هدر اصلی
1389/11/29 13:33:47
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون کشاورزی:

دولت تاکنون بسته حمایت از تولید را در قانون هدفمندی یارانه‌ها عملیاتی نکرده است

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تاکنون دولت بسته حمایتی از تولید را در قانون هدفمندی یارانه‌ها عملیاتی نکرده است.
دولت تاکنون بسته حمایت از تولید را در قانون هدفمندی یارانه‌ها عملیاتی نکرده است یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تاکنون دولت بسته حمایتی از تولید را در قانون هدفمندی یارانه‌ها عملیاتی نکرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/156.jpg دولت,تاکنون,بسته,حمایت,از,تولید,را,در,قانون,هدفمندی,یارانه‌ها,عملیاتی,نکرده,است Icana

به گزارش ایسنا، "محمدعلی دلاور"، در حاشیه مراسم افتتاح ششمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی، ادوات و ماشین‌آلات کشاورزی، نهاده‌ها، تجهیزات آبیاری و کشتهای گلخانه در محل پایگاه اطلاع‌رسانی نمایشگاه بین‌المللی مشهد اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی در بسته‌های حمایتی خود از کشاورزان برای جبران افزایش هزینه‌های سوخت و انرژی برای ماشین‌آلات و چاههای کشاورزی که منجر به زیان کشاورزان می‌شود، بودجه خاصی را تخصیص نداده است.

وی از تخصیص بودجه یک‌هزار میلیارد تومانی برای کمک به توسعه روشهای نوین آبیاری در قالب وام به کشاورزان در کشور خبر داد و تصریح کرد: وام فوق از پایین‌ترین نرخ بهره برخوردار است.

وی تصریح کرد: از بودجه کمک به توسعه روشهای نوین آبیاری 100 میلیارد تومان وام توسط بانک کشاوری به کشاورزان پرداخت خواهد شد که از این میزان اعتباری در حدود 81 میلیارد تومان به آبیاری تحت فشار تخصیص می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه سهم عمده‌ای از صندوق توسعه ملی به بخش کشاوری اختصاص خواهد یافت، بیان کرد: بر اساس قانون بودجه، سالانه باید 20 درصد از درآمدهای مربوط به نفت و مشقات نفتی به این صندوق جهت تولید و بازرگانی و خدمات بخش خصوصی به صورت ارزی تعلق گیرد.

نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اینکه پول صندوق توسعه ملی به صورت ارزی پرداخت می‌شود و کشاورزان نیز توانایی استفاده از منابع مالی این صندوق را ندارند، از رییس‌جمهور درخواست کرده‌ایم که لایحه‌ای را به مجلس ارسال کند تا تحت عنوان یک قانون جدید بتوانیم ارزهای این صندوق را به صورت ریال در اختیار بانک کشاورزی برای ارائه تسهیلات به کشاورزان قرار دهیم.

دلاور گفت: با توجه به تولید 13.6 درصد محصولات کشاورزی کشور در خراسان رضوی و وجود سالانه 20 میلیون زائر در مشهد، در تلاش هستیم تا 13.6 درصد از بودجه بخش کشاورزی کشور به این استان اختصاص یابد.

به گزارش ایسنا، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از عمر بالای 10 سال ادوات و ماشین‌آلات کشاورزی در کشور خبر داد و تصریح کرد: براساس برنامه پنجم توسعه و با کمک منبع مالی بودجه سالانه دولت، از سال آینده و در هر سال 50 هزار دستگاه ادوات و ماشین‌آلات کشاورزی فرسوده را از رده خارج و ماشین‌آلات و تجهیزات جدید را جایگزین آنها می‌کنیم.

وی از سنددار شدن ماشین‌آلات و زمینهای کشاورزان در قانون بهره‌وری بخش کشاورزی خبر داد و گفت: بر اساس قانون فوق نیروی انتظامی در مورد ماشین‌آلات و سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور درخصوص زمینهای زراعی و باغی ملزم به صدور سند شده‌اند به طوری که کشاورزان خواهند توانست از زمین و حتی ماشین‌آلات خود به عنوان وثیقه وام بانکی استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از کشاورزان کشور خرده‌پا و دارای توان مالی پایین هستند، گفت: در حال حاضر کشاورزان برای خرید ادوات کشاورزی و آبیاری نوین، باید 20 درصد آورده نقدی را فراهم کنند و مابقی هم به صورت وام کم‌بهره به آنها پرداخت می‌شود.

دلاور تصریح کرد: با این حال چون عده بسیاری توان پرداخت همین 20 درصد را نیز ندارند، درصدد هستیم تا تحت مصوبه قانونی در مجلس و از سال آینده زمینه را برای دریافت وام کشاورزی به گونه‌ای فراهم کنیم که سهم آورده نقدی کشاورزی به کمتر از 10 درصد کاهش یابد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در خصوص بودجه خشکسالی، افزود: مرحله اول بودجه خشکسالی در کشور پرداخت شده ولی هنوز مرحله دوم این بودجه پرداخت نشده است و امیدواریم تا 15 اسفند سال جاری بودجه این مرحله نیز پرداخت شود.

نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی گفت: علاوه بر بودجه‌های سالانه خشکسالی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در استان خراسان رضوی درخواست 20 میلیارد تومان اعتبار کرده‌اند که هنوز پاسخی از سوی رییس‌جمهور در این خصوص دریافت نشده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص اقدامات انجام شده برای زعفران، گفت: برای این محصول استراتژیک قیمت تضمینی در نظر گرفته‌ایم تا از نوسانات قیمت طلای سرخ جلوگیری شود.

وی با تاکید بر اینکه کشت زعفران برای جلوگیری از کشت خشخاش در افغانستان ضروری است، خاطرنشان کرد: باید با استفاده از فناوریهای نوین جهت افزایش تولید زعفران در واحد سطح تلاش بیشتری کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet