هدر اصلی
1387/05/16 15:21:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده شوشتر: دولت بستر مناسب برای پذیرش عمومی تحول اقتصادی را فراهم آورد

نماینده مردم شوشتر گفت: دولت برای تغییر و تحول اقتصادی لازم است با آغوش باز از کلیه نظرات کارشناسی استفاده کند و بسترسازی مناسب برای پذیرش عمومی را فراهم آورد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "سیدمحمد سادات‌ابراهیمی" اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با سلام و درود به محضر مبارک آقا امام زمان (عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف) و روح بلند امام راحل و شهدای اسلام از صدر تاکنون و مقام عظمای ولایت و رهبری و همچنین با سلام و درود به ملت بزرگ ایران و شما برادران و خواهران ارجمند و همچنین عرض تبریک و تهنیت دارم به مناسبت اعیاد مبارک شعبانیه و روز پاسدار و روز جانباز. مطالبی چند پیرامون حوزه انتخابیه‌ام و همچنین مسائل بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی خدمت حضار محترم عرضه می‌دارم. ذکر آنچه در پی می‌آید بهیچوجه نافی خدمات ارزنده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نمی‌باشد، بلکه کتمان و نادیده انگاشتن آنها پاک کردن صورت مسأله و حتی خیانت به آرمانها و اهداف امام راحل و شهداء و منویات مقام معظم رهبری است.

آنچه که در جهان امروز ساری و جاری است پدیده امواج توفنده‌ای است که از طرف صاحبان قدرت سیاسی برتر بویژه غرب و در رأس آنها آمریکا و همپیمانانش وزیدن گرفته و در گستره جهانی بویژه کشورهای جهان سوم و بالاخص کشورهای اسلامی امتداد یافته است. باوجود پیشرفتهای خارق‌العاده‌ای که در زمینه وسائل ارتباطی حاصل شده است، مرزهای جغرافیایی مفهوم قبلی خود را از دست داده و ملتهای اقصی‌نقاط جهان در آن واحد می‌توانند از انبوه اطلاعات و دانشی که از طرف قدرتهای برتر پمپاژ می‌شود تأثیر بپذیرند.

راه‌حل و یا موفقیت ما در گرو مبارزه و مقابله نیست، بلکه باید با ایجاد اتاق فکر جنبه‌های گوناگون امواج مذکور را شناسایی، تجزیه و تحلیل و موارد مناسب را پذیرفته و سپس بومی (کرده) و به مردم عزیزمان، بلکه جهان اسلام معرفی نماییم.

درخصوص سیاست خارجی دولت و پرونده هسته‌ای انصاف این است که دولت نهم موفق بوده است، تا جایی که آمریکا مجبور شده است مواضع خود را درقبال پرونده هسته‌ای ایران تعدیل کند، لذا ضروری است که این اتحاد و انسجام ملی در سطح داخلی و بین هر 3 قوه و جناح‌های مختلف سیاسی مستحکم‌تر شود.

و اما در مورد اوضاع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور باید گفت که آنچه ما بعنوان دولت و حاکمیت برخاسته از اراده ملت که به نیت اصلاح و آبادانی و تحمیل سلامت و سعادت دنیوی و اخروی آنها انتخاب و بر اریکه قدرت تکیه زده‌ایم، انجام داده و یا می‌دهیم در شأن این ملت پر آوازه نمی‌باشد. بنابراین لازم است هر چه سریعتر وجود این مشکلات و عوامل عقب‌ماندگی کشور را (شناسایی)      و برای حل آن چاره‌اندیشی کرد. اینجانب خیلی گذرا به چند محور اشاره می‌کنم.

1 ـ بازدهی کم و ناموفق نظام اداری کشور. برخی از عوامل مؤثر در بازدهی کم و نظام ناموفق اداری کشور عبارتند از عدم استفاده از افراد در جای مناسب، بیکاری مزمن و کم‌کاری‌های آشکار و پنهان، غلبه روحیه مدرک‌گرایی بر دانشگرایی، عدم توجه کافی به آموزشهای حین کار، فقدان سیستم مؤثر کنترل و ارزیابی عملکرد.

2 ـ جانشینی اهداف شخصی بجای اهداف ملی و عمومی. امروزه متأسفانه از مهمترین مسائل هر مدیر حفظ شغل و مقام خودش می‌باشد و مسائل و مشکلات مردم به اهداف و وظایف سازمانی در درجات بعد از اهمیت قرار دارند.

3 ـ فساد اداری. وجود نادرستی و فساد در انجام امور کشور بر هیچکس پوشیده نیست و مقام عظمای ولایت و رهبری از سالیان قبل درخصوص فقر، فساد و تبعیض هشدار داده بودند. استفاده نامشروع و غیرقانونی از مقام و امکانات و شکل قانونی بخشیدن به استفاده‌های نامشروع از اموال بویژه در زمینه برون‌سپاری‌ها و خصوصی‌سازی‌ها مسأله مهمی است. عدم عقوبت مناسب بزهکاران اقتصادی و اداری موجبات بروز و ظهور فساد اداری را فراهم کرده که باید هرچه سریعتر درمان شود.

4 ـ گرانی، تورم و بیکاری. رشد سرطانی قیمتها بویژه مایحتاج عمومی در کنار ثابت ماندن درآمدها بالاخص دهکهای پایین جامعه موجب اعمال فشار مضاعف بر گرده عموم مردم شده، بطوریکه آثار شوم پدیده تورم در چهره توده مردم کاملاً هویدا است. امروزه کسانیکه قادر به تأمین معیشت روزمره خود نیستند بسیار زیادند. مسأله بیکاری جوانان و ازدواج آنان و مشکل مسکن و تورم پدیده‌هایی نیستند که به سادگی از کنار آنها گذشت. انتقال وضعیت اقتصادی کشور به سمت اقتصاد آزاد باید در خدمت مردم و رفاه آنان صورت گیرد، نه بالعکس.

باتوجه به مطالبی که عرض شد، مسأله نابسامانی اقتصادی کشور چیزی نیست که بر کسی پوشیده باشد. نبض تغییر و تحول اقتصاد دولت از این دیدگاه باعث ارزش است که بالاخره از یک نقطه‌ای باید شروع کرد، اما نکته مهم این است که دولت محترم لازم است کلیه جوانب و عوارض این طرح را در نظر بگیرد و دغدغه‌ها و نقطه‌‌نظرات اندیشمندان و متفکران و دلسوزان انقلاب اسلامی را حمل بر سنگ انداختن در جلوی این طرح نکند، بلکه با آغوش باز از کلیه نظرات کارشناسی استفاده کند و دیگر اینکه بسترسازی مناسب برای پذیرش عمومی را فراهم آورد.

و اما مطالبی چند درخصوص خوزستان. آری خوزستان مهد شیران و سرزمین دلیران است. اگر امروز ایران اسلامی در دنیا به نفت و گاز، به آب و معادن خود افتخار می‌کند، بخش اعظم این معادن و منابع تقریباً یک سوم آنها در خوزستان است و خوزستانی‌ها حق دارند که به خود ببالند و دارای یک زندگی با حداقل امکانات رفاهی و تفریحی باشند. اما افسوس و صد افسوس که خوزستان با این همه منابع و آنهمه مجاهدت‌ها هم‌اکنون در ردیف محرومترین استانهای کشور است. فقر شدید اقتصادی مردم، نرخ بالای بیکاری و مهاجرت به خارج از استان دلیل بر این مدعاست. گرچه رئیس‌جمهور مکتبی نسبت به خوزستان علاقمند است، اما انتظار این است که این باور به کلیه وزراء و بدنه دولت سرایت کرده و رسیدگی به مشکلات خوزستان را در اولویت کاری خود قرار دهند.

بعضی از خواسته‌های بحق مردم خوزستان عبارتند از:

1ـ دو خطه کردن راه‌آهن تهران به خوزستان و بهبود در کمیت و کیفیت قطارهای مسافربری.

2 ـ استفاده از نیروهای بومی در مدیریت استان و کلان کشور.

3 ـ استفاده از نیروهای بیکار بومی بر شرکتها و پروژه‌های عمرانی و همچنین استفاده از پیمانکاران خوزستانی در طرحها و پروژه‌ها.

4 ـ از رئیس محترم سازمان تربیت‌بدنی کشور می‌خواهم به کلیه دستگاههای شمول ماده 160 قانون برنامه چهارم که دفاتر قانونی آنها در خوزستان قرار دارد دستور فرماید تا سهم 30 درصد موضوع بند «ب» ماده 117 را مستقیماً به حساب مربوط بنام اداره کل تربیت‌بدنی خوزستان واریز نماید.

5 ـ تسریع در انجام عملیات آزادراه تهران ـ بندر امام را که طبق برنامه از جوار شهر تاریخی شوشتر می‌گذرد، از وزارت راه و ترابری خواستارم.

و اما در مورد حوزه انتخابیه‌ام شهرستانهای شوشتر و گتوند.

تقدیر و تشکر ویژه دارم از مردم ولایت‌مدار شوشتر و بخشهای مرکزی، شعیبیه، دیمچه، درخزینه، میاندوآب شمالی و جنوبی و همچنین مردم غیور شهرستان گتوند و بخشهای مرکزی و عقیلی، کیارث و پل پرزین که در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرده‌اند و حقیر را بعنوان وکیل خویش انتخاب نموده‌اند. امیدوارم که به فضل الهی و عنایات امام زمان موکلی امین و خدمتگزاری دلسوز و صدیق برای برآورده کردن خواسته‌های بحق شما مردم باشم.

شوشتر با تاریخی چندین هزار ساله خود از قدیمی‌ترین شهرهای دنیاست. دارای میراث فرهنگی با ارزشی است که در نوع خود در جهان بی‌نظیر است. شوشتر زادگاه علمای شهیر کشوری و جهانی در حوزه دینی و فرهنگی بوده است، اما و اما قلم ناتوان و بیان قاصر و شرمسار است از اینکه وضعیت کنونی شوشتر و گتوند را به تصویر بکشاند. شوشتر امروز شهری است که دارای یک پل، یک بیمارستان، یک خیابان، یک سینما و یک حوزه علمیه است.

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

آیا قابل قبول است راههای ارتباطی شوشتر و گتوند به شهرستانهای اهواز و دزفول به قتلگاهی برای مردم تبدیل شده باشد؟ آیا قابل قبول است که روستاییان ما در شهرستان‌های شوشتر و گتوند از بهره‌مندی از ابتدایی‌ترین نیازها یعنی آب آشامیدنی، برق، جاده، بهداشت و مدرسه محروم باشند ولی در مرکز نظاره‌گر برج‌های آسمان‌خراش باشیم؟ آیا قابل‌قبول است  علی‌رغم اینکه مجلس شورای اسلامی  بودجه خشکسالی را تصویب کرد، ولی ضامنین کشاورزان ما در شوشتر و گتوند یکی پس از دیگری به دادگاه احضار و حقوق آنان قطع گردد؟ لذا در اینجا از رئیس‌جمهور محترم که خود از طبقه مستضعف است می‌خواهم که به فریاد کشاورزان فلک‌زده خوزستان برسد و پیشنهاد می‌نمایم به کشاورزانی که بدلیل نبود آب کشت تابستانی خود را انجام نداده‌اند خسارت عدم کشت پرداخت نمایند.

از وزارت راه و ترابری می‌خواهم تا درخصوص تأمین اعتبارات لازم جهت تکمیل پل  و همچنین راه‌آهن شوشتر اقدامات لازم را مبذول دارد.

از ریاست جمهوری می‌خواهم با دستور اکید به وزارت صنایع و معادن و بانک صنعت و معدن نسبت به حل مشکل شرکت کاغذسازی کارون اقدام نماید و الا درصورت عدم حل این مشکل مسؤولیت عواقب آن برعهده مسؤولین مربوطه است.

از وزارت آموزش و پرورش می‌خواهم که به خواسته‌های بحق فرهنگیان عزیز و مطالبات آنها و همچنین مسائل مالی و اداری آموزشیاران نهضت سوادآموزی پاسخ مثبت دهد.

از وزارت نیرو می‌خواهم با تصویب اعتبارات لازم از تعطیلی سد عظیم گتوند علیا جلوگیری کند.

از وزارت بهداشت و درمان می‌خواهم تا نسبت به تکمیل بیمارستان شهرستان گتوند اقدامات سریع و عاجلی صورت دهد.

از مدیرعامل شرکت گاز می‌خواهم تا در گازرسانی به شهرستان گتوند تسریع نماید.

از بنیاد مستضعفان و جانبازان می‌خواهم با عنایت به محرومیت شهرستان گتوند نسبت به شرکت لاستیک خوزستان عنایت ویژه‌ای داشته و آنرا در اولویت کاری خود قرار دهد.

از وزارت کشور می‌خواهم تا نسبت به شهر شدن روستاهای گوریه، جنت‌مکان، سماله و الحاق شهرک علم‌الهدی و شهرک اندیشه به شهر اقدامات لازم را مبذول دارد.

از بانک کشاورزی می‌خواهم از شرکت کشت و صنعت کارون بازدید نموده و آنرا از نابودی حتمی نجات دهد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet