هدر اصلی
1387/05/20 13:01:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

هشدار جهانگیرزاده نسبت به نابودی دریاچه ارومیه

نماینده مردم ارومیه نسبت به نابودی دریاچه ارومیه هشدار داد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "جواد جهانگیرزاده" سومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض تبریک اعیاد شعبانیه خصوصاً میلاد حضرت صاحب الامر حجت بن حسن العسکری (روحی و ارواح العالمین‌ لتراب... ) و عرض تسلیت و اظهار همدردی با مردم شریف شهر ماکو و نماینده محترم شهرستانهای ماکو و چالدران به خاطر ضایعه درگذشت تعدادی از شهروندان ماکویی در اثر جاری شدن سیل و آرزوی تندرستی برای مجروحان این حادثه. مایلم مراتب سپاس عمیق و قلبی خویش و همکاران ارجمندم را حضور رئیس و اعضای محترم کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به خاطر حضور مؤثر در آذربایجان‌غربی (بویژه شهرستان ارومیه) و دیدار با صنعتگران و کارآفرینان تقدیم داشته و امیدوارم این سفر منشأ ثمرات جدی باشد.

ریاست محترم و نمایندگان محترم مجلس! مطمئنم بعنوان نمایندگان دلسوز مردم با مشکلات عمومی کشور آگاه و با مردم همدرد و همراهید. اما جهت استحضار باید بگویم که در شهر زیبای ارومیه که امروزه چندین هزار برق غیرمجاز، آب غیرمجاز و گاز غیرمجاز در آن وجود دارد، مردم مسلمان بدنبال آن هستند که بتوانند حقوق بیت‌المال را پرداخت کنند، اما راهی نمی‌یابند. باید برای این موضوع تدبیری کرد و با تجدید نظر در قانون سابق، راهی برای آنان باز کرد.

امروزه در شهری که مردم باید کار کنند، کودکان و زنان عمرشان را در صف نانوایی‌ها به اتلاف می‌گذرانند و نمایندگان و مردم هیچ پاسخی از دستگاه‌های مسؤول نمی‌یابند. این درد را به چه کسی باید گفت؟ چرا وزارت کشور و وزارت بازرگانی و متناظرین آنها در استان علی‌رغم تصریح ریاست محترم جمهور در این زمینه، هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهند؟

چرا در استان به توانایی‌های نیروهای خدوم بی‌توجهی می‌شود؟ بطور مثال آموزش و پرورش استانی که هشتمین جمعیت کشور را دارد و علی‌رغم دارا بودن بیش از 1700 نفر نیروی لیسانس و فوق‌لیسانس، به فردی سپرده شده که دارای 11 سال سابقه کار بوده که از این 11 سال چهار سال آن به تحصیل گذشته است و اکنون رئیس و دو نفر از معاونین او در سفر حج به سر می‌برند. این چگونه رفتار با مردم است و چگونه خدمتگزاری است به مردم؟ آیا این توهین به نیروهای توانمند بومی نیست؟

چگونه می‌توان به مشکلات بازنشستگان شایسته، معلمین مظلوم حق‌التدریس، آموزشیاران انقلاب و تلاشگر نهضت سوادآموزی و غاطبه فرهنگیان فرهیخته و ارزشمند استان پاسخ داد؟

مایلم ضمن سپاس از خبرنگاران و خبرگزاریها و مطبوعات بخاطر درک هوشمندانه شرایط موجود دریاچه ارومیه و اینکه از مدیران و سیاستگذاران محیط زیست حساستر و متعهدتر عمل کردند، نکته بسیار مهمی به استحضار همکاران ارجمندم برسانم.

خواهران و برادران نماینده! دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه درون سرزمینی ایران دومین دریاچه آب شور دنیا این روزها متأسفانه به دلایل متعددی در حال نابودی و مرگ است و بسیاری از ویژگیهای زیستی خود را از دست داده است. افزایش میزان شوری آب دریاچه ارومیه و رسیدن آن به حد فوق اشباع موجب مرگ و میر پرندگان و اختلال در تردد شناورهای دریایی و پدیدار شدن زمینهای شوره‌زار به میزان حداقل 150 هزار هکتار و چسبیده شدن جزایر نه‌گانه پارک ملی که محل زاد و ولد گونه‌های مهم پرندگان مهاجر می‌باشد گشته است. تشکیل لایه‌های ضخیم نمک در کف و بستر دریاچه از مشکلات جدی آن است و کویری شدن منطقه بیش از پیش خود را به ما یادآوری می‌کند. کاهش 6 متر از تراز آب دریاچه ارومیه طی 13 سال نیازمند آگاهی و عزم ملی برای نجات این اکوسیستم با ارزش و بحران‌زده است. مطمئناً اگر وضعیت به این منوال ادامه یابد، شاهد کویری شدن منطقه، شور شدن خاک، خشکیدن قنوات و از بین رفتن کشت و زرع در منطقه و در یک کلام، نابود شدن سرزمین سبز آذربایجان‌شرقی و آذربایجان‌غربی خواهیم بود.

باید به سرعت دست به کار شد، نمی‌شود با صرفاً‌ با ایجاد مانع در سازه‌های آبی جدید یا در دست اقدام به احیای دریاچه اقدام کرد. تغییر الگوی کشت و سرمایه‌گذاری جدی بر روی آبیاری تحت فشار در اراضی و انتقال آب از سایر حوزه‌ها به حوزه آبریز دریاچه ارومیه بخصوص رودخانه‌های زاب و ارس، تدوین و اجرای برنامه آمایش سرزمین در حوزه آبریز پارک ملی دریاچه ارومیه و استفاده از نهادهای بین‌المللی مانند UNDP ضروری است.

اگر دیر بجنبیم در آینده هیچ اثری از این تالاب بین‌المللی وجود نخواهد داشت. این دریاچه زیبا که در زبان آذری «ارومو دریاسی» یا «ارومو گولی» خوانده می‌شود، به دلیل داشتن ارزش اکولوژیک و منحصر به فرد در سال 1346 بعنوان منطقه حفاظت شده و در سال 1354 بعنوان پارک ملی ارتقاء یافته است. سپاسگزارم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet