آغاز امامت امام زمان (عج)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
یحیی‌زاده از وقایع اخیر منطقه:

پیروزی ملت مصر در 22 بهمن یک معجزه الهی بود

سرویس بین الملل
**نماینده تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی درباره تحولات اخیر مصر پس از استعفای حسنی مبارک گفت: انقلاب بزرگی که از طرف مردم مصر بر خلاف همه نقشه‌ها و برنامه‌های استکبار و صهیونیسم صورت گرفت، انقلابی بود که امام راحل سال‌ها قبل از این آن را پیش‌بینی کرده بود و در صحبت‌های رهبر معظم نیز بارها نسبت به اینگونه اتفاقات و انقلاب‌های اینچنینی هشدار داده شده بود.
چهارشنبه 27 بهمن 1389 ساعت 15:18

"سیدجلال یحیی‌زاده" در گفت و گو با هفته نامه بشارت، گفت: مصر و ایران دو کشور بزرگ اسلامی هستند که از جهت تمدن، پیشینه، فرهنگ، تفکر و نهضت‌های آزادی بخش و افراد انقلابی در همه کشورهای اسلامی ممتاز هستند. طبعاً وقتی مصر متمدن و کهن با مردم اصیل و ریشه دار عرب در کنار اسرائیل به این شکل به پا خیزند، استکبار و صهیونیسم به شدت احساس خطر خواهد کرد و طبیعی است که خیلی زود به فکر چاره می‌افتد.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها با فشاری که بر اسرائیل آورده‌اند، چاره‌ای جز این ندیده‌اند که هر چه زودتر زمام امور را در مصر به دست گیرند و اجازه ندهند آنچه در ایران و حتی عراق رخ داد، تکرار شود. آنچه در این چند روز در مصر دیده شده، مثل راهپیمایی‌ها و نماز جمعه میلیونی یا تکبیرهای پی در پی و سجده شکر پس از سقوط دیکتاتور 30 ساله یا اینکه یک جوان مصری در مصاحبه با خبرنگار خارجی می‌گوید؛ آمریکایی‌ها می‌خواهند عمر سلیمان را مثل شاپور بختیار به ما تحمیل‌کنند و ما اجازه نمی‌دهیم، نشانگر بصیرت و آگاهی این مردم نسبت به شگردهای آمریکا و اسرائیل است که به سادگی گول دسیسه‌های ایشان را نخواهند خورد.

او افزود: با این حساب می‌توانیم قدری امیدوار باشیم که این انقلاب که به تازگی آغاز شده، با تلاش و مجاهدت مردم مصر به موفقیت نهایی ختم شود. این انقلاب که در 18 روز حضور مستمر مردمی، دقیقاً روز 22 بهمن و همزمان با سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب، منجر به سقوط حسنی مبارک شد و به تعبیر زیبای رئیس مجلس، معجزه‌ای الهی بود که این دو اتفاق بزرگ با همه مخالفت‌های استکبار همزمان شدند و این مسئله برای ملل اسلامی بسیار دلگرم‌کننده و تأثیرگذار است.

یحیی‌زاده همچنین درباره مواضع دولت نهم و دهم در سیاست خارجی خود گفت: در مجموع، در دولت نهم و دهم سیاست خارجی ما از حالت انفعالی بیرون آمد و بیشتر حالت فعال و اقتدار به خود گرفت و سیاستی ابتکاری و انقلابی با حالتی تهاجمی در پیش گرفته شد که به نظر می‌رسد با سه اصل عزت، حکمت و مصلحت که رهبر معظم در سیاست خارجی بر آن تأکید داشتند، هماهنگ‌تر بود.

این نماینده اضافه کرد: ما با استفاده از این روش و با زمینه‌ای که ایجاد شده بود، به موفقیت‌های خوبی رسیدیم، البته من هرگز نمی‌خواهم تلاش‌های دولت‌های پیشین را با این جملات زیر سؤال ببرم و معتقدم همان روش‌ها هم زمینه‌ساز اجرای این روش در این شرایط بود.

 یعنی به تعبیری، شاید اگر برخی از آن روش‌ها و استراتژی‌ها در سال‌های قبل از دولت نهم در پیش گرفته نمی‌شد، افکار عمومی داخلی و بین‌المللی ابتدا موافق و پذیرای سیاست اینچنینی در سیاست خارجی نبود اما وقتی آن راه‌ها هم طی شد و نتیجه مناسبی در پی نداشت، افکار بین‌المللی و به ویژه افکار داخلی آمادگی برای اجرای چنین روشی در دیپلماسی خارجی را داشت.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهارکرد: شاید اگر همین دولت 15 سال قبل می‌خواست چنین روشی در سیاست خارجی در پیش بگیرد، موفق نمی‌شد، اما الان در این شرایط و با توجه به راه طی شده، دولت به خوبی توانست از زمینه ایجاد شده بهره‌برداری کند و قله‌های مختلفی را فتح کند.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000