهرههای گمنام و کمتر شناخته شده خواهد بود؟

می‌توان گفت که باتوجه به گسترده شدن حوزه انتخابیه این انتخابات به نفع اقویا خواهد بود و در واقع چهره‌هایی توان رأی‌آوری خواهند داشت که دارای مقبولیت استانی باشند.

در شرایط موردنظر وضعیت تبلیغات انتخاباتی و هزینههای ناشی از آن چگونه خواهد بود؟

اعتقادم این است که هزینه‌ها افزایش پیدا خواهد کرد بنابراین برای جلوگیری از افزایش بی‌رویه هزینه‌های تبلیغاتی باید سازوکاری تعیین کرد که براساس آن کاندیداهای انتخابات بتوانند از ظرفیت صداوسیما و رسانه‌ها به صورت عادلانه بهره‌برداری کنند و با تعیین جدول زمانبندی مناسب چهره‌ها و ایده‌های انتخاباتی امکان دیده شدن توسط مردم را داشته باشند لذا از این طریق میزان هزینه‌های ناشی از تبلیغات نیز کاهش یابد.

در این شرایط وضعیت مشارکت مردم و انتخاب اصلح را چگونه پیشبینی میکنید؟

مشارکت مردمی با انتخابات استانی افزایش پیدا خواهد کرد چراکه تنوع کاندیداها موجب افزایش امکان و فرصت انتخاب را به مردم می‌دهد و مردم رأی‌دهنده محدود به چند کاندیدای معدود یک یا دو شهرستان نخواهند شد بلکه قادر به انتخاب از بین گزینه‌های برآمده از کل یک استان خواهند بود. ضمن آنکه من معتقدم با انتخابات استانی، انتخاب اصلح هم امکان بیشتری می‌یابد.

ارزیابی شما از وضعیت احزاب با استانی شدن انتخابات چگونه است؟

در حال حاضر احزاب ما به خوبی شکل نگرفته‌اند اما استانی شدن انتخابات می‌تواند زمینه و بستر مناسبی را برای ظهور و بروز و نیز تقویت احزاب فراهم آورد.

تعامل مجلس برآمده از انتخابات استانی با دولت را چگونه ارزیابی میکنید؟

این موضوع بستگی به دولت و مجلس دارد که بر سر کار بیایند اما می‌توانم بگویم که دید نمایندگان کلان‌تر و بلندتر خواهد شد و با این اتفاق مبارک مجامع استانی نیز اتحاد بیشتری خواهند داشت و در واقع کل استان از این وضعیت بهره‌مند خواهد شد و البته مجلس نیز با قدرت بیشتری نسبت به گذشته عمل خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet