عید سعید غدیرخم
1389/11/27 12:21:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در همایش جهرم و انقلاب اسلامی -1

اراده مردم در مجلس ظهور می‌یابد

**رییس قوه مقننه گفت: فرمایش امام راحل مبنی بر اینکه "مجلس در راس امور است" حاکی از این است که همه مردم و مسئولان بدانند که اراده مردم از مجلس بیرون می‌آید، هم حقوق عامه، ایجاد آبادانی و ایجاد عدالت در مجلس است و هر جا که در مورد حقوق مردم بحثی پیش آمد مجلس نمی تواند بایستد و کوتاه بیاید.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی لاریجانی" رئیس قوه مقننه کشورمان روز چهارشنبه 27 بهمن ماه در همایش ملی "جهرم و انقلاب اسلامی"، اینگونه همایش‌ها را زمینه ای برای روشن شدن ابعاد بیشتر انقلاب اسلامی و حوادث پس از آن دانست و گفت: در این کنفرانس‌ها جلوه های تازه ای از انقلاب ظاهر می‌شود که به دلیل برخی از حوادث و سنگ‌اندازی‌های پس از انقلاب ما نتوانستیم به طور خاص به همه ابعاد آن بپردازیم اما این کنفرانس ها این زمینه را برای ما فراهم می کند و می تواند بعضی خلاءها در معرفی و شناسایی انقلاب را پر کند.

وی همچنین به شخصیت های مذهبی جهرم و افرادی از این شهر که درانقلاب اسلامی نقش موثری داشتند اشاره کرد و اظهار داشت: جهرم یک نسبت عمیق تری نسبت به برخی بلاد دیگر با انقلاب اسلامی داشته است.

رئیس مجلس یکی از خصوصیات مدینه فاضله در بین محققان را مسئله دینداری عنوان کرد و افزود: راه سعادت در همین مسئله است در واقع مناسبات افراد در مدینه فاضله ما براساس دینداری است یعنی اگر مدینه و عرصه مناسباتش براساس مسائل دینی باشد ارتقاء بزرگی پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: بعد از رنسانس و  حوادث مختلفی که در دنیا اتفاق افتاد، توجه به موضوع دین نشد و علم و سیاست را از دین جدا کردند که این امر مشکلاتی را برای آنها به وجود آورد و البته در برخی از کشورهای شرقی نیز تاثیر گذاشت؛ ازجمله روشنفکران سیاسی ما.

لاریجانی باتاکید بر اینکه مدینه فاضله مدینه ای است که براساس دینداری باشد گفت: متاسفانه نحله هایی در غرب باعث ایجاد مشکلاتی برای آنها شد در واقع اگر کشورهای غربی امروزه با یک سری از خلاءها مواجه هستند به دلیل دوری از دینمداری است.

وی یکی از اهداف انقلاب اسلامی ایران را مناسبات دینی خواند و افزود: در سنت اصلی و اسلامی ما آنجایی مدینه فاضله است که مناسباتش براساس دین باشد؛ اگر مناسبات دینی شد منطق کار تغییر می کند و ما امروز شاهد این هستیم که تفاوت هایی میان جمهوری اسلامی و برخی کشورهاست و این میراث امام (ره) است.

رئیس قوه مقننه روند شکل‌گیری انقلاب اسلامی را در چهار مرحله عنوان و تصریح کرد: یک مرحله قبل از پیروزی انقلاب است؛ یعنی از پانزده خرداد 1342 تا بهمن سال 1357. این دوره دوره شکل گیری و تکمل انقلاب است. در این دوره انقلاب علما بزرگ دانشمندان و روشنفکرانی مانند مطهری، بهشتی و باهنر در کنار امام بودند. در واقع آنها حلقه توزیع کننده عقلانی تفکر امام در توده‌ها بودند.

وی با اشاره به حوادث مصر و تونس، این حوادث را حرکت عجیبی دانست که به شناخت احتیاج دارد. نباید توقع داشت که اینگونه تحرکات انقلابی در منطقه به سرعت به نتیجه برسد.

لاریجانی با بیان اینکه عده ای در این قیام‌ها می‌خواهند خیلی زود نتیجه بگیرند، در صورتی که انقلاب باید در توده‌ها عمیق شود تا پیروز شود در غیر این صورت آن انقلاب پیروز نخواهد شد تاکید کرد: تا حقایق انقلاب در بین توده‌ها جا نگیرد به سرانجام نمی رسد.

وی یاداور شد: انقلاب ایران 15 سال طول کشید تا در دل توده‌ها جای گرفت. انقلابی که پانزده سال ریشه دارد الگوی خوبی برای تمام منطقه است.

وی با بیان اینکه جوهره انقلاب اسلامی را امام شکل دادند، گفت: تفکر دینی امام و نتیجه حرکت علما و دانشمندان و حوزه ها بود که آرام آرام نهاد فکر دینی را در سرشت افراد شکل داد.

رییس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه کار بعدی مردم از سال 57 و پس از پیروزی انقلاب آغاز شد، تصریح کرد: مهمترین تیزهوشی و درایت امام راحل، تاسیس نهادهای اصلی انقلاب بود که در همان سال های اولیه انقلاب توانستند این نهادها را شکل دهند.

وی یاداور شد: در صورتی که امروز می‌بینید که چنین کاری، کار مشکلی بود و رهبری فرزانه بود که این تشکل‌ها را شکل داد.

وی همچنین خصوصیات دینی مردم را در پیشرفت ایران تاثیرگذار دانست و افزود: در همان سال اول انقلاب امام نهادهای اصلی مانند قانون اساسی، مجلس و ریاست جمهوری را شکل دادند و که به دستاوردهای انقلاب تبدیل شدند.

لاریجانی تاکید کرد: نهادهای مردمی سرمایه‌های مهم انقلاب برای صیانت از حقوق مردم و برقراری عدالت است.

رییس قوه مقننه با نقل فرمایش امام راحل مبنی بر اینکه "مجلس در راس امور است"،تاکید کرد: این گفته امام خمینی حاکی از این است که همه مردم و مسئولان بدانند که اراده مردم از مجلس بیرون می‌آید، هم حقوق عامه، ایجاد آبادانی و ایجاد عدالت در مجلس است و هر جا که در مورد حقوق مردم بحثی پیش آمد مجلس نمی تواند بایستد و کوتاه بیاید.

وی ادامه داد: در مورد سایر نهادها هم امام راحل تاکید داشتند که همه آنها باید با رای مردم انتخاب شوند؛ رئیس جمهوری باید با رای مردم انتخاب شود و نظام اسلامی نیز باید با رای مردم ساخته شود.

علی لاریجانی با بیان اینکه این موضوع به نظریه مهمی تبدیل شد، اظهار داشت: در نظام مردم سالاری جمهوری اسلامی کارها بر پایه نظر مردم، اما در راستای انقلاب اسلامی باید باشد.

ادامه دارد

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet