خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1386/05/17 11:04:00
سرویس کمیسیون ها

کمیسیون اجتماعی کلیات لایحه تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را تصویب کرد

کمیسیون اجتماعی کلیات لایحه تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را به تصویب رساند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خانه ملت، کمیسیون اجتماعی در جلسه روز سه‌شنبه خود کلیات لایحه اصلاح ماده 3 قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را نیز بررسی کرده به تصویب رساند.

ادغام سازمان گردشگری، میراث فرهنگی و سازمان صنایع دستی قبلا در شورای عالی اداری مطرح شده بود و دولت آن را بصورت لایحه به مجلس آورد.در این لایحه بعنوان گسترش صنعت گردشگری در کشور و افزایش ایجاد اشتغال در این صنعت و همچنین زمینه‌سازی برای حضور در بازارهای جهانی و معرفی جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی ایران در ماده 3 قانون گردشگری 4 وزارتخانه آموزش و پرورش، بازرگانی، کار و امور اجتماعی و صنایع و معادن نیز افزوده شده‌اند.

همچنین در این کمیسیون لایحه تغییر در اساسنامه سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در جهت بازنگری در اساسنامه آن پس از بررسی به تصویب رساند.

کمیسیون اجتماعی لایحه تعیین حق التدریس آموزشیاران نهضت سوادآموزی که هم سطح با حق التدریس‌های آموزش و پرورش باشند را نیز تصویب کرد.

لازم به ذکر است آموزشیاران حق التدریس در نهضت سوادآموزی که در دور افتاده ترین و محروم‌ترین نقاط کشور خدمت می‌کنند هم سطح حق التدریس‌های آموزش و پرورش از نظر حقوق و مزایای یکسان برخوردار خواهند شد. چرا که به دلیل دشواری فعالیت سواد‌آموزی نسبت به معلمان آموزش و پرورش و لزوم وحدت رویه در پرداخت حق التدریس و همچنین برای بهره‌گیری از کلیه کارکنان دولت برای مشارکت در امر سوادآموزی و ایجاد انگیزه برای جذب افراد به سوادآموزی در مناطق محروم، میزان پرداخت حق التدریس آموزشیاران هم سطح با حق التدریس‌های آموزش و پرورش تعیین می‌شود.

همچنین کمیسیون اجتماعی دو تغییر در لایحه بخشودگی دیرکرد و تقسیط بدهی‌های بیمه‌های کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی  را به تصویب رساند.

تغییر اول این لایحه معاف شدن کارفرمایان از پرداخت سهم حق بیمه کارفرمایی است. کارفرمایان کارگاه‌های زیر 5 نفر از سهم کارفرمایی بیمه کارکنان خود بخشوده شده بودند و دولت به جای آنان این سهم را پرداخت می‌کرد که در قانون بودجه سال جاری عنوان شد کارفرماها نیز می‌توانند از آن بخشودگی استفاده کنند و خود را بیمه کنند، به طوری که پرداخت سهم کارفرمایی کارفرماها هم برعهده دولت باشد.

با توجه به این که این موضوع در قانون بودجه سال 86 آمده بود، بحث سهم حق بیمه کارفرمایی کارفرمایان نیز به لایحه بخشودگی دیر کرد و تقسیط بدهی‌های بیمه‌های کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی افزوده شده و در این راستا کارفرمایان هم از پرداخت سهم حق بیمه کارفرمایی معاف می‌شوند و می‌توانند از امتیاز مربوط به سهم دولت استفاده کنند.

هم‌چنین کمیسیون اجتماعی تصویب کرد تا دولت سهم کارفرمایی کارگاه‌های زیر 5 نفر برای همه مشاغل را پرداخت کند.

قبل از تصویب پرداخت سهم کارفرمایی کارگاه‌های زیر 5 نفر برای تمامی مشاغل از سوی دولت، دولت تنها سهم کارفرمایی کارگاه‌های زیر 5 نفر برای 37 شغلی که قبلا تصویب شده بود را می‌پرداخت که مجلس این امر را به اجرای تبصره 3 ماده 2 قانون تامین اجتماعی مبنی بر بخشودگی حق بیمه برای تمام کارگاه‌های زیر 5 نفر و پرداخت آن از سوی دولت، تسری داد.

کمیسیون اجتماعی هم‌چنین پیشنهاد داد تا از اصل 44 قانون اساسی که دولت موظف بود بر مبنای آن شرکت‌ها و کارخانجات را به بخش خصوصی واگذار کند، سهم بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی را از همین شرکت‌های اصل 44 به سازمان تحویل دهد، ‌به طوری که آن میزان بخشودگی سهم کارفرمایی کارگاه‌های زیر 5 نفر که به شکل عام شامل همه کارگاه‌ها بوده و دولت به سازمان تامین اجتماعی بدهکار می‌شود، به جای پول همان شرکت‌های دولتی را به سازمان تامین اجتماعی واگذار کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet