هدر اصلی
1389/12/17 10:43:03
سرویس سیاسی
سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی:

استانی شدن انتخابات، باعث افرایش نظارت نمایندگان می‌شود

سخنگویی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از مهمترین مزایای استانی شدن انتخابات مجلس را جدا شدن نمایندگان از امور اجرایی دانست و تاکید کرد: این شیوه کمک خواهد کرد نمایندگان بیشتر به وظایف اصلی خود که همان قانونگذاری و نظارت بر روند اجرای امور است مشغول شوند و از این طریق به تسهیل در امور اجرایی کشور کمک کنند.
استانی شدن انتخابات، باعث افرایش نظارت نمایندگان می‌شود سخنگویی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از مهمترین مزایای استانی شدن انتخابات مجلس را جدا شدن نمایندگان از امور اجرایی دانست و تاکید کرد: این شیوه کمک خواهد کرد نمایندگان بیشتر به وظایف اصلی خود که همان قانونگذاری و نظارت بر روند اجرای امور است مشغول شوند و از این طریق به تسهیل در امور اجرایی کشور کمک کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/954.jpg استانی,شدن,انتخابات،,باعث,افرایش,نظارت,نمایندگان,می‌شود Icana

"امین‌حسین رحیمی" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت(www.icana.ir) با مثبت ارزیابی کردن طرح استانی شدن انتخابات مجلس، گفت: از مهمترین نقایص و مشکلات شیوه فعلی انتخابات مجلس این است که کاندیداها در زمان انتخابات به دلیل محدودیت و کوچکی حوزه‌های انتخابیه، قول‌هایی را به مردم آن حوزه‌ها می دهند که این قول ها بیشتر مربوط به امور اجرایی است و این مساله موجب شده که نمایندگان بیشترین وقت خود را صرف پیگیری کارهای اجرایی حوزه‌های انتخابیه‌شان کنند.

نماینده مردم ملایر افزود: متاسفانه این مساله تبدیل به یک رویه غلط شده  و این توقع را در مردم و حتی مسئولان اجرایی ایجاد کره  که پیگیری امور اجرایی استان و شهرستان از وظایف نمایندگان است و نمایندگان مجلس رسما تبدیل به نماینده مسئولان اجرایی در شهر یا استان شده‌اند، در حالیکه پیگیری امور اجرایی از وظایف اصلی دولت محسوب می شود.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس وظیفه نمایندگان را نظارت بر روند اجرای امور دانست و خاطرنشان ساخت: در قانون اساسی دو وظیفه مهم برای نمایندگان تعریف شده است؛ اول قانونگذاری که مهمترین و اصلی‌ترین وظیفه قوه مقننه و  راهگشای انجام کارها در کشور است و دوم نظارت بر روند اجرای امور.

رحیمی تصریح کرد: متاسفانه درگیر شدن نمایندگان به امور اجرایی استان و شهرستان موجب شده که گاهی از این وظایف اصلی غفلت کنند، زیرا وقت کافی برای انجام آن را ندارند و بیشترین وقت خود را باید در این وزارتخانه و آن سازمان در رفت و آمد باشند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی و از طراحان طرح استانی شدن انتخابات نیز در ادامه با بیان اینکه این مشکل باید ریشه‌یابی و حل شود، گفت: یکی از راهکارهای موثر تغییر در شیوه برگزاری انتخابات است که تا حدی می تواند این مشکل را مرتفع کند.

رحیمی ادامه داد: استانی شدن انتخابات  مجلس سبب خواهد شد که نماینده دیگر به حوزه‌های کوچک وابستگی نداشته باشد و نمایندگان منتخب، نمایندگان کل استان محسوب می شوند.

 استانی شدن انتخابات باعث انتخاب افراد کارآمدتر می‌شود

 وی با بیان اینکه استانی شدن انتخابات دید و آگاهی مردم را نسبت به انتخابات بالاتر خواهد برد، اظهار داشت: این شیوه موجب خواهد شد مردم به افراد کارآمدتر و توانمندتر که قدرت تصمیم‌گیری در امور منطقه‌ای و ملی را دارند، رای دهند.

سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس در ادامه با اشاره به شیوه ثبت نام  کاندیداها در طرح استانی شدن انتخابات، گفت: در این شیوه برای اینکه حق شهرهای کوچک ضایع نشود، ثبت نام از کاندیداها شهرستانی صورت می گیرد و برای هریک از کاندیداها شرایطی مثل ده سال اقامت در آن شهر، محل تولد فرد و... مشخص شده است تا از این طریق ایرادات استانی شدن مطلق انتخابات مرتفع شود.

رحیمی همچنین با بیان اینکه به موازات استانی شدن انتخابات مجلس، اختیارات شوراهای استان افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: با افزایش یافتن اختیارات شوراهای استان، مردم می توانند مشکلات اجرایی شهر و استان خود را به این شوراها منتقل کنند و این شوراها حق تذکر و سوال از نهادها و سازمان‌ها را دارند و اگر از طریق مدیریت استانی مشکل برطرف نشد، شورای استانی گزارشی را به مجمع نمایندگان استان می فرستد و نمایندگان استان با استفاده از اختیارات قانونی خود این مشکلات را از طریق وزیر پیگیری خواهند کرد.

این نماینده اصولگرا در یایان تاکید کرد: استانی شدن انتخابات هر چند به رفع کامل مشکلات منجر نخواهد شد اما زمینه‌ای را فراهم خواهد کرد که نمایندگان بیشتر درگیر امور قانونگذاری و نظارت شوند و از طریق قانونگذاری و نظارت مشکلات را رفع کنند.

طرح استانی شدن انتخابات از زمان مجلس پنجم آغاز شد و در مجلس هفتم با پیشنهاد آمایشی شدن در تعدادی از استان‌ها مطرح شد؛ در آن زمان مجلس، 6 استان را از اجرای این طرح مستثنی کرد که در نهایت در مجلس هفتم هم به تصویب نمایندگان نرسید تا اینکه از دی‌ماه 88 مجلس هشتم با بررسی مجدد این طرح در صدد رفع ایرادات و موانع قانونی آن برآمده و هم اکنون این طرح در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در حال بررسی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet