هدر اصلی
1389/11/04 20:04:00
سرویس سیاسی
زارعی تاکید کرد:

نامه رییس جمهور به دلیل اشکالات تصمیم‌گیری در مجمع

**عضو فراکسیون انقلاب اسلامی نامه رئیس جمهور به نمایندگان را به دلیل اشکالات تصمیم گیری در مجمع تشخیص مصلحت نظام دانست.

"علی اصغر زارعی" در گفت و گو با خانه ملت در مورد نامه رئیس جمهور خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: نامه رئیس جمهور به نمایندگان مجلس در واقع منعکس کننده مسئله ای است که در زمان تدوین برنامه پنجم در صحن علنی با آن مواجه شدیم. بسیاری از تصمیماتی که در کمیسیون تلفیق مطرح شد و با هماهنگی هایی هم در صحن مجلس به رای گذاشته شد خارج از روال آئین نامه داخلی و چارچوب قانون اساسی بود.

وی افزود: در واقع نامه رئیس جمهور به نمایندگان، شرح مفصلی از شکوائیه تعدادی از نمایندگان به کمیسیون اصل نود از عملکرد هیات رئیسه است.

عضو فراکسیون انقلاب اسلامی تصریح کرد: رئیس جمهور در این نامه اشکالات اساسی به عملکرد مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح کرده است. چون مجمع در سال گذشته و سال جاری نظر مجلس و شورای نگهبان را کنار گذاشت و قانون جدید تصویب کرد.

 وی اضافه کرد: در مجلس اساسا نمی توان پیشنهادی خلاف قانون اساسی مطرح کرد. در غیر اینصورت به هیات رئیسه اخطار قانون اساسی می دهند و باید این مسئله به رأی نمایندگان گذاشته شود. در حین بررسی برنامه پنجم، در بحث صندوق توسعه ملی، ترکیب مجمع عمومی بانک مرکزی و انتصاب رئیس بانک مرکزی با این مشکل مواجه بودیم، تذکرات و اخطارهای قانون اساسی توسط بسیاری از دوستان داده شد ولی مورد توجه قرار نگرفت و همین مسئله موجب شد تا برخی نمایندگان شکایتی را از عملکرد هیات رئیسه به کمیسیون اصل نود تقدیم کنند.

وی ادامه داد:‌ مصوبات مذکور با این وضعیت به شورای نگهبان ارسال شد و مورد ایراد شورا قرار گرفت و سپس با اصرار خارج از آئین نامه این بار به مجمع تشخیص مصلحت فرستاده شد.

نماینده تهران خاطرنشان کرد: روند بررسی و تصمیم گیری در مجمع منطبق با آئین نامه داخل مجلس هم نبود و در مجموع نامه رئیس جمهور برای اشکالاتی است که در روند تصمیم گیری مجلس و درون مجمع تشخیص مصلحت وجود دارد. مطلع کردن نمایندگان محترم از اتفاقی که افتاده جزئی از وظیفه رئیس جمهور به عنوان پاسدار قانون اساسی کشور است.

وی ادامه داد: ضمناً اگر مشروح مذاکرات مجمع تشخیص مصلحت نظام در اختیار نمایندگان گذاشته شود این مسئله بیشتر روشن خواهد شد. مهمتر اینکه وقتی نظر دفتر مقام معظم رهبری قبل از شروع جلسه مجمع توسط برخی اعضا مطرح می شود با کمال بی اعتنایی درخصوص رئیس بانک مرکزی تصمیمی مغایر با نظر مجلس و شورای نگهبان و قانون اساسی اتخاذ می شود.

نماینده مجلس هشتم اظهار کرد: از آنجا که این موضوع با نظر مقام معظم رهبری به عنوان معظل تشخیص داده شد لذا این اشکال به مجلس و مجمع وارد است که چگونه می توان در چارچوب قانون اساسی مصلحت کشور را تشخیص نداد و در مجمع هم تصمیمی کاملاً متفاوت اتخاذ کرد و در نهایت مقام معظم رهبری نیز مصحلت را در چارچوب قانون اساسی مشخص فرمودند.
وی افزود: امید است این نامه رئیس جمهور خارج از عصبیت های برخی افراد از خود بروز می دهند به شکل محتوایش مورد توجه قرار گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet