ولادت امام موسی کاظم (ع)
1389/11/28 14:11:00
سرویس سیاسی

استعفای یکی نماینده ارشد جناح مخالف در پارلمان میانمار

**یکی از اعضای ارشد جناح مخالف در پارلمان میانمار (برمه) از سمتش خود استعفا داد.

به گزارش خانه ملت به نقل از رونامه نیویورک تایمز، پس از گذشت تنها سه هفته از بازگشایی نخستین پارلمان ملی میانمار پس از 20 سال حکومت نظامی در این کشور، یکی از اعضای ارشد حزب مخالف "جانتا" در پارلمان از سمت خود استعفا داد.

تاکنون هیچ اخباری درباره دلایل استعفا این نماینده منتشر نشده است.

پیش از این "فرهان حق" سخنگوی سازمان ملل متحد در گفت‌وگو با خبرنگاران ضمن ابراز خوشحالی از روند برگزاری انتخابات و تشکیل نخستین پارلمان میانمار پس از 20 سال حکومت نظامی در این کشور گفت: تغییر سیستم قدرت در میانمار می تواند نخستین و مهمترین گام برای ایجاد تغییرات در وضع موجود در این کشور باشد.

نمایندگان پارلمان جدید میانمار که چندی پیش آغاز به کار کرد؛ در جلسه روز جمعه گذشته با رای بالا به همه وزیران پیشنهادی رئیس‌جمهور جدید این کشور برای تصدی مسئولیت 30 وزارتخانه دولت رای مثبت دادند.

پارلمان جدید میانمار که سه هفته گذشته نخستین جلسه آن برگزار شد، پس از اعلام اسامی پنج تن از نامزدهای تصدی پست ریاست جمهوری، سرانجام "تین شین" را به عنوان نخستین رئیس‌جمهور میانمار انتخاب کرد.

در حالی جنرال نظامی وفادار به نظام میانمار و نخست‌وزیر سابق این کشور به عنوان رئیس‌جمهور جدید انتخاب شده است که به گفته مقام‌های دولتی میانمار دولت جدید عنوان غیرنظامی را یدک می‌کشد.

وی در زمان تصدی پست نخست‌وزیری وجهه بین‌المللی نسبتا مناسبی برای میانمار فراهم کرد و به گفته کارشناسان مناسب‌ترین گزینه برای ریاست جمهوری این کشور به ‌شمار می‌رود.

این نخستین پارلمان ملی منتخب مردم میانمار پس از دو دهه حکومت نظامی در این کشور است که در گامی دیگر برای حرکت به سمت برقراری دموکراسی در میانمار سه هفته گذشته آغاز به کار کرد.

یک چهارم از کرسی های پارلمان میانمار از سوی حزب حاکم میانمار انتخاب می‌شوند که همگی دارای رتبه‌های نظامی هستند.

در انتخابات پارلمانی میانمار حزب هوادار ارتش پیروز شد و توانست اکثریت کرسی‌های پارلمانی را از آن خود کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet