عید سعید غدیرخم
1389/11/23 11:53:00
سرویس اقتصادی

سخنگوی کمیسیون عمران ایجاد «وزارت زیرساخت» را پیشنهاد داد

**ادغام وزراتخانه‌ها امری اجتناب‌ناپذیر است، زیرا یکی از احکام برنامه‌پنجم کاهش تعداد وزارتخانه‌ها در راستای کوچک‌سازی دولت به تعداد ۱۷ وزارتخانه است؛ در نتیجه خیلی موافق و مخالف بودن با این نکته که وزارتخانه راه و ترابری در وزارتخانه دیگری ادغام بشود، مهم نیست زیرا حکم مسلم مجلس این است که باید وزارتخانه‌ها تعدادشان کاهش یابد.

 اما بنده با توجه به تجربه و تخصص و همین‌طور فعالیت در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی فکر می‌کنم ایده «وزارتخانه‌زیرساخت» ایده خوبی است. اگر بخواهم مثالی برای این موضوع بزنم تا توانایی‌های ایجاد چنین وزارتخانه‌ای را برشمرم باید به این نکته اشاره کنم که اگر در راستای توسعه راه یک روستا به صخره‌ای بربخوریم و یا در مواجهه با موانعی نیاز به گرفتن استعلام است. این استعلام‌ها و اخذ آنها زمانبر است.

در این راه باید حریم‌های هر مسئله‌ای رعایت شود. مثلا حریم خطوط برق، حریم جاده، حریم منابع طبیعی و... اگر وزارتخانه‌ای تحت عنوان وزارت زیرساخت راه‌اندازی شود بدیهی است نخستین دستاورد آنها کاهش بروکراسی اداره و خلاصه شدن دایره استعلامات و تسریع در انجام پروژه‌هاست.

احساس من این است که وزارتخانه زیرساخت می‌تواند با تعریف شفافی و مشخصی از فعالیت‌ها و دسته‌بندی آنها و همین‌طور سازماندهی روشن و غیر موازی امور به فعالیت مؤثر بپردازد. با این فرض با تشکیل چنین وزارتخانه‌ای موافقم.

محمدرضا حسیننژاد

سخنگوی کمیسیون عمران

منبع: هفته‌نامه «ارمغان» خراسان شمالی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet