ولادت امام موسی کاظم (ع)
1389/11/28 17:56:53
سرویس اقتصادی
عباسپور با تشریح ابعاد نخستین بودجه برنامه پنجم:

طرح دقیق هدفمندی یارانه‌ها در بودجه90 ضروری است

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان این که بودجه ۹۰ نخستین بودجه برنامه پنجم توسعه است، تأکید کرد: دولت باید توجه کند که بودجه ۹۰ با اهداف و مفاد تعیین شده در این برنامه هم‌سو باشد و قانون هدفمندی یارانه‌ها در این بودجه به‌طور شفاف طرح شود.
طرح دقیق هدفمندی یارانه‌ها در بودجه90 ضروری است رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان این که بودجه 90 نخستین بودجه برنامه پنجم توسعه است، تأکید کرد: دولت باید توجه کند که بودجه 90 با اهداف و مفاد تعیین شده در این برنامه هم‌سو باشد و قانون هدفمندی یارانه‌ها در این بودجه به‌طور شفاف طرح شود. https://cdn.icana.ir/d/019/194.jpg طرح,دقیق,هدفمندی,یارانه‌ها,در,بودجه90,ضروری,است Icana

"علی عباسپور تهرانی فرد" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت، با تأکید بر این که دولت با بی توجهی به آیین نامه داخلی مجلس عدم پایبندی به قانون را نشان داد، تصریح کرد: تأکید مجلس برای ارسال بودجه در 15 آذر به دلیل زمان بندی دقیق در بررسی این لایحه مهم مالی کشور است.

 نماینده مردم تهران افزود: در حالی این تأخیرها رخ داده است که بودجه سال 90 حساسیت‌های ویژه‌ای دارد، لایحه بودجه 90 نخستین سند مالی کشور خواهد بود که در اولین سال برنامه پنجم توسعه کشور باید اجرا شود.

 

ضرورت انطباق بودجه با برنامه پنجم توسعه

 عباسپور با بیان این که برنامه پنجم توسعه کشور از ابتدای فروردین سال 90 اجرایی خواهد شد و باید بودجه سنواتی منطبق بر آن باشد،گفت: دولت توجه کند که بودجه آتی هم جهت با اهداف و مفاد تعیین شده در برنامه پنج ساله پنجم باشد.

 به گفته وی، بودجه سال آینده، نخستین لایحه پس از اجرایی شدن قانون هدفمندی یارانه‌ها است، از این رو باید به طور شفاف این قانون در بودجه سال 90 مطرح شود.

 

دولت در باره ابهام های هدفمندی یارانه ها توضیح دهد

 عباسپور تأکید کرد: در اجرای هدفمندی یارانه‎‌ها ابهام‎ های بسیاری وجود دارد و مجلس لازم می‌داند دولت در باره این مسائل توضیح دهد و حتما رویه خود را در سند مالی سال آینده به روشنی مشخص کند.

 این نماینده با یادآوری ایجاد صندوق توسعه ملی در برنامه پنجم توسعه گفت: یکی از مفاد مهم برنامه پنجم توسعه، ایجاد و تأسیس صندوق توسعه ملی است، از آنجا که بودجه سال آینده باید هم جهت با برنامه پنجم باشد، دولت باید به این صندوق جدید توجه کند و درآمد و هزینه‌های صندوق توسعه را تعیین تکلیف کند.

 

بی خبری مسئولان اجرایی از بودجه بخش های مختلف

 عباسپور با بیان نگرانی در بودجه دستگاه‌های اجرایی زیر مجموعه آموزشی کشور، گفت: برای مشخص شدن بودجه بخش‌های آموزشی، چندین بار اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس جلسه‌هایی با مسئولان مربوط ترتیب داد، اما متأسفانه آنها هم از بودجه تعیین شده برای بخش‌های مختلف بی‌خبر بودند.

 وی با تأکید بر این که در سال‌های گذشته دستگاه‌های اجرایی تا زمان اعلام وصول و بررسی بودجه در مجلس، از اعتبار تعیین شده برای خود بی‌اطلاع بودند، افزود: متأسفانه سال‌های اخیر دولت این رویه را در پیش گرفته و نگرانی بسیاری برای مسئولان ایجاد کرده است، زیرا آنها از اعتبار بی خبرند و مطمئن نیستند آیا بودجه در نظر گرفته شده منطبق بر نیاز دستگاه‌های اجرایی است یا خیر.

 رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در باره موضوع‌های آموزشی در برنامه پنجم توسعه تصریح کرد: در برنامه پنجم توسعه بخش علم و فن‌آوری دیده شده، در حالی که تاکنون دولت در باره اعتبار این بخش از آموزش هیچ صحبتی نکرده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet