هدر اصلی
1389/11/24 18:19:00
سرویس سیاسی
محبی‌نیا تاکید کرد:

تاکید اعضای هیات‌رئیسه برتصویب یک‌دوازهم بودجه 90

**عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بحث بررسی و تصویب یک دوازدهم و ۲ دوازدهم بودجه سال ۹۰ در جلسه هیات رییسه مطرح شد که در نهایت اعضا بر بررسی یک دوازدهم لایحه بودجه تاکید داشتند.

"جهانبخش محبی‌نیا" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به جلسه امروز عصر هیئت رئیسه مجلس، گفت: نحوه رسیدگی بودجه که همچنان به مجلس ارائه نشده، یکی از محورهای جلسه امروز بود که در نهایت اعضا بر تصویب بودجه یک دوازدهم این لایحه تاکید کردند.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس ادامه داد: در این جلسه تاکید شد بودجه سال 90 با رعایت حقوق نمایندگان، کمیسیون‌ها و کمیسیون تخصصی تلفیق بررسی شود.

این نماینده با بیان اینکه در هیات رئیسه تمام تلاش برای آغاز رسیدگی بودجه سال آتی در سال جاری و ادامه آن در سال بعد انجام شد، گفت: اگر به هر دلیلی ایام باقی مانده کفاف رسیدگی به بودجه را نداد طبیعی است چند دوازدهم مطرح خواهد شد و نظر دوستان بر یک دوازدهم و 2 دوازدهم بود.

عضو هیات رییسه مجلس تاکید کرد: اعضا تاکید داشتند حتما بودجه یک دوازدهم مطرح و بررسی شود، اما اگر شرایطی پیش آمد 2 دوازدهم بودجه مطرح می شود.

محبی نیا به روند بررسی بودجه در آیین نامه داخلی اشاره کرد و گفت: در آیین نامه از زمان چاپ و انتشار لایحه بودجه، نمایندگان و همزمان کمیسیون ها به ترتیب 10 و 15 روز فرصت دارند تا این لایحه را بررسی کند.

نماینده مردم میاندوآب افزود: همچنین کمیسیون تلفیق به طور تخصصی 15 روز مهلت دارد نظر خود را در لایحه اعمال کند.

وی با بیان اینکه از زمان چاپ و انتشار تا بررسی کمیسیون تلفیق، بررسی بودجه 25 روز وقت خواهد برد، گفت: همچنین پیش بینی شده است که برای بررسی بودجه در صحن علنی، ارسال به شورای نگهبان، اعلام نظر این شورا مبنی بر انطباق مصوبه مجلس با شرع و قانون و احتمال مطرح شدن ایرادی از سوی شورای نگهبان و رفع آن در مجلس 10 روز وقت خواهد گرفت.

به گفته این عضو هیات رئیسه مجلس بخش دوم رسیدگی به بودجه یعنی صحن و شورای نگهبان به سال بعد موکول خواهد شد.

محبی نیا با بیان اینکه قانون اساسی و آیین نامه داخلی در خصوص چند دوازدهم بودجه نکته ای مطرح نکرده است، گفت: در این زمینه باید تفسیر اجمالی شود، اما از آنجا که بودجه، لایحه تقدیمی دولت است، برداشت می شود که میدان مانور باید در داخل همین لایحه باشد و برشی از آن به شکل چند دوازدهم مطرح شود.

 

تشکیل کمیته ای برای حل مشکلات دولت و مجلس

این نماینده در خصوص محور دیگر جلسه امروز توضیح داد: بالابردن میزان وحدت عملی و کاری بین مجلس، دولت و سایر قوا مورد تاکید قرار گرفت و در نهایت تصمیم گرفته شد هیاتی از اعضای هیات رییسه مجلس تشکیل شود و دیدارهای کاری با رییس جمهور و حل و فصل مشکلات پیش آمده صورت گیرد.

محبی نیا افزود: با تشکیل این هیات در نظر داریم مشورت مجلس با قوای دیگر افزایش یابد چرا که ترکیب قوا منجر به هم افزایی در اداره امور کشور می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet