ولادت امام موسی کاظم (ع)
1389/11/24 12:59:00
سرویس سیاسی

اظهار امیدواری سازمان ملل از روند رشد دموکراسی در میانمار

**سازمان ملل متحد افتتاح پارلمان جدید میانمار و انتخاب رئیس‌جمهور جدید این کشور را نشانگر فرصتی مناسب برای ورود این کشور جنوب شرق آسیا به صحنه بین‌المللی دانست.

به گزارش خانه ملت به نقل از شینهوا، "فرهان حق" سخنگوی سازمان ملل متحد در گفت‌وگو باخبرنگاران  ضمن ابراز خوشحالی از روند برگزاری انتخابات و تشکیل نخستین پارلمان میانمار پس از بیست سال حکومت نظامی در این کشور به نقل از "بان کی مون" دبیر کل سازمان ملل، گفت: تغییر سیستم قدرت در میانمار می تواند نخستین و مهمترین گام برای ایجاد تغییرات در وضع موجود در این کشور باشد.

نمایندگان پارلمان جدید میانمار که چندی پیش آغاز به کار کرد، در جلسه روز جمعه گذشته با رای بالا به همه نامزدهای پیشنهادی رئیس‌جمهور جدید این کشور برای تصدی 30وزارتخانه دولت رای مثبت دادند.

پارلمان جدید میانمار که دو هفته گذشته نخستین جلسه آن برگزار شد، پس از اعلام اسامی پنج تن از نامزدهای تصدی پست ریاست جمهوری، سرانجام "تین شین" را  به عنوان نخستین رئیس‌جمهور میانمار انتخاب کرد.

در حالی جنرال نظامی وفادار به نظام میانمار و نخست‌وزیر سابق این کشور به عنوان رئیس‌جمهور جدید انتخاب شده است که به گفته مقام‌های دولتی میانمار دولت جدید این کشور عنوان غیرنظامی را یدک می‌کشد.

وی در زمان تصدی پست نخست‌وزیری وجهه بین‌المللی نسبتا مناسبی برای میانمار فراهم کرده و به گفته کارشناسان مناسب‌ترین گزینه برای ریاست جمهوری این کشور به‌شمار می‌رود.

این نخستین پارلمان ملی منتخب مردم میانمار پس از دو دهه حکومت نظامی در این کشور است که در گامی دیگر برای حرکت به سمت برقراری دموکراسی در میانمار دو هفته گذشته آغاز به کار کرد.

یک چهارم از کرسی های پارلمان میانمار از سوی حزب حاکم میانمار انتخاب می‌شوند که همگی دارای رتبه‌های نظامی هستند.

در انتخابات پارلمانی میانمار حزب هوادار ارتش پیروز شد و توانست اکثریت کرسی‌های پارلمانی را از آن خود کند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet