ولادت امام موسی کاظم (ع)
1389/11/24 22:34:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در مصاحبه با شبکه العالم - 2:

نظام سیاسی امریکا نمی‌تواند در برابر قدرت آگاهی مردم انقلابی خاورمیانه ایستادگی کند

**رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نظام سیاسی امریکا نمی تواند در برابر قدرت آگاهی و بیداری مردم انقلابی خاورمیانه ایستادگی کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی در گفت و گوی زنده با شبکه العالم ضمن تاکید بر این موضوع که انقلاب مصر متاثر از انقلاب ایران است در ادامه افزود: وجود امام خمینی و شرایط اجتماعی خاص کشور ایران را می‌توان از جمله تفاوت‌های موجود میان انقلاب مصر و ایران یاد کرد.

وی در ادامه جوانان انقلابی مصر را با ذکاوت سیاسی بالا دانست و گفت: زمانیکه آمریکا در تلاش بود بوسیله مذاکره با عمر سلیمان و احزاب مصر دست به یک کلاهبرداری سیاسی بزند، جوانان مصری با ذکاوت خود به این موضوع پی بردند و این نشان دهنده بلوغ سیاسی جوانان مصری است.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جوانان مصری توانستند به تئوری مرحله اول که تغییر ساختار بود، دست بیابند و امید است که تئوری مرحله دوم که در ایجاد ساختار جدید خلاصه می‌شود را نیز عملی کنند.

لاریجانی با اشاره به انقلاب مصر و تونس، این اتفاقات را منحصر به یک کشور ندانست و افزود: این انقلاب‌ها از تونس آغاز شد و نقطه اوجش را در مصر مشاهده می کنیم و در کشورهای دیگر نیز ادامه خواهد داشت.

وی در ادامه صحبت‌هایش به روند تغییر در کشورهای اسلامی اشاره کرد و افزود: تا قبل از جنگ جهانی اول ما شاهد بودیم که کشورهای اسلامی با وجود دیکتاتوری تحت سلطه کشورهای غربی نبودند؛ اما بعد از جنگ جهانی اول سلطه غرب بیشتر شد.

لاریجانی در ادامه تشریح کرد: بعد از جنگ جهانی دوم کشورهای اسلامی به آمریکا یا شوروی وابسته شدند و برای ادامه حیات خود باید به یکی از این دو قطب تکیه می‌زدند و بعد با ایجاد اسرائیل در خاورمیانه تلاش کردند تا فشار بیشتری را به کشورهای اسلامی وارد کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی ایجاد انقلاب اسلامی ایران را شکافی در برنامه های غرب تلقی کرد و افزود: انقلاب ایران و فتوای امام خمینی در رابطه با سلمان رشدی شدیدترین ضربات را به کشورهای غربی وارد کرد و این زمینه را برای بیداری انقلابی کشورهای اسلامی فراهم آورد.

وی در ادامه افزود: با سقوط شوروی، آمریکا گمان کرد که به یک قدرت در خاورمیانه مبدل شده است اما واقعه 11 سپتامبر و بحران‌های اقتصادی خط بطلانی بر این تفکرات کشید و اتفاقات عراق، افغانستان و جنگ 33 روز لبنان بر شدت این تفکر افزود.

نماینده مردم قم در مجلس در ادامه افزود: نظام سیاسی امریکا نمی تواند در برابر قدرت آگاهی و بیداری مردم انقلابی خاورمیانه ایستادگی کند.

لاریجانی ضمن اشاره به بازیابی هویت مردم مصر افزود: خاورمیانه وارد مرحله جدیدی شده است و این مرحله ارتجاع نیست؛ بلکه می توان آن را بازگشت به خویشتن نامید بنابراین امریکا باید بداند که با این حرکات نمی تواند در برابر ملت های آزاده ایستادگی کند.

رئیس مجلس مجلس شورای اسلامی گفت: امریکا در تلاش است که این موضوع را القاء کند که ابهت سیاسی و اقتصادی خاورمیانه متکی به این کشور است؛ اما با وجود نظم جدیدی که در خاورمیانه ایجاد شده است نمی تواند به خواسته های خود دست پیدا کند.

لاریجانی نظم جدید خاورمیانه را حاصل بیداری اسلامی مردم مسلمان دانست و افزود: مردم مسلمان خواهان بازگشت به هویت خود هستند و دیگر تحمل وابستگی به کشور امریکا و غرب را ندارند.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: تلاش های امریکا مذبوهانه است و مردم خواهان ایجاد کشورهای دموکراتیک هستند و امریکا بهتر است به حقوق مسلمانان احترام گذاشته و تعامل منصفانه ای میان مسلمانان برقرار کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet