هفته دفاع مقدس
1389/11/24 18:54:00
سرویس اقتصادی
بنایی:

سرمایه‌گذاری‌های خوبی برای قم جذب شده است

** از مسئله قیام مردم تونس و مصر می‌گوید و معتقد است که امروز شرایط جهان اسلام به خوبی می‌تواند تبیین‌کننده سال ۵۷ و انقلاب اسلامی ایران برای نسل سوم انقلاب باشد.

"علی بنایی" در گفت و گو با نشریه 19 دی تصریح کرد: ما به دنبال صدور انقلاب اسلامی هستیم و باید بدانیم که همین حس اسلام‌خواهی، آزادی‌خواهی و استقلال طلبی برگرفته از انقلاب زمانی که در مردم نهادینه شود در جهان خود به خود رخ می‌دهد و امروز انقلاب ایران زمینه‌ساز تغییرات در جهان است.

وی همچنین درباره استان قم نیر می‌افزاید که سرمایه‌گذاری‌های خوبی برای شهر قم جذب شده است و بهبود چشمگیری در شهر رخ داده و این نشان می‌دهد که مسئولان در حال فعالیت و تلاش برای عمران شهر قم هستند.

 شما جنش مردم مصر و تونس را چگونه ارزیابی میکنید؟

 موج آزادی‌خواهی که امروز جهان عرب را درنوردیده از اثرات انقلاب اسلامی ایران است. آنچه امروز از پیروزی انقلاب و اثرات آن در جهان مشاهده می‌شود برای ما ملموس‌تر و عینی‌تر است.

ما هرچقدر زوایای انقلاب را بشکافیم به عمق آن بیشتر پی خواهیم برد، تاکنون در طول تاریخ 1400ساله اسلام هیچ حادثه‌ای به اندازه واقعه باشکوه انقلاب ایران ظرفیت آن را نداشته که در جهان یک موج ایجاد کند و موج آزادی‌خواهی که امروز کشور تونس و جهان عرب را درنوردیده از اثرات آن انقلاب است و اگر ما بخواهیم کارآمدی انقلاب را ببینیم باید تأثیر آن را بر سایر کشور‌ها نگاه کنیم و مورد بررسی قرار دهیم.

امام خمینی‌(ره) ترس را از مردم ایران و مسلمانان جهان گرفت و امروز ما در مصر شاهد آن هستیم که مردم با دست خالی می‌جنگند و نظامیان را خلع سلاح می‌کنند و با شرایط به وجود آمده صحنه‌های انقلاب روزبه‌روز و ساعت به ساعت در مصر تکرار می‌شود و مردم برای مطالبات خود مبارزه می‌کنند.

بی‌شک مسلمانانی که شخصیت آنها سال‌ها تحقیر شده است با الهام از انقلاب اسلامی می‌توانند عزت خود را دوباره به دست بیاورند.

امروز شرایط جهان اسلام به خوبی می‌تواند تبیین‌کننده سال 57 و انقلاب اسلامی ایران برای نسل سوم انقلاب باشد، ما به دنبال صدور انقلاب اسلامی هستیم و باید بدانیم که همین حس اسلام‌خواهی، آزادی‌خواهی و استقلال‌طلبی برگرفته از انقلاب زمانی که در مردم نهادینه شود در جهان خود به خود رخ می‌دهد و امروز انقلاب ایران زمینه‌ساز تغییرات در جهان است.

پیروزی انقلاب ایران در اواخر قرن بیستم و در شرایطی بود که جهان به دو قطب سرمایه‌گذاری و کمونیسم تقسیم شده بود و پیروزی انقلاب در سال 1979 میلادی به صورت کاملاً غیرمنتظره روی داد به طوری که همه تحلیلگران سیاسی جهان، آمریکا و انگلیس را در بهت و حیرت فروبرد.

با توجه به شرایط منطقه و وجود تسلط رژیم سلطتنتی بر ایران کسی تصور اینکه اسلام بتواند در منطقه بروز کند را نمی‌کرد و این برای دشمنان اسلام با آنکه نمی‌دانستند پیروزی انقلاب اسلامی چه عواقبی برای آنان خواهد داشت، بسیار آزار‌دهنده بود.

 بنابراین شما تصور میکنید که نشانههایی سقوط نظام سرمایهداری در جهان قابل مشاهده است؟

 بله. امروز نشانه‌هایی از افول و سقوط نظام سرمایه‌داری در جهان قابل مشاهده است و تحولاتی که اخیراً در جهان اتفاق افتاد را باید مؤیدی بر این مدعا دانست زیرا انقلاب اسلامی ایران را منشأ بسیاری از تحولات دنیای کنونی است.

 با گذشت بیش از سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی امرزو بیش از هر زمان دیگری تأثیرات انقلاب اسلامی ملموس‌تر شده است. پدیده مبارک انقلاب اسلامی برای دشمنان بسیار آزار‌دهنده بود از این‌رو آنها با نقشه‌های مختلف در مقابل انقلاب توطئه کردند.

 با وجود دسیسه‌ها و مکرهای مداوم ملت ایران، امروز انقلاب اسلامی راه خود را پیدا کرده و با عزت به مسیر قله‌های تعالی و پیشرفت حرکت می‌کنند.

 موجی که انقلاب اسلامی ایران در جهان ایجاد کرده، دنیا را در آستانه تحولی عظیم قرار داده است.

تمدن‌سازی یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های انقلاب اسلامی است و بحمدالله با گذشت بیش از سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی دانشمندان و جوانان ایران زمین با تکیه به ارزش‌های ایمانی و دینی، دستاوردهای گوناگونی را در عرصه‌های مختلف به‌دست آورده‌اند و در حال فتح قله‌های پیشرفت و تعالی هستند.

 آنچه در تونس و مصر در حال اتفاق افتادن است، خارج از تصور و محاسبات سرویس‌های جاسوسی استکبار است، این حرکت با یک قیام مردمی آغاز شد و تبدیل به موجی فراگیر و گسترده شد که همه کشورهای عربی را نگران کرده است.

مقایسه‌ای بین حوادث زمان انقلاب اسلامی و اتفاقاتی که در کشورهای مصر و تونس رخ داد نشان می‌دهد که شباهت‌های بسیاری بین آنها وجود دارد.

دستاوردهایی که نظام اسلامی در عرصه‌های مختلف به دست آورده، بی‌بدیل و بی‌نظیر است و این برکات و دستاوردها باید برای نسل جوان تبیین شود. امروز نشانه‌هایی از افول و سقوط نظام سرمایه‌داری در جهان قابل مشاهده است و تحولاتی که اخیراً در جهان اتفاق افتاد را باید مؤیدی بر این مدعا دانست.

همانطور که میدانید دولت اعلام کرده که ما با خودکفایی بنزین رسیدهایم. آیا امکان صادرات آن وجود دارد؟

تولید بنزین مازاد بر نیاز داخل و صادرات آن، دست‌کم تا سال 91 امکان‌پذیر نیست، در صورت این امکان، درآمدهای آن، در بودجه لحاظ شود و به روزآمدسازی پالایشگاه‌های کشور اختصاص یابد. بنابراین امکان صادرات بنزین تا پایان امسال را بعید است و بر اساس پیش‌بینی‌های کارشناسی مجلس، تولید بنزین مازاد بر نیاز داخل، دست کم تا سال 91 امکانپذیر نیست.

زیرا پالایشگاه‌های کشور هم‌اکنون تنها در حد تأمین مصرف داخلی توانایی تولید بنزین دارند، با بهره‌برداری از پالایشگاه‌های در دست ساخت کشور، ظرف دو سال آینده، امکان صادرات بنزین تولید داخل وجود دارد.

طبق قانون، درآمدهای حاصل از صادرات بنزین باید در بودجه لحاظ شود، در صورت امکان صادرات بنزین، درآمدهای مربوط به این بخش باید صرف به روزسازی و تقویت پالایشگاه‌های کشور شود و توسعه و تکمیل پروژه‌های نفتی و گازی در دستور کار دولت قرار بگیرد.

 برنامه بودجه سال آینده با توجه به خودکفایی کشور در تولید بنزین و اجرایی شدن قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، به بررسی‌های تفصیلی و مطالعه دقیق نیاز دارد و دولت باید با تدوین دقیق برنامه بودجه، هرچه سریع‌تر این لایحه را به مجلس ارائه کند.

 به عقیده شما مدیریت صحیح منابع مالی کشور نیازمند چه چیزی است؟

نیازمند قانون مداری و شفاف بودن عملکرد مسئولان اجرایی است، بنابراین پیشنهاد کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به دولت این است که صراحت و دقت عمل بیشتری در برنامه‌ها و عملکرد خود داشته باشد تا امکان نظارت و کنترل مجلس از بین نرود. بنابراین با غیرقانونی خواندن تأخیر دولت در ارائه برنامه بودجه به مجلس، دولت را به رعایت قانون دعوت می‌کنم.

با ابن شرایط امکان رسیدگی به بودجه در امسال وجود ندارد؟

فرصت کافی برای بررسی بودجه سال آینده وجود ندارد، بنابراین با شرایط که دولت ایجاد کرده است مجبوریم بودجه را برای سه ماه نخست سال آینده تصویب کنیم.

 طبق ماده 216 آئین‌نامه داخلی مجلس دولت موظف بود 15 آذر بودجه سال 90 را به قوه مققنه تقدیم کند و با گذشت هر روز از زمان تعیین شده، مشکلات بسیاری را برای مجلس و کشور ایجاد خواهد کرد.

دولت فردا هم نمی‌تواند بودجه سال 90 را ارائه کند، اخبار واصله از دستگاه مجریه گواه این است که بحث بودجه در دولت مطرح نیست و آنها هیچ اقدامی در باره تدوین و تنظیم این لایحه نکرده‌اند.

 نمایندگان، اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و همچنین هیأت‌رئیسه مجلس با تذکر، درخواست و ارسال نامه، از دولت خواسته‌اند تا لایحه بودجه را هر چه زودتر و سرانجام 10 بهمن به مجلس تقدیم کند.

حداقل زمان لازم برای بررسی بودجه سنواتی 45 روز است و اگر دولت 10 بهمن این لایحه را به مجلس ارسال می‌کرد نمایندگان می‌توانستند با دقت و کارشناسی بودجه مصوب کنند.

در آئین‌نامه بودجه برای این شرایط، تصویب چند دوازدهم بودجه سالانه دیده شده است، مجلس طبق ماده 217 آئین‌نامه می‌تواند بودجه‌ای برای سه ماه نخست سال تصویب و پس از تعطیلات نوروزی، بودجه سنواتی را با دقت بیشتر بررسی کند.

 به عنوان نماینده مردم قم عملکرد قوا را چگونه میبینید؟

اختلاف میان قوا با هیچ اصلی قابل توجیه نیست، باید این احساس در مسئولان به وجود بیاید که در وحدت بخشی میان مردم و اتحاد کشور نقشی اساسی دارند.

با توجه به شرایط خاص کشور‌، ضرورت‌ همدلی مسئولان برای دعوت آحاد ملت به وحدت را لازم دانست. در سفری که مقام معظم رهبری به قم داشتند به مسئولان سفارش کردند نگذارند اختلافات به مردم کشیده شود و ذائقه مردم را تلخ نکنند، طبیعا این سفارش در یک کشور 70 میلیونی فراگیرتر می‌شود.

 بحث اختلاف سران قوا که راهکارهای طبیعی و عادی دارد اگر رسانه‌ای شود و بین مردم کشیده شود، خصوصاً در فضایی که به همدلی و اتحاد گسترده نیاز داریم باعث می‌شود مردم احساس کنند که مدیران سلیقه‌های خود را خارج از چارچوب قانونی اعمال می‌کنند.

همه قوای تعریف شده در قانون اساسی باید از طرف آحاد مردم و مسئولان در حدود وظایف خود به رسمیت شناخته شوند، این‌که از مردم بخواهیم احترام سران قوا را داشته باشند ولی خودمان که باید با هم کار و تعامل داشته باشیم نسبت به این اصل بی‌اعتنا باشیم، ایجاد خلأ و بی‌اعتمادی می‌کند.

عملکرد قوا طبیعتا باید در راستای همگرایی و همدلی میان سران قوای سه‌گانه کشور و نهادهای اجرایی و منتخب مردم باشد. ما باید همدلی و همکاری داشته باشیم تا مردم هم احساس کنند ما در رفتارمان صداقت داریم. اما این‌که بخواهیم بین خودمان جنگ و دعوا داشته باشیم با هیچ اصلی قابل توجیه نیست.

شما وضعیت رسیدگی به قم را چگونه ارزیابی میکنید؟

خدمت به قم بنیه‌های فکری انقلاب را تقویت می‌کند و باید امکانات لازم در راستای رشد علمی قم فراهم شود. هر جایی که تقوا وجود داشته باشد برکت هم خواهد بود، این برکت رشد و نمو در هر بخشی را به همراه خواهد داشت.

یکی از برکات قطعی و اصلی انقلاب اسلامی رشد و بالندگی جهاد دانشگاهی است و می‌توان از جهاد دانشگاهی به عنوان نهادهای با برکت جمهوری اسلامی نام برد.

در این شرایط جوانان برای خودکفایی کشور دست به کار شدند و این شجره طیبه را راه‌اندازی کردند و پس از 32 سال شاهد بالندگی و رشد روزافزون جهاد دانشگاهی هستیم.

قم شهری علمی و مورد عنایت ائمه اطهار است وبا توجه به ویژگی‌ها و شرایط قم به عنوان شهری علمی و مورد عنایت ائمه باید زمینه‌های علمی و بالندگی‌ها در این حوزه بیشتر باشد.

اگر ما در راستای رشد علمی قم تلاش و مسیر توسعه علمی آن را فراهم کنیم همین امر کافی است چرا‌که در راستای تحقق وعده ائمه برای تبدیل قم به یک شهر تمام عیار علمی تلاش کرده‌ایم.

 بنابراین مشکلی در خدمتسانی به مردم ندارید؟

امروز در قم از نظر برنامه‌ریزی و خدمت به مردم هیچ کمبودی نداریم و مسئولان استان باید از این فرصت به دست آمده نهایت بهره را ببرند. شهر قم در حال پیشرفت همه‌جانبه است و امروز قم به یک کارگاه عملیاتی عمرانی تبدیل شده است. سرمایه‌گذاری‌های خوبی برای شهر قم جذب شده است و بهبود چشمگیری در شهر رخ داده و این نشان می‌دهد که مسئولان در حال فعالیت و تلاش برای عمران شهر قم هستند.

 اهمیت شهر قم و توجه ویژه به این شهر مقدس از نظر مقام معظم رهبری بسیار بالاست و ایشان تاکیدات زیادی به عمران شهر قم داشته‌اند. این عظم جدی در اجرای پروژه‌های شهر قم را در هیچ جای کشور شاهد نیستیم و این اجماع، همگی برای این است که قم به عمران و آبادانی برسد و این تحول در طول تاریخ قم بی‌سابقه است. امروز در قم از نظر برنامه‌ریزی و خدمت به مردم هیچ کمبودی نداریم و مسئولان استان باید از این فرصت به دست آمده نهایت بهره را ببرند تا شرمنده زائرین و مجاورین حضرت فاطمه معصومه(س) نشویم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet