هدر اصلی
1389/11/04 16:08:00
سرویس سیاسی
ملک محمدی در تفسیر منشور وحدت جامعتین:

منشور اصولگرایان، اعمال سلیقه‌ها را از بین می‌برد

**هفته گذشته جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز که از ابتدای سال جاری نشست هایی را بین خود و بعضاً با چهره های اصولگرا برای تدوین منشور جامع اصولگرایی برگزار کرده بودند تعریف‌ها و دیدگاه‌های خود را از مبانی و شاخص های اصولگرایی به دست دادند.

در این منشور که به امضای آیت‌الله محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین و آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی دبیر کل جامعه روحانیت مبارز رسیده بود مبانی و شاخص های اصولگرایی از یکدیگر تفکیک شده و از همه اندیشوران، به ویژه مراجع مکرم، روحانیت معزز، دانشگاهیان فرهیخته، گروه‌های همراه انقلاب و نمایندگان مجلس و مسئولان، درخواست شده بود که از این حرکت وحدت بخش، حمایت و استقبال کنند و با شرکت در نشست‌ها و با ارایه نظرات خود راهنمایی و پیشنهاد‌های ارزشمندی ارائه دهند. اسلام، جمهوری اسلامی (قانون اساسی، خط و سیره امام و ولایت مطلقه فقیه به عنوان مبانی اصولگرایی و دفاع از ارزش‌های اسلامی؛ پایبندی به مبانی انقلاب اسلامی؛ التزام عملی به ولایت فقیه و فصل‌الخطاب دانستن نظر رهبری؛ احترام و توجه به جایگاه روحانیت و مرجعیت؛ ساده زیستی و پرهیز از تجمل‌گرایی و اشرافیت و توجه ویژه به گروه‌های ضعیف و نیازمند؛ اعتقاد به آزادی‌های مشروع و مردم‌سالاری دینی؛ عدالت محوری و مبارزه با فساد؛ تأکید و باور به پیشرفت همه جانبه کشور؛ اداره امور بر اساس موازین اسلامی، عقلانیت، قانون، برنامه، حسن تدبیر و عطوفت با مردم؛ اعتقاد و التزام به تعامل و هماهنگی میان قوا در سایه تدبیر‌های رهبری؛ دشمن‌شناسی، استکبار ستیزی، استقلال طلبی و موضع‌گیری صریح در برابر دشمنان و فتنه‌ها؛ تلاش برای تحقق وحدت امت اسلامی؛ به عنوان شاخص‌های اصولگرایی ذکر شده بود.

حسن ملک محمدی در این خصوص گفت و گو با هفته نامه کویر داشته که در ادامه می خوانیم: 

فکر میکنید منشور اصولگرایان تا چه حد برای وحدت اصولگرایان جامعیت دارد؟

این منشور می‌تواند سر آغاز مبارکی برای وحدت باشد. اصولاً خلقت براساس حکمت و وحدت است و آن عامل اصلی پیشرفت و توسعه در ایران وحدت حول محور ولایت است، بنابراین با توجه به نزدیک شدن ایام انتخابات مجلس نهم جریان اصولگرا نیاز به منشوری دارد که براساس آن وحدت واقعی شکل گیرد. این منشور که براساس توافق و تفاهم بین جامعتین شکل گرفته است می‌تواند نقش مفید و مؤثری را در این وحدت ایفا‌کند، لکن شخصیت و عناصر سیاسی باید التزام به اصول را مدنظر داشته باشند و از هرگونه اعمال سلیقه شخصی، حزبی و گروهی خارج از منشور اصولگرایی اجتناب‌کنند.

 آیا فکر میکنید این منشور باعث غربالگری در جریان اصولگرا شود؟ یعنی بر اساس این منشور بخش هایی از بدنه اصولگرا که این شاخص ها را ندارند از بدنه اصولگرا جدا شوند؟

ببینید ما همان تعریفی را که برای بسیج داریم، شبیه به همان تعریف را هم می‌توانیم در اصولگرایی داشته باشیم. در بسیج هرکس اصل نظام، اصل جمهوریت نظام و اصل ولایت فقیه را بپذیرد در کل کشور بسیجی محسوب می‌شود ولی ما بسیجی‌های ویژه داریم، بسیجی فعال داریم و بسیجی عادی داریم. به صورت عادی هرکس این خصوصیات را داشته باشد بسیجی می‌شود اما هرکس التزام بیشتری داشته باشد بسیجی فعال است. در اصولگرایان هم همینطور است، به نظر من برخی اصولگرایان التزام بیشتری دارند یعنی با در نظر گرفتن شرایط عمومی جامعه و همچنین زمان و توطئه‌ها و فتنه‌گری دشمنان که در زمان‌های مختلف به شکل‌های مختلف بروز می‌کند می‌توان اصولگرای واقعی را شناخت.

 آیا شاهد ریزش در جریان اصولگرا خواهیم بود؟ کدام یک از شاخص های مورد ذکر در منشور جامعتین شاخص اصلی برای شناخت اصولگرایان است؟

 به نظر من در تمام مسائل سیاسی و فرهنگی و اجتماعی بهترین روش و عمل؛ اقتدا به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای می‌باشد. ایشان به عنوان یک رهبر بصیر و به عنوان بزرگترین پرچمدار بصیرت عزت و عظمت مسلمین در این زمان در تمام مسائل بهترین رهنمودها را ارائه کردند و جزو طلایه‌داران و پیشتازان جبهه نرم دشمن هستند یعنی همانگونه که در جنگ 8 ساله دفاع مقدس ایشان در خط مقدم جبهه حضور پیدا می کردند و جلوتر از بسیجیان وجود ایشان مشاهده می‌شد الان هم در جهت مقابله با جنگ نرم دشمن، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیشتاز این جبهه هستند. ما باید در مسائل اصولگرایی به این بزرگترین اصلاح طلب به معنای واقعی اقتدا کنیم.

ایشان اصلاح طلب به معنای واقعی هستند نه اصلاح طلب شعاری، اصلاح طلبی که امام‌حسین بر آن قیام کرد و فرمود من برای اصلاح امت جدم قیام می کنم. بنابراین اصولگرایان باید این کلام نورانی امام زین العابدین را ملاک قرار دهند و شاخص های اصولگرایی در این کلام متبلور است که فرمودند: هرکس بر ولایت خودش را مقدم قرار بدهد و پیشی بگیرد سرکش است و هر کس که عقب‌تر قرار بگیرد سست است و هرکس که همگام ولایت است باشد او به سعادت می‌رسد و نجات پیدا می‌کند، پس باید این را شاخص قرار دهیم.

 آیا می‌توان گفت اختلافاتی اساسی بین اصولگرایان هست که این منشور اختلافات موجود را رفع خواهدکرد؟

اولاً که پیامبر اکرم فرمودند: اختلاف موجب رحمت و رشد در جامعه می‌شود، پس هر اختلافی بد نیست. آن اختلافی که منجر به تفرقه شود، منجر به جدایی و کدورت های تلخ و ناگوار شود و منجر به تفرقه در صفوف متحد شود خطرناک است.

اصولگرایان این اختلاف را ندارند، گاهی در اصولگرایان اختلاف سلیقه وجوددارد که در این اختلاف سلیقه‌ها هم هر دو طرف با نیت مصالح نظام و کشور بحث می کنند. در بعضی مسائل و رویدادهای جامعه، مسائل سیاسی، اقتصادی، عزل و نصب‌ها و بعضی مسائل دیگر که تدوین می‌شود همه بر عزت و عظمت کشور تأکید دارند و اگر بحثی صورت می‌گیرد چه از سوی نماینده مخالف و چه از سوی نماینده موافق بر این رویکرد است اما گاهی اوقات اختلافات در بعضی مسائلی که اصول را تحت الشعاع‌ می‌خواهد قراردهد باید حذف شود. من تصور می کنم که در جبهه اصولگرایان اختلاف به معنایی که خیلی تبعات منفی در جامعه داشته باشد وجود ندارد بلکه اصولگرایان از یک اقتدار و عزت در کلیات برخوردارند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet