ولادت امام موسی کاظم (ع)
1389/11/25 10:48:00
سرویس سیاسی
آوایی:

همگرایی ایران و ترکیه زمینه‌ساز افزایش وحدت جهان اسلام است

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در بهترین دوران خود از نظر توسعه و عمق روابط قرار دارند،خاطرنشان ساخت: همراهی و همگرایی هرچه بیشتر ایران و ترکیه زمینه‌ساز افزایش وحدت در جهان اسلام است.

"سید احمد آوایی" نماینده دزفول در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به سفر رییس جمهور ترکیه به ایران، اظهار داشت: با روی کار آمدن عبدالله گل و اسلام گرا‌ها در ترکیه و با ابتکار عملی که دولت از خود نشان داد شاهد گسترش روابط بین این دو کشور بودیم و امروز دو کشور در بهترین دوران خود از نظر توسعه و عمق روابط قرار دارند.

وی به مواضع مشترک ایران و ترکیه خصوصا در مسائل مربوط به جهان اسلام اشاره کرد و گفت: دو کشور در مسائل مختلف سیاسی و اقتصادی مواضع مشترکی دارند اما اوج این همگرایی و همسویی را در مسائل مربوط به جهان اسلام آز جمله مسئله فلسطین و لبنان می‌توان مشاهده کردکه هر دو کشور در جهت حمایت از مردم مبارز این کشور‌ها حرکت ‌کرده‌اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی تصریح کرد: در بحث هسته‌ای هم ترکیه همیشه از مواضع به حق جمهوری اسلامی ایران دفاع کرده که آخرین نمونه آن میزبانی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در استانبول بود.

نماینده دزفول با تاکید بر شرایط خاص و حساس منطقه خصوصا بعد از تحولات مصر و تونس، خاطرنشان ساخت: آمریکا و اسرائیل امروز وضعیت متزلزل و نابسامانی را در منطقه خاورمیانه تجربه می‌کنند و مطمئنا به دنبال آن هستند که به هر طریقی به این وضعیت متزلزل سرو سامان دهند از این رو کشورهای منطقه باید با انسجام و همگرائی بیشتر با هرگونه توطئه این کشورهای استکباری مقابله کنند.

آوایی افزود: مردم مسلمان و مبارز مصر امروز بیش از هر زمانی نیازمند حمایت معنوی سایر کشورهای مسلمان هستند و جمهوری اسلامی ایران و ترکیه به عنوان کشورهایی مسلمان و مطرح در عرصه بین المللی نقش حائز اهمیتی در این مقطع زمانی دارند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بر اهمیت وحدت جهان اسلام تاکید کرد و گفت: در شرایطی که آمریکا و هم پیمانانش بیش از هر زمانی سیاست اسلام هراسی را در عرصه بین المللی دنبال می کنند، همراهی و همگرایی هر چه بیشتر ایران و ترکیه می‌تواند زمینه را برای افزایش وحدت در جهان اسلام فراهم کند.

این نماینده مجلس در ادامه به برخی نقایص در سیستم سیاست خارجی کشورمان نیز اشاره کرد و اظهار داشت: با وجود آنکه تلاش‌های زیادی برای برقراری روابط با کشورهای مختلف از سوی سیستم سیاست خارجی ما انجام می‌شود اما بعضا این روابط استمرار پیدا نمی‌کنند و به یک یا دو مذاکره و جلسه محدود می‌شوند.

آوایی تاکید کرد: متاسفانه سیستم بروکراسی حاکم بر نظام اداری و اجرایی کشورمان نیز بر این مشکل افزوده است، از این رو باید با برنامه ریزی بیشتر و دقیق‌تر در جهت گسترش و استمرار روابط با کشورهای همسایه خصوصا کشورهای اسلامی منطقه حرکت کنی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet