خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/11/26 13:05:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دیدار رئیس جمهور ترکیه:

همکاری‌های دو کشور عامل آرامش و ثبات در منطقه و جهان است

**رئیس مجلس شورای اسلامی همکاری‌های راهبردی ایران و ترکیه را عامل آرامش و ثبات در منطقه و جهان دانست.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی صبح امروز سه‌شنبه 26 بهمن ماه در دیدار "عبدااه گل" رئیس جمهور ترکیه و هیئت همراه، روابط دو کشور را مناسباتی راهبردی و ورای همسایگی خواند و با تاکید بر وجود ظرفیت‌ها و فرصت‌های فراوان دو کشور برای همکاری گفت: باید کارهای بزرگی برای تحکیم و تقویت پیوندهای برادرانه فی مابین در همه عرصه‌ها انجام داد.

وی افزود: زمینه برای سرمایه‌گذاری مشترک دو کشور در زمینه‌های مختلف به ویژه نفت و گاز و پروژه های زیربنایی فراهم است.

لاریجانی در ادامه با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی نگاه بسیار مثبتی برای افزایش سطح همکاری‌های دوستانه با ترکیه دارد، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی از هر اقدامی برای توسعه همه‌جانبه روابط دوجانبه حمایت می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن قدردانی از مواضع ترکیه در قبال مسائل منطقه به ویژه مسئله فلسطین و موضوع هسته‌ای ایران گفت: همکاری‌های راهبردی دو کشور عامل آرامش و ثبات در منطقه و جهان است.

لاریجانی همچنین تحولات کنونی منطقه را بسیار حساس و راهبردی دانست و یادآور شد: قدرت‌های بین‌المللی علاقه ندارند اراده ملت‌ها در تحولات کنونی حاکم شود.

عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه نیز در این دیدار با اشاره به پیوندهای دیرینه فرهنگی و برادرانه دو ملت گفت: سطح همکاری‌های اقتصادی، تجاری دو کشور متناسب با مناسبات تاریخی دو ملت نیست و باید موانع توسعه همکاری‌های دوجانبه را از میان برداریم.

وی نقش مجالس را در تحکیم و تقویت پیوندهای دوستانه دو کشور بسیار مهم دانست و خاطر نشان کرد: ارتباط نزدیک مجالس دو کشور به ویژه کمیسیون‌های تخصصی مجالس می‌تواند در تسهیل همکاری‌ها بسیار موثر باشد.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه با تاکید بر حمایت کشورش از مواضع هسته‌ای ایران تصریح کرد: مسئله هسته‌ای ایران باید از طریق گفتگو و مذاکره حل شود و ترکیه در این مسیر به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد.

وی مذاکرات استانبول را مذاکرات مفیدی خواند و افزود: ایران و ترکیه به مشورت‌ها و تبادل نظر میان خود در این زمینه ادامه خواهند داد.

عبدالله گل همچنین تحولات کنونی منطقه را تحولاتی ریشه‌ای خواند و افزود: حکومت‌های منطقه در آینده به حکومت‌هایی توانمندتر و سالم‌تر تبدیل خواهند شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet