هدر اصلی
1389/12/02 12:58:10
سرویس اقتصادی
مصباحی مقدم با اشاره به استفاده از صکوک استصناع در بانکداری:

تضمین خرید از سوی سرمایه‌گذار، گامی به‌سوی بانکداری اسلامی است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم استفاده از عقود اسلامی در روابط مالی کشور، گفت: استفاده از صکوک استصناع که یکی از انواع عقود اسلامی است می تواند مسیر حرکت مالی کشور به سمت اقتصاد اسلامی را هموارتر کند.
تضمین خرید از سوی سرمایه‌گذار، گامی به‌سوی بانکداری اسلامی است عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم استفاده از عقود اسلامی در روابط مالی کشور، گفت: استفاده از صکوک استصناع که یکی از انواع عقود اسلامی است می تواند مسیر حرکت مالی کشور به سمت اقتصاد اسلامی را هموارتر کند. https://cdn.icana.ir/d/019/475.jpg تضمین,خرید,از,سوی,سرمایه‌گذار،,گامی,به‌سوی,بانکداری,اسلامی,است Icana

"غلامرضا مصباحی مقدم" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت با تاکید بر لزوم استفاده از قراردادهای مالی اسلامی در روابط اقتصادی و بازار کشور، گفت: صکوک استصناع و دیگر انواع صکوک می‌توانند جایگزین اوراق قرضه در کشور شوند و سیستم مالی و بانکداری کشور را به سمت روابط اقتصادی اسلامی هدایت کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در تشریح این موضوع افزود: اوراق قرضه سود را به پول سرمایه گذار می‌دهند؛ در صورتیکه انواع صکوک و قراردادهای اسلامی سود را به منافعی که از طریق این پول عاید می‌شود اختصاص می دهند که این به معنای بانکداری اسلامی است و در مقابل سیستم ربا قرار می‌گیرد.

نماینده مردم تهران ری، اسلامشهر و شمیرانات با بیان اینکه صکوک انواع مختلفی دارد، گفت: در قراردادهای اسلامی می‌شود از صکوک اجاره، مشارکت، مضاربه، جعاله و صکوک مرابحه استفاده و آنها را جایگزین اوراق قرضه کرد که از لحاظ شرایط عقود اسلامی صحیح نیستند.

وی همچنین افزود: جایگاه استفاده از این صکوک بیشتر در بازار سرمایه است، اما بانک‌ها نیز می‌توانند در زمان اعطای تسهیلات از این روش‌ها استفاده کنند.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اخیرا در گزارشی از قابلیت جایگزینی صکوک استصناع به جای اوراق قرضه در سیستم مالی کشور خبر داده بود. صکوک استصناع از جمله قراردادهای اسلامی است که به واسطه آن خرید کالا از سوی سرمایه گذار تضمین می شود که همین امر می تواند موجب ایجاد نوعی اعتبار در بازار سرمایه و بازگشت سود مشارکت کنندگان در سرمایه گذاری شود، بر اساس این قرار داد اسلامی سودی که نصیب افراد می شود بر اساس منافعی است که از فعالیت اقتصادی بدست می آید و افراد در مقابل پول خود سود نمی گیرند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet