خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/11/29 09:09:01
سرویس سیاسی
نماینده قائم‌شهر:

استانی شدن انتخابات مجلس، جایگاه قوه مقننه را ارتقا می‌دهد

نماینده قائمشهر با دفاع از طرح استانی شدن انتخابات مجلس، اعلام کرد: استانی شدن انتخابات، جایگاه مجلس را ارتقا داده و باعث می‌شود که بیشتر به کارهای اساسی پرداخته شود.
استانی شدن انتخابات مجلس، جایگاه قوه مقننه را ارتقا می‌دهد نماینده قائمشهر با دفاع از طرح استانی شدن انتخابات مجلس، اعلام کرد: استانی شدن انتخابات، جایگاه مجلس را ارتقا داده و باعث می‌شود که بیشتر به کارهای اساسی پرداخته شود. https://cdn.icana.ir/d/019/90.jpg استانی,شدن,انتخابات,مجلس،,جایگاه,قوه,مقننه,را,ارتقا,می‌دهد Icana


"سیدعلی ادیانی راد" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به بررسی طرح تغییر نظام انتخاباتی مجلس در کمیسیون شوراها و امور داخلی، گفت: نظام انتخاباتی فعلی علی رغم مزایایی که دارد، دارای اشکالات جدی است که بیشتر نمایندگان و روسای 7 دوره گذشته مجلس به آن اذعان کرده‌اند.

نماینده قائم‌شهر، سواد کوه و جویبار با اعلام اینکه به اذعان بسیاری از نمایندگان دوره حال و گذشته بیش از90 درصد وقت نمایندگان در نظام انتخاباتی موجود صرف کارهای غیراصولی می شود، افزود: این درحالی است که نظارت و قانونگذاری جزء وظایف اصلی نمایندگان است؛ در صورتی که در شرایط فعلی غالب وقت نمایندگان صرف امور دیگر می‌شود.
این طراح طرح تغییر نظام انتخاباتی مجلس با اشاره به ضعف های نظام انتخاباتی موجود مجلس، خاطرنشان کرد: در شیوه فعلی چون بحث حوزه‌های انتخابیه مطرح است، بعضا آن تعلقات منطقه ای تحریک شده و این باعث بوجود آمدن مشکلاتی می‌شود که این شیوه کار به اصل اقتدار مجلس لطمه می زند.
وی با اعلام اینکه برای نمونه در شیوه فعلی انتخابات مجلس شهرستانی با 150 هزار نفرجمعیت با شهرستانی که 300 هزار نفر جمعیت دارند یک نماینده در مجلس شورای اسلامی دارند، افزود: این شیوه به نظر من خارج از عدالت است.
ادیانی راد با اشاره به تصویب بند مربوط به استانی شدن انتخابات مجلس در کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، گفت: به نظر من در صورت تصویب نهایی استانی شدن انتخابات مجلس، جایگاه مجلس ارتقاء یافته و همین امر موجب می شود که نمایندگان بیشتر به کارهای کلان و اساسی کشور بپردازنند.
عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس افزود: به عقیده بسیاری از فرهیختگان و نمایندگان مجلس، نظام انتخاباتی موجود با وجود داشتن نکات مثبت، ضعف هایی دارد که نواقص آن بیشتر از منافع آن است.
وی بر این اساس با یادآوری موضوع تغییر نظام انتخاباتی مجلس از دوره پنجم مجلس شورای اسلامی، گفت: در دوره مجلس ششم طرحی در خصوص تغییر نظام انتخاباتی مجلس تصویب شد که با اشکالات کلان شورای نگهبان مواجه شد و به نتیجه نرسید.
ادیانی راد همچنین با اشاره به تصویب طرحی در مجلس هفتم در خصوص تغییر نظام انتخاباتی مجلس، خاطرنشان کرد: این طرح نیز در شورای نگهبان با اشکالات جزئی روبرو شد و به نتیجه نرسید.
نماینده قائمشهر به طرح دوباره موضوع تغییر نظام انتخاباتی مجلس در مجلس هشتم اشاره کرد و گفت: کلیات این طرح همراه با 4 بند آن پس از بررسی های زیاد در کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس تصویب شده و نگاه نمایندگان این است که این طرح تغییر نظام انتخاباتی مجلس در چارچوب اختیاراتی که قانون اساسی داده تصویب شود.
 
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet