هدر اصلی
1389/11/03 07:44:00
سرویس فرهنگی

4 جلد نخست از مجموعه بازچاپ فهارس نسخ خطی کتابخانه مجلس آماده چاپ شد

**نسخه شناس و مسئول طرح بازچاپ فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی از آماده چاپ شدن ۴ جلد نخست این مجموعه خبر داد و گفت: این ۴ جلد تا پایان سال جاری منتشر می‌شود.

"ناصر گلباز" گفت: طی حدود 70، 80 سال گذشته نسخه‌های خطی کتابخانه مجلس به روش‌های مختلف توسط افراد مختلف فهرست‌نویسی شده اند، اما از دو سال و نیم پیش ما در قالب یک گروه پژوهشی،  علاوه بر حدود 8000 نسخه خطی جامانده، مشغول یکدست‌سازی همه آنها هستیم.

این نسخه شناس افزود: این فهرست‌ها سابق بر این 45 مجلد بود که پس از بازبینی قرار است در 15 مجلد چاپ شود.

گلباز همچنین درباره نسخه‌های جاافتاده، گفت: مابین جلدهای 2 تا 28 حدود 8000 نسخه جامانده و فهرست‌نویسی نشده است که در بازبینی مجدد متوجه این مسئله شدیم.

وی بیان کرد: طی 50 سال گذشته فهرست‌های‌ نسخ خطی موجود در کتابخانه مجلس شورای اسلامی توسط حدود 8 گروه از فهرست نویسها نوشته شده و در دوره فعلی و طی کمتر از دو سال اخیر، این روند با بهره‌گیری از فهرست‌نگاران جوانتر تسریع شده است.

این نسخه شناس گفت: نایاب بودن فهرستها، چندگونه بودن روشهاى فهرست‌نویسى، قدیمى بودن روش و نداشتن نمایه‌هاى یکسان و متنوع و اینکه هم اکنون 4000 نسخه خطی در حال فهرست‌نویسى است از جمله دلایلی است که موجب شده تمامى فهرستهای نسخ خطی کتابخانه مجلس مجدداً به دست ویرایش سپرده و در یک ساختار واحد چاپ شوند.

وی گفت: این نسخ عمدتاً در گروههایی به سرپرستی فهرست نگاران برجسته‌ای مانند عبدالحسین حائری یزدی، دانش پژوه، ایرج افشار، علینقی و احمد منزوی و نیز صدرایی خویی فهرست نویسی شده است. در مجموعه بازچاپ نیز از تلاش 12 فهرست نگار برجسته بهره مند هستیم .

گلباز در پایان گفت: امیدوارم تا نمایشگاه کتاب بتوانیم حدود دو سوم از کار را منتشر و ارائه کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet