عید سعید غدیرخم
1389/11/25 19:35:00
سرویس اقتصادی
قنبری:

نظام بیمه‌ای کشور ملوک‌الطوایفی است

**شاید انگیزه آرمان عدالت اجتماعی مهمترین دلیل تدوین‌کنندگان قانون‌اساسی برای تأکید غلیظ بر ضرورت گسترش بیمه همگانی و تأمین اجتماعی همه اقشار جامعه بوده است و از همین رو اصل بیست‌و نهم قانون ‌اساسی جمهوری اسلامی در کتابچه قانون اساسی ایران بعد از انقلاب گنجانده شده است.

نشریه طنین در این شماره برای بررسی وضعیت بیمه‌ها، با داریوش قنبری نماینده ایلام و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت و گو کرده است:

جناب آقای دکتر قنبری ارزیابی کلی شما از وضعیت بیمه حال حاضر کشورمان چیست؟

می‌توانم بگویم که وضعیت بیمه‌ها در ایران به نسبت بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته وضعیت چندان مناسبی محسوب نمی‌شود و به‌رغم آنکه اصل 29 قانون اساسی، برخورداری از بیمه و تأمین اجتماعی در تمام ابعاد از جمله بازنشستگی، پیری و از کارافتادگی را در نظر گرفته و اصلی مترقی برای گسترش بیمه‌های همگانی است اما در کشورمان توجه چندانی به آن نشده است.

نهادهای مختلف کشور از جمله مجلس شورای اسلامی در این زمینه مبادرت به چه اقداماتی نموده‌اند؟

مجلس باتوجه به این اصل مهم قانون اساسی و برای بر زمین نماندن آن مبادرت به تنظیم قوانین متعددی نموده و به همین منظور بیمه کارگران، قالیبافان، رانندگان، شاغلان صنایع دستی و اکنون نیز بیمه زنان‌خانه‌دار در حال پیگیری است ضمن آنکه برای تحقق وضعیت مطلوب قوانین عادی نیز به تصویب می‌رسند اما مع‌الاسف در مرحله اجرا آن‌گونه که باید و شاید به نتیجه مطلوب نمی رسند، بنابراین در حال حاضر تا رسیدن به وضعیت مطلوب و رسیدن به اهداف اصل 29 قانون اساسی فاصله زیادی داریم.

 وضعیت بیمه روستاییان چگونه است؟

براساس قانون بیمه روستاییان باید پنچ میلیون نفر بیمه می‌شدند که تاکنون تحقق نیافته که از جمله دلایل عدم تحقق آن‌را نیز می‌توان صدور دستورالعمل‌های تا حدودی خلاف روح قانون از سوی دولت دانست که به عامل محدودکننده تحقق کامل قانون بیمه روستاییان تبدیل شده. به‌عنوان مثال در حالی‌که در قانون بیمه روستاییان ذکری از سقف سنی به میان نیامده اما دولت سقف سنی بالای 55 سال را مدنظر خویش

قرار داده است.

 برای گسترش پوشش خدمات درمانی در بین آحاد جامعه چه اقداماتی به انجام رسیده است؟

به اعتقاد من باتوجه به مطلوب نبودن وضعیت بیمه‌ها در کشورمان، حتی افراد تحت پوشش بیمه هم خدمات مناسبی دریافت نمی‌کنند و دفترچه‌های درمانی که در اختیار افراد تحت پوشش بیمه هم خدمات مناسبی دریافت نمی‌کنند و دفترچه‌های درمانی که در اختیار افراد جامعه است عمدتاً کارایی چندانی ندارند چراکه نظام واحد بیمه‌ای وجود ندارد و وضعیت نظام بیمه‌ای کشور به صورت ملوک‌‌الطوایفی است، از این رو بسیاری از دفترچه‌های بیمه تنها در مراکز بهداشتی فاقد کیفیت بالا به کار می‌آیند که این موضوع هزینه‌های درمان و سلامت مردم را بالا می‌برد.

مشکل دیگری که می‌توان برای بیمه کشورمان برشمرد این است که بیمه به عنوان یک حق تلقی نمی‌شود و به عنوان یک امتیاز بدان نگریسته می‌شود. این در حالی است که قانون اساسی برحق بودن این موضوع صحه گذاشته و حق بیمه همگانی و تأمین اجتماعی را برای آحاد جامعه و ملت در نظر گرفته است اما آنچه مشاهده شده این است که پیش از این بیمه صرفاً به کارمندان دولت تعلق می‌گرفت که نشانه همان نگاه امتیاز محور بود که عرض کردم.

 به نظر شما برای کاهش نرخ مشارکت مردم در پرداخت هزینه‌های درمان چه باید کرد؟

در حال حاضر 70درصد هزینه‌های درمان برعهده مردم است اما مطلوب این است که 70 درصد هزینه‌های درمان به دولت محول شده و هزینه مردم به 30 درصد برسد و مسئولان نیز باید در راستای اجرای این سیاست که بخشی از عدالت اجتماعی را تأمین می‌کند اقدام لازم را به عمل آورند.

 گسترش مراکز تخصصی و فوق‌تخصصی و امکانات تشخیص گرانقیمت همچون سی. ‌تی. ‌اسکن و ام‌. آر. ‌آی در مناطق محروم چگونه بوده است و چالش‌های پیش‌روی آن چیست؟

گسترش این مراکز در ایلام و سایر استان‌های محروم چندان خوب نبوده ضمن آنکه با کمبود متخصصان مربوطه در این مناطق مواجه هستیم البته در استان یک دستگاه ام. ‌آر. آی وجود دارد که ظاهراً جوابگوست اما در تأمین بخشی از تجهیزات دچار مشکل هستیم. به عنوان مثال در برخی از شهرستان‌های استان حتی دستگاه سونوگرافی هم نداریم.

 وضعیت بیمارستان‌های تکمیل شده اما به بهره‌برداری نرسیده استان چگونه است؟

بعضاً مشاهده می‌شود که از ظرفیت کامل بیمارستان‌های تکمیل شده استفاده نمی‌شود و در برخی شهرستان‌ها همچون شیروان، ایوان و مهران متخصصان به‌صورت دوره‌ای حضور می‌یابند، بنابراین نیازهای درمانی شهرستان‌های مورد نظر به خوبی قابل رفع نیستند و بیماران مجبور به مراجعه به مرکز استان یا سایر استان‌ها می‌شوند. به نظر من برای حل این مشکل باید به لحاظ تأمین نیروی متخصص سهمیه‌ای برای مناطق محروم در نظر گرفته شود و برنامه‌ریز‌ی‌های مناسبی توسط وزارت بهداشت برای توزیع متخصصان درمانی صورت گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet